Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2014- ] słabe prowadzenie (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=313629)

GRE8 05-10-2020 21:13

słabe prowadzenie
 
panowie , może dłużej jeździcie ode mnie fordem mondeo mk5 i coś podpowiecie
bo się męczę ...

chodzi mi o samo prowadzenie forda...
jadę autostradą 140km/h ... czyli pełen spokój ... pogoda dobra ... wiatru wydaje się nie ma wcale ... ale jest ale ... moja fordzina prowadzi się jakby na dworzu było przynajmniej 6 w skali botforta. Auto wydaje się myszkować, cały czas muszę pilnować kierownicy, jakby ktoś stał obok i trząsł autem na lewo i prawo .. jakby wiatr wiał krótko na przemiennie (takie jakby delikatne szturchanie autem i jego praca na zawieszeniu). Nie ma żadnych wibracji nadwozia, nie ma żadnych innych szumów niż pęd powietrza - wszystko wydaje się pięknie, tylko nie ma prowadzenia.
Na początku myślałem że to wiatr, że ciśnienie w oponach ,że geometria (sprawdzona), że w ogóle pewnie opony, że droga możne jakaś nie równa itd itd... dziś już wiem, że są dwie opcje ... albo mondeo po prostu tak ma.... albo jest z nim coś nie halo.

Z drugiej strony słyszę że mondeo prowadzi się rewelacyjnie ... tak więc wymagam i oczekuję a tu tak nie jest. Jadąc męczę się ciągłym korygowaniem toru jazdy. Jak skoryguję (delikanie) bo ucieka w lewo, to za chwilę będzie uciekał w prawo.. jak skoryguję ucieczkę w prawo , to za chwilę ucieka w lewo... jakby nie umiał się utrzymać w środku.

W ogóle dziwnie wyczuwalna jest ta przekładnia... z tego co wiem to jest fulll elektryka .. bez hydrauliki (ale może się mylę) w każdym razie u mnie kierownica chodzi wyczuwalnie ciężej niż u kolegi w takim samym aucie. W ogóle mam wrażenie że przekładnia jest gumowa.
Ponadto jak są jakieś nierówności na drodze, to tak jakby mam poczucie, że to koła kierują moją kierownicą i muszę ją trzymać, bo jakby "chce wyrwać się z rąk" - oczywiście to wszystko są delikatne ruchy ale nigdy w żadnym aucie nie miałem czegoś takiego, no może kiedyś dawno w autach bez wspomagania.

Pomyślałem, czy są jakieś ustawienia siły wspomagania elektrycznego układu kierowniczego ? Może tam jest coś źle ustawione?
A może dochodzi do jakiś usterek tych przekładni i to jest pierwszy objaw?
A może u was jest dokładnie tak samo i można przyjąć ze mondeo tak już ma fabrycznie?

Byłem dziś na stacji diagnostycznej ale mnie gość odprawił z kwitkiem, bo mówi, że "my tylko przeglądy robimy techniczne i on mi nie pomoże, bo co on ma szukać jak on nie wie nawet co ma sprawdzić..." - więc czem prędzej uciekłem skoro mi diagnosta mówi, że nie wie co ma sprawdzić.

Wrzucajcie swoje opinie czy macie podobne doświadczenia, czy może wręcz przeciwnie...
będzie to też pomocne dla osób dokonujących zakupu takiego modelu auta.

djanek 05-10-2020 21:27

Odp: słabe prowadzenie
 
Cytat:

Napisał GRE8 (Post 3286758)
jadę autostradą 140km/h ... czyli pełen spokój ... pogoda dobra ... wiatru wydaje się nie ma wcale ... ale jest ale ... moja fordzina prowadzi się

Równo i nie mam problemów, nie ściąga na boki lub "nosi"

zenq 06-10-2020 12:36

Odp: słabe prowadzenie
 
Cytat:

Napisał GRE8 (Post 3286758)
mondeo prowadzi się rewelacyjnie

ja wiem czy rewelacyjnie... ale na pewno prowadzi sie bardzo dobrze i na pewno nie ma prawa myszkowac przy 140. Jak mowisz, że dziwnie chodzi wspomaganie - to tam bym zaglądał.

Hansolo 06-10-2020 14:04

Odp: słabe prowadzenie
 
Nie powinno tak być. Mondeo przy 140 i prostej drodze jedzie jak po sznurku bardzo długo. Zerknij na mocowanie silnika przekładni kierowniczej. Gdzieś było o zerwanych tam śrubach. Może warto się tym zainteresować.

stary1977mj 06-10-2020 20:04

Odp: słabe prowadzenie
 
Możesz też spróbować wyważyć na nowo koła.

Szkier 06-10-2020 20:05

Odp: słabe prowadzenie
 
Miałem podobne kłopoty, auto nie jechało prosto, znosiło je i tak jakby myszkowało. Geometria ustawiana "x" razy, sprawdzanie auta w warsztatach i nic. Po włączeniu Active Nibble Control Forscanem, jak ręką odjął - samochód jeździ prosto, mam zupełnie inne poczucie układu kierowniczego, jest mniej nerwowy. Na plus: tłumi drgania kierownicy. Nie wiem jaki to ma wpływ na cały układ, ale pomogło.
Żeby rozwiać wątpliwości - auto bezwypadkowe z salonu i nie spadło z lawety :P.

p.saw 06-10-2020 20:32

Odp: słabe prowadzenie
 
Czy mógłbyś rozwinąć trochę temat w zakresie Active Nibble Control ?
Czy ten system standardowo jest wyłączony ?
Mam wrażenie, że u mnie są minimalne drgania na kierownicy przy prędkościach autostradowych.

Szkier 06-10-2020 20:45

Odp: słabe prowadzenie
 
Z tego co wiem, to fabrycznie jest on wyłączony. W PL jest dostępny w Mustangu, w USA i Kanadzie w Lincolnach. Ale wygląda na to, że mamy te same "bebechy" do wspomagania co ww autka, więc da się to włączyć. Działa to na zasadzie "przeciwruchu" generowanego przez wspomaganie. Czyli jak kierownica drga, to wspomaganie wykonuje ruch odwrotny, żeby to zniwelować. Działa to całkiem spoko, tylko na dużych nierównościach, gdzie wyrywa kierownice z rąk czasem system lekko przesadza. Delikatne drgania przy prędkościach autostradowych, pojawiające się mimo wyważenia kół, zlikwidowało.
Mniejsza nerwowość układu kierowniczego to raczej korzyść uboczna, nie wiem czy u wszystkich będzie taki efekt jak u mnie.

djanek 06-10-2020 20:59

Odp: słabe prowadzenie
 
Cytat:

Napisał p.saw (Post 3286996)
Czy mógłbyś rozwinąć trochę temat w zakresie Active Nibble Control ?

Mam w notatkach coś takiego (PSCM)
730-01-01 xxxx xxx * xxxx Active Nibble Control (ANC): 0 = wyłączone, 1 = włączone
730-01-02 x * xx xxxx xxxx Kompensacja sterowania momentem obrotowym (TSC): 0 = wyłączone, 1 = włączone

Nie bić, nie krzyczeć, poniżej z translatora :)

Joe Raad, starszy inżynier ds. Elektrycznego wspomagania układu kierowniczego (EPS) w firmie Ford, wyjaśnia: „Skubanie układu kierowniczego to powszechnie stosowany termin do opisania drgań lub drgań kierownicy podczas jazdy ze średnią lub dużą prędkością.

„Skubanie kierownicy może być wyczuwalne podczas jazdy po gładkich drogach z prędkością autostradową i jest zwykle spowodowane niewielkimi zaburzeniami równowagi między przednim kołem / oponą lub niewielkim chwilowym przebiciem opon podczas postoju w nocy”.
Ty sam mogłeś od czasu do czasu odczuwać drżenie lub chybotanie kierownicy - chociaż nieznana osoba w nieznanym czasie i miejscu określiła kiedyś to uczucie jako „skubać” i termin ten utknął. Ale jest mało prawdopodobne, że doświadczysz skubania kierownicy, jeśli prowadzisz nowy pojazd Ford, wyposażony w system Active Nibble Control marki. Andrew Brown, kierownik ds. Funkcji EPS w firmie Ford, wyjaśnia, jak działa system o unikalnej nazwie.
„Ponieważ skrawanie układu kierowniczego ma taką samą częstotliwość jak prędkość obrotowa koła jezdnego, elektryczny układ wspomagania kierownicy może wykryć tę częstotliwość obrotową koła. Następnie, korzystając z naszych wewnętrznych czujników w elektrycznym układzie wspomagania kierownicy, możemy określić ilość skrawków kierownicy występujących przy tej samej częstotliwości. Następnie zmniejszamy skubanie, przykładając przeciwny moment obrotowy do układu kierowniczego. Pozwala to systemowi na odrzucenie skubania, pozostawiając żądany moment obrotowy kierownicy przekazywany kierowcy ”.
Mówiąc prościej, działa trochę jak słuchawki z redukcją szumów, ale z wibracjami, a nie falami dźwiękowymi. Słuchawki z redukcją szumów wykrywają i neutralizują niepożądane wzorce dźwiękowe docierające do uszu słuchacza, podczas gdy funkcja Active Nibble Control wykrywa i neutralizuje niepożądane częstotliwości drgań, które w przeciwnym razie mogłyby dotrzeć do kierownicy i zostać wykryte przez kierowcę.

Chociaż źródło tego terminu jest nieznane, jest on dziś powszechnie używany, mówi Raad, dodając „skrawanie układu kierowniczego to termin powszechnie używany w salonach dealerskich i serwisowych do opisania drgań kierownicy, których doświadcza klient”.

Czy musisz się martwić, jeśli twój układ kierowniczy jest trochę skubany? Kelly Trost, kierownik ds. Jazdy i obsługi w Ameryce Północnej w firmie Ford, mówi, że nie.

„Nibble nie jest niebezpieczne; to tylko irytacja. Nierównowaga opon / kół i hamulce mogą powodować rezonans zawieszenia, co powoduje niewielkie ruchy od lewej do prawej przekładni kierowniczej, która przesuwa się w górę do kierownicy, tworząc impuls skrętny, który nazywamy „skubaniem”. ”

Po co rozwijać i tworzyć system neutralizujący tak drobne niedogodności? Brown wyjaśnia: „Było to spowodowane opiniami klientów, ale inżynierowie Joe Raad i Darrel Recker byli bardzo błyskotliwym pomysłem, jak to naprawić wraz z pojawieniem się elektrycznego wspomagania kierownicy”.

p.saw 06-10-2020 21:25

Odp: słabe prowadzenie
 
@[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] , to co przytoczyłeś z "notatek" to już gdzieś kiedyś czytałem. Bardziej chodzi mi o to co napisał @[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] , że da się to włączyć w MDO mk5. Byłem przekonany, że dotyczy to raczej aut made in USA.
Może ktoś z naszych forumowych specjalistów od modyfikacji chciałby się wypowiedzieć?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:15.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.