Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Skrzynie automatyczne (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=151)
-   -   [S-MAX 2006-2015] W jaki sposób przeprowadzić adaptację automatycznej skrzyni AWF21 (TF81sc,dusarhift)? (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=206290)

gopiotrek 11-06-2014 09:33

W jaki sposób przeprowadzić adaptację automatycznej skrzyni AWF21 (TF81sc,dusarhift)?
 
Czy ktoś z Forumowiczów orientuje się:
1) Czy w ogóle da się przeprowadzić adaptację skrzyni AWF21; jeżeli tak to jak wygląda taka procedura?
2) Jakie parametry można poprawić poprzez adaptację?

Osobiście zastanawiam się czy taka adaptacja może zmienić jakość zmiany biegów z 1 na 2 i dalej na 3.

gopiotrek 15-06-2014 07:06

Odp: W jaki sposób przeprowadzić adaptację automatycznej skrzyni AWF21 (TF81sc,dusarh
 
Znalazłem w sieci taką oto procedurę adaptacji:
TF-80SC Automatyczna skrzynia biegów Aisin inaczej także zwana AF40


AF40 jest skrzynią zaprojektowaną przez koncern AISIN (Japonia) by sprostać pojazdom z maksymalnym momentem obrotowym
nie przekraczającym 440 NM. Obecnie szeroko stosowana w wielu pojazdach jeszcze większej ilości marek : Opel, Volvo,
Citroen, Lancia, Alfa Romeo etc.

Najważniejsze jest to przekładnia 6-biegowa. Dzięki modułowej konstrukcji i ograniczonej liczbie części użytych w
procesie projektowania skrzynia ta charakteryzuje się doskonałymi parametrami, ograniczonym ciężarem, oraz niższymi
kosztami produkcji. Tyle producent. Życie pokazało i pokazuje nadal trochę inny obraz tej skrzyni.

Zastosowanie Wszystkie modele Opla Olej układu wspomagania i automatycznej skrzyni biegów DEXRON 6

Oznaczenia skrzyn:

TF-80SC,
TF-81SC (Ford),
AF40,
AWF21,
AF40-6,
AM6,
AW6A-EL
6F21WA
Waga skrzyni : około 94 kg

Ilość oleju: ~7 litrów, wymiana około 3 litrów ATF AW-1





Adaptacje wykonuję się w celu dostosowania ciśnień elektrozaworów. Najczęściej wykonuję się ją komputerowo
ale jest możliwe zrobienie "na piechotę".


Pamiętaj, adaptację skrzyni wykonujesz na własne ryzyko!

Jeśli mechanik nie wyjeżdżając autem z garażu mówi „zaadoptowałem panu skrzynię”, to jest oszustem. Jeśli wyjedzie
z garażu, to zrobi co najwyżej adaptację dla 1 i 2 biegu (bardzo powszechna praktyka) i jest bardzo możliwe, że to
wystarczy do prawidłowego działania skrzyni. Lepiej jednak mając warunki i sporo czasu, zrobić to samemu.



NIE WOLNO

przeprowadzać adaptacji w przypadku wystąpienia JAKICHKOLWIEK objawów nieprawidłowego działania skrzyni
innych niż nieprawidłowa zmiana biegów lub w przypadku występowania jakichkolwiek błędów w skrzyni. W takim przypadku,
skrzynia nie będzie potrafiła zaadaptować się prawidłowo i można tylko pogorszyć sprawę.

Natomiast koniecznie trzeba przeprowadzić adaptację w przypadku:
- wymiany skrzyni lub elementów wykonawczych
- wymiany komputera skrzyni
- jeśli jakość zmiany biegów pogorszyła się po odłączeniu/rozładowaniu akumulatora.
Dodatkowo, można przeprowadzać adaptację w celu generalnej poprawy jakości zmiany biegów.

Podstawowe zasady adaptacji:

- adaptację przeprowadza się dla każdego biegu osobno
- wartości adaptacyjne są określane dla granicznie minimalnych obciążeń. Tylko tak ustawiona skrzynia będzie pracowała
prawidłowo w pełnym zakresie obciążeń
- należy powtarzać procedurę od 4 do 8 razy w stabilnych i powtarzalnych warunkach aby adaptacja mogła się udać
- po zakończeniu procedury adaptacji należy bezwzględnie pozostawić silnik włączony na luzie na co najmniej 10 minut,
inaczej nowe wartości adaptacyjne się nie zapiszą
- należy zapewnić do przeprowadzenia adaptacji absolutnie płaską, pustą drogę na odcinku kilku kilometrów.

Warunki procedury:

- skrzynia rozgrzana do temperatury roboczej 80 C
- klimatyzacja WYŁĄCZONA
- ekstremalnie delikatne i powolne posługiwanie się gazem
- absolutnie nie wolno przekraczać obrotów 2400 dla benzyny i 1800 dla diesli.

Dobrze jest poniżej opisaną procedurę przećwiczyć najpierw „na sucho”, aby np. poznać graniczną wartość obrotów
redukcji biegów na niższe itd…

Procedura:

- kasujemy stare adaptacje jakimkolwiek dostępnym interfejsem (może być nawet Carsoft). Można w necie znaleźć jakieś
opisy kasowania adaptacji typu „przekręć kluczyk, naciśnij gaz” ale to bajki. Teoretycznie, adaptacje powinny się
skasować po bardzo długotrwałym odcięciu zasilania, ale to niepewna metoda, no i jak w takim układzie zapewnić warunek
rozgrzanej skrzyni…?
- natychmiast zaczynamy proces adaptacji (przejechanie po skasowaniu nawet kilku metrów może nam zakłócić całą robotę)
- blokujemy skrzynię na 1, ruszamy bardzo powoli i delikatnie naciskając gaz aż do osiągnięcia opisanych wyżej obrotów
(lub nawet ciut niżej), puszczamy gaz i pozwalamy obrotom spaść do ok. 1000-1200 (tak, aby przy wyższych biegach nie
zmienił się bieg na niższy), następnie powtarzamy to samo 4 razy
- za ostatnim razem po osiągnięciu granicznych obrotów ręcznie przełączamy skrzynię na 2 i powtarzamy 4 razy procedurę
jak dla 1
- w ten sam sposób postępujemy dla każdego następnego biegu
- po zakończeniu procedury dla 5, delikatnie zatrzymujemy się i pozwalamy silnikowi popracować 10 minut na P.

Po zakończeniu, gasimy silnik, odpalamy i sprawdzamy, czy jakość zmiany biegów się poprawiła. Jeśli nie, procedurę
należy powtórzyć zmniejszając o 100-200 obrotów maksymalny zakres opisany powyżej.

gopiotrek 07-01-2015 20:55

Odp: W jaki sposób przeprowadzić adaptację automatycznej skrzyni AWF21 (TF81sc,dusarh
 
Prośba o pomoc.

Na jednym z forów dot. automatów zadałem pytanie:
Tytuł: Jak wykonać reset i adaptacje skrzyni AWF21/TF-81 SC

Pytanie jak w temacie. Nie za bardzo interesuje mnie adaptacja poprzez komputer w ASO Ford, ponieważ moduł silnika jest przeprogramowany, a komputer ASO nadpisuje wszystkie moduły.

Poprzez adaptację chciałbym poprawić jakość zmian biegów 1-3. Obecnie występują bardzo lekkie (ale jednak) przyhamowania tuz przed zmianą biegu. Biegi 4-6 pracują idealnie.

i otrzymałem od administratora odpowiedź:

adaptację wykonuje się ze skanerem diagnostycznym przechodząc po kolei wszystkie procedury , nie trzeba tego robić w ASO

I w związku z tym pytanie - czy ktoś może wie gdzie tego typu operację można wykonać w Gdańsku lub okolicach? A może ktoś z szanownych Forumowiczów tego typu operacje jest w stanie przeprowadzić?

tedi_k 09-01-2015 14:14

Odp: W jaki sposób przeprowadzić adaptację automatycznej skrzyni AWF21 (TF81sc,dusarh
 
Trzeba napisać do kolegi ppawel. Ma wszystko co trzeba do zrobienia jak w ASO.
BTW - nie jest prawdą, że "komputer w ASO nadpisuje wszystkie moduły". Update sterownika silnika PCM robiony jest tylko i wyłącznie jako świadomie uruchomiona procedura serwisowa. ASO robi to tylko jak musi i dostanie za to pieniądze... No chyba, że jest akcja serwisowa zlecona przez Forda...

juliano2 12-03-2015 14:26

Odp: W jaki sposób przeprowadzić adaptację automatycznej skrzyni AWF21 (TF81sc,dusarh
 
Witam,
A czy ktoś z forumowiczów z warszawy bądź okolić jest w stanie wykonać taką adaptację? Ewentualnie prośba o wskazanie warsztatu itp. gdzie takie coś można wykonać w rozsądnych pieniążkach (oczywiście poza ASO gdzie można wydać majątek).

radex1978 06-07-2015 15:01

Odp: W jaki sposób przeprowadzić adaptację automatycznej skrzyni AWF21 (TF81sc,dusarh
 
A czy w ogóle da się skasować adaptację w Durashifcie? Kolega mayak pisał, że taka opcja jest w Powershifcie...

Siw 05-05-2017 23:40

Odp: W jaki sposób przeprowadzić adaptację automatycznej skrzyni AWF21 (TF81sc,dusarh
 
Cały internet mówi, że skrzynia AWF-21 Forda to to samo co AM6 Citroena.
Czy w/w adaptacja w Fordzie to jest to co przeliczenie kalkulatorów w Citroenie?

ajro 08-08-2017 07:00

Odp: W jaki sposób przeprowadzić adaptację automatycznej skrzyni AWF21 (TF81sc,dusarh
 
A ja mam takie pytanie do forumowiczów? Czy to możliwe ażeby skrzynia traciła ta adaptację przy każdorazowym odlączeniu akumulatora? Piszę tak ponieważ zauważyłem w moim poprzednim fordzie mondeo mk4 2.3, że jak to zrobię to zaczyna się cyrk przy zmianach biegów. Mianowicie:
1. Obroty silnika przy zmienianiu biegów wyskakują tak choćby za wysoko i potem spadają o ok 200 do prawidłowego poziomu. Dzieje się tak nawet przy 80km/h.
2. Podczas hamowania jak wcześniej redukował na niższy przy obrotach 1800 i nie schodził niżej, to teraz schodzi do 1400 i dusi silnik.
3. Jak przy tych 1400obr nacisnę delikatnie znowu na gaz, to skutkuje to gwałtownym wzrostem obrotów do 2500 a potem znowu następuje spadek o te 200.
4. Jadąc np. 80km/h mam obroty raz 1500, a raz 2200. Jazda po płaskim.
I wszystkie te objawy powstały po wymianie akumulatora, wcześniej pracowała jak miód. Zmian biegów bez posiadania obrotomierza bym nie zauważał.

Ponieważ nikt nie umiał mi powiedzieć i doradzić co się stało z autem postanowiłem kupić takie samo tylko w 2.0 diesel. I ta sama sytuacja. Musiałem wymienić w nim kierownicę, a to też wiązało się z odpinaniem akumulatora, żeby poduszka mi nie wystrzeliła. I teraz ten też zaczął się tak dziwnie zachowywać. A i zapomniałem wspomnieć, że oba samochody zaczęły poszarpywać trochę przy redukcjach szczególnie to wyczówalne przy dojeżdżaniu do skrzyżowań (nie zawsze). Oraz doszedł taki objaw że muszę się choćby siłować z włączeniem biegu na D. Tak choćby wyrywam drążek z pozycji D. Towarzyszy temu też dźwięk takiego dupnięcia w skrzyni.(dodam, że auto stoi na prostym i najpierw zaciągam ręczny, aby nie zawisał na blokadzie w skrzyni). Dodatkowo w obu samochodach zaczęło występować zjawisko polegające na tym, że dojeżdżając do skrzyżowania po naciśnięciu na gaz auto nie odjeżdża od razu tylko tak choćby włącza dopiero bieg i reakcja ta trwa jakieś 2sek. Z pewnością po wylaczeniu akumulatora nie można uszkodzić skrzynroz.Co zatem w obu autach się stało?
Ps. Trochę się rozpisałem, ale wierzę, że znajdzie się ktoś ciekawy i pomoże. Ciężko to w mniejszej ilości zdań wytłumaczyć. Z góry wszystkim dziękuję.

ajro 11-09-2017 17:26

Odp: W jaki sposób przeprowadzić adaptację automatycznej skrzyni AWF21 (TF81sc,dusarh
 
To inaczej zapytam. Jak poznac kiedy auto ma spięty lock up. Bo raz jadę 80 i mogę śmiało przyśpieszać nie generujac obrotow wysokich, a wciskanie w fotel, a raz generuję obroty a przyśpieszenie jest nieznaczne. Może teraz pomożecie drodzy fani marki.

mirase609 12-09-2017 20:09

Odp: W jaki sposób przeprowadzić adaptację automatycznej skrzyni AWF21 (TF81sc,dusarh
 
Poszarpywanie skrzyni przy redukowaniu miałem, aktualizacja softu skrzyni usunęła problem, na pozostałe pytania jako szary użytkownik nie potrafię się wypowiedzieć


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:33.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.