Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Fiesta (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=99)
-   -   [Fiesta 2008-2012] Utrata mocy i szarpanie auta na klimatyzacji (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=297130)

Rob4L 11-06-2019 09:43

Utrata mocy i szarpanie auta na klimatyzacji
 
Witam serdecznie

Jestem w posiadaniu Fiesty z 2009 roku, z silnikiem 1.25 82KM, przebieg 110k.
Auto było uderzone z przodu, byłem zmuszony m.in. wymienić chłodnicę klimatyzacji oraz kompresor. Klima została napełniona po wymianie tych komponentów i działała bez problemów. Jest to klimatyzacja manualna.

Niestety gdy tylko pojawiły się fale upałów zauważyłem jeden problem.
W przypadku gdy auto stoi na dworze i się nagrzeje od zewnątrz, po włączeniu klimatyzacji nie da się odczuć zimnego powietrza w kokpicie, mimo maksymalnych ustawień klimatyzacji. Na wszystkich ustawieniach wiatraka od 1-4 daje się odczuć lekko schłodzone powietrze wydobywające się z nawiewów.
Głównym problemem natomiast jest to, że w tym wypadku auto traci moc tj. w trakcie przyspieszania robi się taka "dziura" i zamula. Mimo wciśnięcia pedału gazu i trzymania na tym samym poziomie, auto raz szarpnie i przyspieszy mocniej, za chwilę znowu pojawia się "dziura" - dzieje się to na każdym biegu. Obroty nie mają większego znaczenia.

Jeżeli auto stoi całą noc w garażu, po wyjeździe z niego klima chłodzi normalnie, auto również przyspiesza normalnie tj. tak jak bez klimy. Oczywiście do momentu jak na dworze nie pojawi się określona temperatura typu 30°C i przejadę jakieś 30 kilometrów, wtedy ma miejsce sytuacja opisana wyżej.

Dodatkowo zauważyłem że co kilkadziesiąt sekund pojawia się dziwny odgłos - trzask + syknięcie, w przypadku gdy klimatyzacja jest włączona (7-10 sekunda filmu):
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Proszę o pomoc i sugestie :)
Z góry dziękuję

boncio 11-06-2019 12:48

Odp: Utrata mocy i szarpanie auta na klimatyzacji
 
Przy tym silniku to norma. Przy ponad 30 stopniach działa w zasadzie ciągle.
Trzask i syk to cykliczne załączanie klimy - włącza się i wyłącza kiedy jest to potrzebne. Dodatkowo jeśli wciśniesz gaz w podłogę to sprężarka jest wyłączana na czas przyspieszania, a potem ponownie włączana, aby polepszyć minimalnie osiągi.

Danielo_82 11-06-2019 13:13

Odp: Utrata mocy i szarpanie auta na klimatyzacji
 
Chłodnicę dawałeś nową czy jakiś używkę że szrotu? Płukałeś układ? Ile oleju zalał klimiarz?

kaku25 11-06-2019 14:27

Odp: Utrata mocy i szarpanie auta na klimatyzacji
 
Cytat:

Napisał Rob4L (Post 3141412)
W przypadku gdy auto stoi na dworze i się nagrzeje od zewnątrz, po włączeniu klimatyzacji nie da się odczuć zimnego powietrza w kokpicie, mimo maksymalnych ustawień klimatyzacji. Na wszystkich ustawieniach wiatraka od 1-4 daje się odczuć lekko schłodzone powietrze wydobywające się z nawiewów.
Głównym problemem natomiast jest to, że w tym wypadku auto traci moc tj. w trakcie przyspieszania robi się taka "dziura" i zamula. Mimo wciśnięcia pedału gazu i trzymania na tym samym poziomie, auto raz szarpnie i przyspieszy mocniej, za chwilę znowu pojawia się "dziura" - dzieje się to na każdym biegu. Obroty nie mają większego znaczenia.

Jednak musi być z tym problem, bo w Fieście mam podobnie, że sprężarka działa ok. 5sek. a potem przestaje i tak w kółko. W Fusionie z takim samym silnikiem problem nie występuje.
Dodam, że w moim silniku nie ma czujnika pomiaru temperatury zewnętrznej, jak to w klimie manualnej.

edekp1977 11-06-2019 15:57

Odp: Utrata mocy i szarpanie auta na klimatyzacji
 
przy temp. powyżej 30 stopni, w słońcu klima działa tylko teoretycznie, na 3 biegu wentylatora 15 stopni. Wydaje się że ten typ tak ma.

PrzemKo80 11-06-2019 17:54

Odp: Utrata mocy i szarpanie auta na klimatyzacji
 
Aż z ciekawości i ja sprawdzę u siebie i dam Wam znać jakie pomiary temperatury

Rob4L 11-06-2019 19:07

Odp: Utrata mocy i szarpanie auta na klimatyzacji
 
Cytat:

Napisał boncio (Post 3141474)
Przy tym silniku to norma. Przy ponad 30 stopniach działa w zasadzie ciągle.
Trzask i syk to cykliczne załączanie klimy - włącza się i wyłącza kiedy jest to potrzebne. Dodatkowo jeśli wciśniesz gaz w podłogę to sprężarka jest wyłączana na czas przyspieszania, a potem ponownie włączana, aby polepszyć minimalnie osiągi.

To miałoby sens bo tak to właśnie wygląda, natomiast samo powietrze z nawiewów nie wydaje się być zbyt mocno ochładzane przez klimatyzację w skrajnych temperaturach tak jak dzisiaj.

Cytat:

Napisał Danielo_82 (Post 3141484)
Chłodnicę dawałeś nową czy jakiś używkę że szrotu? Płukałeś układ? Ile oleju zalał klimiarz?

Jeżeli chodzi o samą chłodnicę to wymieniał ją sprzedawca, prawdopodobnie pochodziła z demontażu. Układu nie płukałem, niestety nie jestem w stanie udzielić informacji ile oleju zalał klimiarz, wydaje mi się że ilość oleju i gazu jest zawsze ustawiana na urządzeniu wg katalogu do danego auta.

Cytat:

Napisał kaku25 (Post 3141500)
Jednak musi być z tym problem, bo w Fieście mam podobnie, że sprężarka działa ok. 5sek. a potem przestaje i tak w kółko. W Fusionie z takim samym silnikiem problem nie występuje.
Dodam, że w moim silniku nie ma czujnika pomiaru temperatury zewnętrznej, jak to w klimie manualnej.

Z tego co wiem w tej Fieście również nie ma czujnika temperatury zewnętrznej - ciężko to zweyfikować, ponieważ komputer jest zablokowany i pokazuje tylko przejechane kilometry :)

Do wszystkich w tym wątku: bardzo dziękuję za odpowiedzi. Dzisiaj odwiedziłem klimiarza, aby sprawdzić czy nie ubywa gdzieś ciśnienie. Okazało się, że jest tak wysokie że kilka razy przekręciło licznik barometru :D wstępna diagnoza - uszkodzony zawór rozprężny klimatyzacji. Po wymianie podziele się informacją czy pomogło :)

swampshark 11-06-2019 19:59

Odp: Utrata mocy i szarpanie auta na klimatyzacji
 
Cytat:

Napisał boncio (Post 3141474)
Trzask i syk to cykliczne załączanie klimy - włącza się i wyłącza kiedy jest to potrzebne.

U mnie tak było do czasu serwisu klimy w aso forda w ramach akcji promocyjnej. Dobili mi czynnika bo ponoć było go prawie wcale. Po serwisie słyszę załączenie klimy, ale brak już syczenia, a klima chłodzi tak, że jak puszczę kratkami na klatkę piersiową i twarz oraz zamknę obieg, to ciężko wytrzymać chłód.

Danielo_82 11-06-2019 20:05

Odp: Utrata mocy i szarpanie auta na klimatyzacji
 
Popełniłeś chyba wszystkie możliwe błędy. Chłodnicy nie daje się używanej, bo w środku siedzi osuszacz, który po kontakcie z powietrzem nasiaka i daje właśnie taki zwiekszony opór, nie mówiąc już o tym ze nie osusza układu. Oleju daje się właśnie więcej i sprężarka powinna być już nim zalana w odpowiedniej ilości, większej niż przy standardowym dobiciu. Nie przeplukany układ skutkuje właśnie zatkaniem ususzacza i dyszy rozprężnej, przez co ciśnienie mocno rośnie po gorącej stronie układu.

kaku25 12-06-2019 09:28

Odp: Utrata mocy i szarpanie auta na klimatyzacji
 
Czyli może to być spowodowane tym, że ktoś na oko dobił za dużo gazu i teraz ciśnienie zbyt szybko wzrasta w gorące dni? (pomijając problem, jakim jest zawór rozprężny klimatyzacji)


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:17.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.