Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Focus (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=94)
-   -   [Focus 2011-2014] Rozgrzewanie auta (wstępnie) na postoju (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=316199)

Bill88 06-01-2021 21:29

Rozgrzewanie auta (wstępnie) na postoju
 
Witam,

Z racji że nie robie codziennie długich tras, zauważyłem że diesel szybciej nabiera temperatury w czasie jazdy gdy odpale go i pochodzi sobie z 10min. Ale naczytałem się w internecie że to szkodliwe dla silnika rozgrzewać go na postoju.. bo na zimnym silniku może paliwo przenikać do oleju. Robie już tak od Października i nie zauważyłem żeby przybywało oleju. A badam co 3 dzień.

Jakie jest Wasze zdanie? Można tak robić?

woro_woro 06-01-2021 22:33

Odp: Rozgrzewanie auta (wstępnie) na postoju
 
Wg. przepisów nie można. Diesel od samej pracy na jałowych obrotach się nie nagrzeje. Musi pracować obciążony. Dlatego najlepiej wsiąść, uruchomić silnik, zapiąć pasy i ruszyć.

Bill88 06-01-2021 22:38

Odp: Rozgrzewanie auta (wstępnie) na postoju
 
Pomijajac przepisy :) MIeszkam w domu, mam swoj duży podwórek więc.. mnie to za bardzo nie dotyczy.

Wiem że się nie rozgrzeję, ale szybciej pożniej gdy jadę łapie temperaturę, bo przeciez jeśli jest uruchomiony to troche płyn chłodniczy podgrzewa do ok. 20-30 stopni.

Jakoob 06-01-2021 22:40

Odp: Rozgrzewanie auta (wstępnie) na postoju
 
Zupełnie niepotrzebny zabieg, tylko marnujesz paliwo :)

hindus 06-01-2021 23:04

Odp: Rozgrzewanie auta (wstępnie) na postoju
 
Jak mieszkasz w domu i masz podwórko to załóż elektryczną grzałkę oleju zasilaną prądem z domu. W Skandynawii patent się sprawdza. Ekologicznie, szybko, cicho, silnik raz dwa łapie temperaturę więc i z nawiewów zaraz leci ciepłe powietrze.

Fulara 07-01-2021 05:27

Odp: Rozgrzewanie auta (wstępnie) na postoju
 
ja sobie tam 5 min wcześniej uruchamiam auta i wsiadam do auta to przynajmniej wiem, że olej jest wszędzie. tyle. nie zauważyłem na przestrzeni lat, żeby coś było nie tak a w kabinie mam ciepło. ( benzyna )

sylwesterz 07-01-2021 08:37

Odp: Rozgrzewanie auta (wstępnie) na postoju
 
Nie ma potrzeby rozgrzewania specjalnie przed jazdą, ale można to zrobić, szczególnie w takich warunkach jak dzisiejsze, gdy trzeba odśnieżyć auto czy choćby nawet zebrać wodę czy zdrapać lód z bocznych szyb i lusterek. Wtedy uruchamiasz auto, robisz taniec dookoła czyszcząc co trzeba, wsiadasz i jedziesz.
A jak jest piękna aura, to po prostu wsiadasz i jedziesz, co najwyżej przez pierwsze kilka minut nie piłujesz silnika, gdy na dworze jest zimno.

hindus 07-01-2021 08:44

Odp: Rozgrzewanie auta (wstępnie) na postoju
 
Problem w tym, że diesla na mrozie na jałowych obrotach (i jeszcze z grzaniem na full zapewne) nie rozgrzejesz, więc w rezultacie silnik jeszcze dłużej będzie chodził na zimno.
Jak odpalasz, dasz mu moment żeby, ot choćby zapiąć pasy czy upewnić się że lusterka są ustawione jak trzeba, to jadąc rozgrzejesz go skutecznie.
Tak więc jest to mocno różne przy benzynach a dieslach. Zresztą już raz widziałem u kumpla w Jeepie Grand Cherokee (4.7L) ile trwa rozgrzanie tego silnika. Nawet minutę "pyrkania" na podjeździe nie trzeba było żeby z nawiewów ciepłe powietrze leciało. To też uświadamia jak ogromne straty ciepła generują te silniki...

sylwesterz 07-01-2021 09:46

Odp: Rozgrzewanie auta (wstępnie) na postoju
 
Rozgrzejesz, chociaż dużo dłużej to zejdzie. Zresztą, jak pisałem, nie chodzi o to by grzać dla grzania, ale by zrobić to co trzeba dookoła auta. Czasem trzeba włączyć choćby nawiew i klimatyzację, aby ogrzać i wytrzeć zaszronione od środka szyby, a przy niekorzystnych warunkach może to potrwać kilkanaście, a nawet -dziesiąt minut.

Dziś odśnieżałem auto prawie 20 minut i wystarczyło przejechać jeszcze 10 minut i zaczynało lecieć ciepłe powietrze. Normalnie po ok. 20 minutach jazdy zaczyna lecieć - przy tej temperaturze ok. 0'C oczywiście.

woro_woro 07-01-2021 09:58

Odp: Rozgrzewanie auta (wstępnie) na postoju
 
Cytat:

Napisał Fulara (Post 3308958)
przynajmniej wiem, że olej jest wszędzie

Wiesz, że na obrotach jałowych ciśnienie oleju jest kilkukrotnie niższe niż przy pracy pod obciążeniem? Jeśli martwisz się, że zimny gęsty olej mógł nie dostać się we wszystkie zakamarki silnika, tym bardziej powinno Ci zależeć na tym, żeby podnieść jego ciśnienie. Czyli jak najszybciej ruszyć.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:26.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.