Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Focus (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=94)
-   -   [Focus 2011-2014] Nie działa start stop , tempomat 1.6tdci (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=295662)

silo1992 09-12-2023 01:17

Tempomat nie działa na 3 i 6, Skrzynia po wymianie
 
Witam serdecznie!

Trafił w moje ręce niedawno Focus mk3 z 2013r 1.6 TDCI 115KM z 6 biegową manualną skrzynią biegów (wg. partslinka skrzynia B6) - numery na korpusie AV6R-7F096-GG Getrag N5LUA-GB ale jak się doczytałem to muszę znaleźć naklejkę na skrzyni i z niej wydobyć numery.
Sprawdzony z Francji i tam ponoć była wymieniana skrzynia biegów na drugą używaną (jest jakaś na to faktura) nie wiem jakie oznaczenia były wcześniej (może ktoś wie co dokładnie siedziało w oryginale?)
i wypatrzyłem kilka dziwnych rzeczy z którymi nie potrafię sobie poradzić, a mianowicie:

1. Nie działa tempomat na 3 i 6 biegu, da się go włączyć lecz nie reaguje, pozostałe biegi śmigają z tempomatem.
2. Brak czujnika biegu neutralnego, została tylko śruba i milimetr plastiku po nim = błędy w PCM
3. Podczas przyśpieszania na 3 i 6 biegu czuć brak mocy, na wszystkich pozostałych biegach silnik jest w miarę dynamiczny i z dołu wkręca się dosyć żwawo, na 3 biegu przyśpieszając z 1200rpm nie czuć tego wstawania turbiny tylko przyśpieszenie jest takie liniowe w przeciwieństwie do innych biegów. Na 6 biegu jadąc 100 czy 120 czy 150 klepiąc pedał w podłogę nie czuć przyśpieszania, samochód nabiera prędkości ale bardzo ociężale..
4. Nie działa start/stop (ale to dobrze) jak się domyślam z racji braku czujnika neutralnego
5. Wskazania zmiany biegów na IPC - jadąc na 2 pokazuje zmianę na 3, jadąc na 3 nie pokazuje zmiany na 4, jadąc na 4 pokazuje zmianę na 6, jadąc na 5 nic nie pokazuje - mam nadzieję że nie pokręciłem wskazań

Teraz moje pytanie czy nie działanie tempomatu, słabsza moc na w/w biegach i wyświetlanie zmiany biegów jest kwestią programową czy sprzętową? Wystarczy wgranie odpowiedniego softu do PCM'a/konfiguracja PCMa lub innych modułów żeby dokładnie wiedziały z jaką skrzynią mają do czynienia czy problem leży w złym doborze skrzyni do tego silnika? Proszę o podpowiedzi jak to ogarnąć :)

WF0KXXGCBK DC59791

Dzięki i pozdrawiam!

cezarg1410 09-12-2023 06:15

Odp: Tempomat nie działa na 3 i 6, Skrzynia po wymianie
 
Przewinęło się przez to forum kilka tematów z podobnymi objawami. Mam tu na myśli przede wszystkim nie działający tempomat na niektórych biegach.
Wszystkie te auta zawsze łączył fakt wymiany skrzyni biegów.
Najprawdopodobniej jest wsadzona zła skrzynia. Tu masz przykład: [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

silo1992 09-12-2023 11:21

Odp: Tempomat nie działa na 3 i 6, Skrzynia po wymianie
 
Wiem wiem, przeczytałem wszystko co podobne z moim problemem tutaj na forum i przejrzałem podobne tematy, ale nie ma nigdzie rozwiązania tego problemu przynajmniej nie zauważyłem ;)
Jedyne co jest wspomniane że "ktoś" "gdzieś" potrafi przekodować PCM/wgrać soft na którym działa zmieniona skrzynia bez problemu ale nie wiem co i jak nadal

konieczko5 09-12-2023 12:57

Odp: Tempomat nie działa na 3 i 6, Skrzynia po wymianie
 
Pewnie na 3 i 6 biegu masz inne przełożenie. Raczej w polsce nie znajdziesz magika, który potrafi zaadaptować...

tomao 09-12-2023 14:58

Odp: Tempomat nie działa na 3 i 6, Skrzynia po wymianie
 
Cytat:

Napisał silo1992 (Post 3478176)
WF0KXXGCBKDC59791

Fabrycznie powinna być AV6R-7002-KJ. Ostatnia litera jest nieistotna, a przedostatnia tak i najpewniej jest inna w obecnej skrzyni.

silo1992 10-12-2023 13:06

Odp: Tempomat nie działa na 3 i 6, Skrzynia po wymianie
 
W takim razie muszę dostać się do naklejki na skrzyni i będzie więcej wiadomo... Jeśli teoretycznie jest skrzynia z innym numerem to da się jakoś wyratować sytuację innym softem do sterownika silnika czy marne szanse żeby to ze sobą zgrać?

tomao 10-12-2023 13:39

Odp: Tempomat nie działa na 3 i 6, Skrzynia po wymianie
 
Trudny temat. Musiałaby być jakaś fabryczna konfiguracja takiej skrzyni z tym silnikiem, albo ktoś musi takie specjalne oprogramowanie stworzyć.

prestoperformance 11-12-2023 00:43

Odp: Tempomat nie działa na 3 i 6, Skrzynia po wymianie
 
Dzień dobry, możliwe jest wykonanie modyfikacji sterownika aby wszystko zaczęło ponownie działać. Najlepiej na miejscu(Dolny Śląsk, Bolków/Udanin/Świdnica), możliwa też naprawa wysyłkowo na sterowniku/wykonanie pliku jeżeli jest możliwość odczytu. Ze względu na możliwość nie zadziałania po pierwszej modyfikacji preferuję pierwszą opcję. Jeżeli wysyłkowo to potrzebuję film z logiem obrotów silnika i prędkości przy 2000 obrotów na każdym biegu, jeżeli nie ma możliwości to ujdzie zwykłe nagranie licznika.

silo1992 12-12-2023 23:55

Odp: Nie działa start stop , tempomat 1.6tdci
 
Dokopałem się dzisiaj do naklejki skrzyni która teraz siedzi u mnie w Focusie, skrzynia o oznaczeniach F1FR-7002-NDA. Jest to w jakikolwiek sposób podobna skrzynia do tej która powinna siedzieć czy to jest totalnie co innego?

tomao 13-12-2023 05:52

Odp: Nie działa start stop , tempomat 1.6tdci
 
Na aukcjach podają, że to skrzynia od 1.5 TDCi. W budowie może się prawie nie różnić, ale przełożenia jak widać na pewno są inne.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:57.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.