Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2000-2007] nowy soft i zaczął klepać (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=281330)

JARZAB777 23-05-2018 21:55

nowy soft i zaczął klepać
 
witam jak w temacie po wgraniu nowego softu autko zaczęło klepać podczas ruszania i na zimnym silniku nie równo pracuje czy jest możliwe że zgubił jakiś kod wtrysku

aprox99 23-05-2018 22:04

Odp: nowy soft i zaczął klepać
 
Normalnie po nowym sofcie zawsze silnik chodził lepiej,kto wie co tam wgrano

kamilns 24-05-2018 08:31

Odp: nowy soft i zaczął klepać
 
Co rozumiesz przez wgranie nowego softu?

din 24-05-2018 08:34

Odp: nowy soft i zaczął klepać
 
Ja jak zmieniałem softy to zawsze na początku stukał, klepał. Teraz soft musi nauczyć się pracy- zużycia elementów i się zaadoptuje do tych warunków. Mi po trasie ok 100km wszystko wracało do normy.

JARZAB777 24-05-2018 20:05

Odp: nowy soft i zaczął klepać
 
witam jeszcze spróbuje go trochę przegonić po trasie tak jak din tu za sugerował bo też słyszałem taką wersję czy nawet czytałem tu u nas na forach jak będzie ok to dam znać żeby nie było już wątpliwości na razie mam inne sprawy ale wykombinuje jakiś czas pozdro

hans01 25-05-2018 12:22

Odp: nowy soft i zaczął klepać
 
Wgrałeś fabryczny soft czy jakiś tuningowy?

lucas4891 25-05-2018 20:38

Odp: nowy soft i zaczął klepać
 
Najprawdopodobniej ECU musi zrobic adaptacje korekty wtrysku. Tak samo jest po zrobieniu reset KAM.
W przypadku wtrysku Delphi adaptacja jest przeprowadzana na biegu jalowym

Deryll 25-05-2018 22:45

Odp: nowy soft i zaczął klepać
 
Cytat:

Napisał lucas4891 (Post 2984069)
W przypadku wtrysku Delphi adaptacja jest przeprowadzana na biegu jalowym

Ale o czym Ty piszesz. W mondeo mk3 adaptacja jest podczas jazdy i tylko w określonych parametrach jazdy.

lucas4891 26-05-2018 16:41

Odp: nowy soft i zaczął klepać
 
Cytat:

Napisał Deryll (Post 2984124)
Ale o czym Ty piszesz. W mondeo mk3 adaptacja jest podczas jazdy i tylko w określonych parametrach jazdy.

W takim razie moze szanowny kolega moze mi powiedziec z kad ma takie informacje i w jaki sposb przebiega kalibracja dawki zerowej w silniku 2.0 tdci mondeo mk3 z ukladem zasilania Delphi?
Z tego co mnie jest wiadome to przebiega ona tak jak to opisalem. Dodatkowo kalibracja jest w ten sposob przeprowadzana na podstawie sygnalu z czujnika spalania stukowego...

kamilns 26-05-2018 17:26

Odp: nowy soft i zaczął klepać
 
Kolego skoro tak wiesz jak przeprowdzic ta adaptacje na biegu jalowym to mozesz sie podzielic ta wiedza?

lucas4891 26-05-2018 18:21

Odp: nowy soft i zaczął klepać
 
To jest samoadaptacja wtryskiwaczy. Jest ona przeprowadzana systematycznie przez ECU w celu kompensacji zuzycia wtryskiwaczy i cylindrow silnika. Najczesciej objawia sie bardzo lekko podwyzszonymi drganiami silnika na biegu jalowym.
Taki proces kalibracji jest dla Delphi i Bosch. Z ta roznica, ze Bosch kalibruje na podstawie zmian predkosci obrotowych poszczegolych tlokow.
To co kolega Deryll opisuje, to samoadaptacja ukladow Siemens.
Przeprowadzana jest podczas hamowania silnikiem po osiagnieciu temperatury roboczej i powyzej 1500 obr/min.
Po zakodowaniu nowych wtryskow adaptacja jest przeprowadzana "duzymi krokami", stad
wieksze wibracje i klekotanie.
Ot cala filozofia...

kamilns 26-05-2018 20:07

Odp: nowy soft i zaczął klepać
 
Ale w przypadku delphi jakie warunki musza zostac slelnione oraz ile ona moze trwac? Nie wiem trzeba zostawic rozgrzany silnik na biegu jalowym na 10min a moze na godzine?

Deryll 26-05-2018 20:41

Odp: nowy soft i zaczął klepać
 
Cytat:

Napisał lucas4891 (Post 2984380)
To co kolega Deryll opisuje, to samoadaptacja ukladow Siemens.

Kolego nie wiem czy zauważyłeś ale to wątek o mk3 i fordowskim dieslu. Być może PSA na dephi tak się adoptuje jak piszesz. Jak znajdę procedurę samoadaptacji w mk3 to wrzucę.

Jest to tekst z "Program szkoleń. Układ wtryskowy i układ sterowania pracą silnika Diesel. Układy Common Rail Delphi":

Ze względu na tolerancje mechaniczne, które zmieniają się w trakcie eksploatacji zaworów elektromagnetycznych wtryskiwaczy, moduł IDM musi być w regularnych odstępach czasu dostosowany do zmienionych tolerancji.
Dostosowywanie odbywa się oddzielnie dla każdego cylindra w czasie 900 sekund na każdy cylinder.
Dostosowywanie odbywa się w takiej samej kolejności jak zapłon. Zaczyna się od cylindra 1.
Aby możliwe było przeprowadzenie dostosowywania muszą być spełnione następujące warunki:
- Temperatura silnika co najmniej 70 °C,
- Prędkość obrotowa silnika pomiędzy 1800 a 3500 obr/min,
- Prędkość pojazdu pomiędzy 50 ... 70 km/godz.

Jeśli podczas procesu dostosowywania wartości te wyjdą poza podany zakres (warunki nie będą już spełnione), dostosowywanie zostaje wstrzymane i jest kontynuowane podczas następnego spełnienia warunków.
Podczas dostosowywania wtrysk wstępny jest wyłączony.
Moduł IDM wysyła do zaworu elektromagnetycznego wtryskiwacza sygnał wtrysku o długości zapisanej w charakterystyce (na przykład 8 ms).
Na podstawie poboru prądu przez zawór elektromagnetyczny moduł IDM może stwierdzić, czy zawór elektromagnetyczny może zrealizować wytyczne modułu IDM i czy reaguje szybciej (np. w ciągu 7 ms) lub wolniej (na przykład w ciągu 10 ms). Pobór prądu przez zawór elektromagnetyczny
służy więc jako odniesienie do sygnału wysłanego z IDM.
Dlatego w razie odchylenia reakcji zaworu elektromagnetycznego od wysłanego sygnału musi zostać przeprowadzone dostosowanie w charakterystykach adaptacyjnych.

WSKAZÓWKA: Podczas procesu dostosowywania sygnał wtrysku jest tak krótki, że iglica wtryskiwacza nie jest podnoszona.
Skutek: w tym czasie dochodzi do wypadania zapłonów, które można odczuć przy podanej prędkości obrotowej i prędkości pojazdu.

Wskazówka:Jeśli w ekstremalnych przypadkach warunki odpowiednie do przeprowadzenia dostosowywania nie zostaną osiągnięte przez dłuższy czas, mogą się pojawić nieprawidłowości. Nieprawidłowości te to:
- nierówna praca silnika,
- zwiększone wytwarzanie czarnego dymu
- głośne szumy spalania.
Po zakończeniu dostosowywania jednego cylindra proces kontynuowany jest w następnym cylindrze (zgodnie z kolejnością zapłonu).

lucas4891 26-05-2018 20:49

Odp: nowy soft i zaczął klepać
 
W mk4 do liftu jest Siemens, po lifcie Delphi.
W mk3 2.0 tdci jest Delphi.

Bump: No patrz, a ja w mojej pomocy dydaktycznej mam co innego....g:galy

Deryll 26-05-2018 21:06

Odp: nowy soft i zaczął klepać
 
Ale moim zdaniem najprostszy sposobem aby zmusić ECU aby "nauczyło" się wtryskiwaczy jest zakodowanie na nowo. Wtedy na 100% ruszy samoadaptacja. Ja podłączyłem się forscanem i zrobiłem zrzut ekranu aby zapamiętać stare kody. Następnie zakodowałem samymi zerami, wtedy to chodził jak traktor. Wbiłem na nowo stare kody. Na początku bardzo brzydko pracował, ale z czasem klepanie ustało i było ok. Nie stosowałem się do tej procedury co wkleiłem, po prostu zwykłe użytkowanie.

hans01 26-05-2018 23:09

Odp: nowy soft i zaczął klepać
 
Cytat:

Napisał lucas4891 (Post 2984432)
No patrz, a ja w mojej pomocy dydaktycznej mam co innego....g:galy

A co to za dokument? Możesz się nim podzielić?

lucas4891 27-05-2018 09:17

Odp: nowy soft i zaczął klepać
 
Hubertus Gunther
Uklady wtryskowe CR w praktyce warsztatowej

Bump: I co ciekawe jest taki sam opis dla ukladow z wtryskiwaczmi klsycznymi i piezo od Delphi

JARZAB777 28-05-2018 10:55

Odp: nowy soft i zaczął klepać
 
Kolego Deryll powiedz mi taką rzecz jeszcze czy ta procedura samoadaptacji musi być wykonana w jednym ciągu czy można to podzielić na etapy jadę 15 lub 20 min zawracam znowu 20 min i tak 4 kółka posiadasz taką wiedzę

Romanek100 28-05-2018 17:37

Odp: nowy soft i zaczął klepać
 
Pozwolę się dołączyć do tematu, gdyż zaciekawiło mnie to, że można aktualizować jakiś soft w mondeo.
Ja mam Mondeo MK3 2.0 TDCI z 2004r.
Proszę powiedzcie mi co mogę w nim zaktualizować i gdzie szukać pasującego oprogramowania?

Deryll 28-05-2018 18:38

Odp: nowy soft i zaczął klepać
 
Jak wynika z opisu przerwanie procedury niczym nie grozi. Rozpocznie się później od tego miejsca. Sam osobiście nie przeprowadzałem samoadaptacji w tan sposób. Normalnie jeździłem autem i jakoś z biegiem czasu praca się uspokoiła.

JARZAB777 04-07-2018 19:50

Odp: nowy soft i zaczął klepać
 
witam ponownie w sprawie klepania po wymianie softu jestem po niezłej trasie Chorwacja i z powrotem i auto faktycznie chodzi dużo lepiej 3500 km 3000 km drogi szybkiego ruchu 120-130 reszta krajówka przed wyjazdem czyszczenie kolektora ssącego + zawór egr
filtry i olej wymiana spalanie na całej trasie 5.4 l o ile w zbiornik wchodzi 58 l


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:19.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.