Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2000-2007] rozładowanie akumulatora przez PCM (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=169918)

jomarza 18-11-2012 18:00

rozładowanie akumulatora przez PCM
 
szukam rozwiązania. Mam Mondeo MK3 2.0TDCI z 2004 w którym rozładowuje się akumulator. Dzieje się tak regularnie od kilku tygodni. Na poczatku założyłem, że to akumulator, w sumie miał 3lat ->pomyślałem, że zrobiło się trochę zimniej (listopad) to wreście padł. Dla spokoju naładowałem go w domu założyłem, sprawdziłem ładowanie alternatora i napięcia podczas ładowania (14,5V gdy silnik włączony bez obciążeń świateł dmuchaw radia itd. ; gdy obciążony to 14,3-14,5 - w zależności od stopnia rozładowania akumulatora) . Prądy ładowania OK . No i niestety parę dni i mimo długich tras akumulator rozładowany. Sprawdzenie ładowania akumulatora gdy bardzo rozładowany ładowanie potrafi spaść do 13V ale sukcesywnie rośnie, prąd ładowania przy bardzo rozładowanym akumulatorze potrafi wzrosnąć chwilowo do 60A ale po naładowaniu akumulatora spada do 0,5A-2A. Jednym słowem ładowanie OK -> wykluczyłem alternator wymieniłem akumulator. Bez zmian nowy też się rozładowuje. Prąd pobierany na postoju 200mA do 300mA (alarm czujniki ultradźwiękowe, radio, zegar ). Rozładowanie jest losowe i jedyną prawidłowością jest występowanie przy niskiej temperaturze. Rozładowanie następuje przez bezpiecznik w skrzynce bezpieczników pod maską silnika. Winowajcą jezt F9 - PCM relay (20A).

prąd pobierany przez niego to około 4A-6A co równa się 1-2nocy i rozładowany akumulator.

Dodam tylko, że nigdy nie paliła się kontrolka ładowania czyli brak błędu.
Pozostałe bezpieczniki OK. Wszystkie masy na oko OK zresztą wszystko podokrecałem sprawdziłem.

Czy już ktoś tak miał?

rednaxelA 18-11-2012 19:44

Odp: rozładowanie akumulatora przez PCM
 
Przez ten bezpiecznik jest zasilany przekaznik K163 - obejrzyj czy jest w porządku

Na tym schemacie R5
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

za tym przekaznikiem sa jeszcze bezpieczniki F40 i F41 - zobacz moze na ktoryms z nich cos sie dzieje - daj mi maila na prywatna wiadomosc to Ci wysle schematy zasilania PCM i przyległosci

jomarza 18-11-2012 23:08

Odp: rozładowanie akumulatora przez PCM
 
Raz złapałem że tak na gorącym uczynku uciekające 5A i wtedy zacząłem od wyjmowania przekaźników . Po wyjęciu przekaźnika pompy R5 nic się nie zmieniło, wyjęcie bezpieczników F40 i F41 także nic nie zmieniło. Jedyna zmiana nastąpiłą po wyjęciu F9. Teraz obecnie wyjmuję go na noc ( strzeżonego Pan Bóg strzeże ) . Generalnie skłonny jestem posądzić o problem diodę wzbudzającą.

mistermondeo 20-11-2012 09:08

Odp: rozładowanie akumulatora przez PCM
 
Cytat:

Napisał jomarza (Post 1907717)
Jedyna zmiana nastąpiłą po wyjęciu F9

czy dobrze odczytałem,mam taki sam problem,że jest to sterowanie silnikiem?
I czy tak samo jest w TDDI.

jomarza 20-11-2012 19:22

Odp: rozładowanie akumulatora przez PCM
 
nie wiem jak jest w TDDI podejrzewam że tak samo. To nie jest samo sterowanie silnikiem generalnie PCM to komputer który steruje nie tylko silnikiem - niestety, także innymi układami. Na razie zaintalowałem hebel i odłączam akumulator na noc

mistermondeo 22-11-2012 08:48

Odp: rozładowanie akumulatora przez PCM
 
Cytat:

Napisał jomarza (Post 1908577)
Na razie zaintalowałem hebel i odłączam akumulator na noc

jest to rozwiązanie,tylko że zresetuje się radio i komputer.

macio82 25-11-2012 12:30

Odp: rozładowanie akumulatora przez PCM
 
mnie też spotkała taka sytuacja 3 tygodnie temu jak do tej pory sprawdzony alternator i regulator napiecia i wszystko OK. Natomiast uchwyciłem sytuację że samochód na postoju pobierał prąd o wartođci prawie 5,5 A nastpnie bez mojej ingerencji po kilkudziesięciu sekundach zeszło na 0,02A. Co moze byc przyczyna takiej sztuacji.

eddek 25-11-2012 14:47

Odp: rozładowanie akumulatora przez PCM
 
Jak sprawdzacie ile prądu auto pobiera?

darmodziej 25-11-2012 14:56

Odp: rozładowanie akumulatora przez PCM
 
Trzeba włączyć amperomierz pomiędzy klemę i zacisk akumulatora.

jomarza 28-04-2013 11:37

Odp: rozładowanie akumulatora przez PCM
 
a żeby zamknąć temat finał : ładowanie akumulatora i rozruch sterowany jest przez PCM. Polega to na tym że praktycznie na akumulator jest podawane cały czas napięcie na obwód wzbudzenia alternatora z jednym małym "ale" . Jest tam układ wzbudzenia ze sterowaną dioda blokująca, sterowaną po przekręceniu kluczyka w stacyjce. Działa to tak . Samochód wyłączony dioda blokujaca blokuje przepływ prądu do uzwojenia wzbudzenia , alternator nie pobiera prądu. Całe to ustrojstwo jest w układzie mostka prostowniczego lub koło wtyczki do podłączenia sterowania alternatorem - nie jestem elektronikiem i do końca nie znam się na tym. Przekręcamy kluczyk na I , dioda blokująca jest przesterowana przestaje blokować i płynie prąd wzbudzenia około 3,5-5A , w tym czasie inne układy się włączają świece żarowe etc. No i potem normalnie zapłon i pracaa alternatora ładowanie. U mnie wyglądało to tak, że losowo ta dioda nagle przestawała blokować i mimo że samochód wyłączony to przez uzwojenie wzbudzenia płynął prąd który w ciągu 10h rozładowywał totalnie akumulator. Problem z diagnozą był taki , że ładowanie akumulatora perfekt 14,4V , pomiary rezystancji izolacji uzwojeń alternatora ok reszta elektryki ok. Wymieniłem akumulator (poprzedni był stary to należało mu się) a tu nowy znowu rozładowany. Po 2 miesięcznej zabawie polegającej na wypinaniu bezpieczników badaniu prądów wreście trafiłem na to zjawisko. Kupiłem używany alternator wymieniłem łożyska i szczotki i nie ma problemu WSZYSTKO GRA akumulator już się nie rozładowuje. Co ciekawe dałem stary alternator do naprawy BENDIX a goście po testach stwierdzili że wszystko z nim ok. dlatego to badziewie tak trudno zdiagnozować.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:39.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.