Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford S-MAX (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=153)
-   -   [S-MAX 2006-2015] Nieregularne drgania na kierownicy (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=286284)

Agamek12 17-09-2018 21:28

Nieregularne drgania na kierownicy
 
Taka prośba o nieusuwanie, bo przyczyna prawdopodobnie jest nieoczywista...
Otóż mam problem z nieregularnie pojawiającym się delikatnym drganiem na kierownicy (delikatne - widoczne tylko przy puszczeniu kierownicy - kiedy trzymam kierownicę w dłoni nie czuć żadnych drgań). Nie ma żadnej reguły tych drgań.
Dziwne jest to, że czasem to drganie jest, czasem nie. Czasem pojawia się przy hamowaniu, a czasem podczas jazdy ze stałą prędkością - innym razem wszystko jest w porządku. Raz przy zimnych hamulcach, innym razem przy rozgrzanych. Nie ma żadnej reguły tego zachowania. Nowe przednie i tylne hamulce (przód: Brembo, tył: Delphi). Idealnie oczyszczone piasty. Podczas obracania kołem na podnośniku nie pojawiają się cykliczne opory świadczące o nierównym przyleganiu tarczy do piasty (słychać delikatną zmianę dźwięku podczas obrotu, ale koło nie jest wyhamowywane). Drgania pojawiają się nieregularnie w zakresie prędkości 50-100km/h.
Zamiana kół przód-tył i lewo-prawo nie daje żadnej zmiany zachowania (ale fakt - koła wyważane były na wiosnę - jakieś 5kkm temu). Zbieżność robiona około 1kkm temu (ale chyba do delikatnej poprawy, bo moim zdaniem minimalnie ściąga w prawo).
Ktoś miał taki przypadek? Jakiś pomysł?

woro_woro 17-09-2018 22:15

Odp: Nieregularne drgania na kierownicy
 
Czy mierzyłeś dokładnie odchylenie tarczy czujnikiem zegarowym? Bo to należałoby zrobić najpierw.

Agamek12 18-09-2018 07:19

Odp: Nieregularne drgania na kierownicy
 
Cytat:

Napisał woro_woro (Post 3031199)
Czy mierzyłeś dokładnie odchylenie tarczy czujnikiem zegarowym? Bo to należałoby zrobić najpierw.

Znani mi mechanicy nie posiadają takiego sprzętu - jest dla nich dużo bardziej egzotycznym wyposażeniem niż klucz dynamometryczny. Ale moje proste badanie na podstawie obracania koła w powietrzu pozwala twierdzić, że tarcze nie biją. Z resztą gdyby to one były problemem, to podczas jazdy nie powodowałyby drgania kierownicy a jedynie podczas hamowania - tak jak u kolegi, u którego podczas hamowania kierownica dostaje drgań na jakiś 1cm w każdą stronę a podczas jazdy stoi nieruchomo.

woro_woro 18-09-2018 07:48

Odp: Nieregularne drgania na kierownicy
 
U mnie też sami kowale w okolicy, dlatego kupiłem sobie sam. 80pln przeboleję.

Pjfoto 18-09-2018 08:43

Odp: Nieregularne drgania na kierownicy
 
U mnie dokładnie to samo, raz bije, a raz nie. Tarcze proste, cała reszta sprawdzana i wszystko wydaje się być w porządku. Żadnych luzów, pukania, stukania, tarcze proste, koła przekładane, wyważane.
Jak hamuję ze 130 bije, jak jadę 80, bije, za chwile nie bije, kilka razy hamowanie z prędkości 200 do 120 na odcinku kilku kilometrów nie bije, za chwilę, ze 150 na 120 bije. Zjazd na postój, 20 minut przerwy, ruszam i bije bez hamowania dużo mocniej. Kilka razy przyhamuję przestaje. Także nie mam pojęcia co z tym zrobić.
Na podstawie forum chyba na chybił trafił wymienię cukierki w przednim zawieszeniu.

Goostaw 18-09-2018 12:21

Odp: Nieregularne drgania na kierownicy
 
Miałem identyczne objawy. Tez przekładałem, wyważałem a przy okazji wymieniłem i cukierki i tarcze. A powodem okazał się uszkodzony kord i drutówka w jednej z opon choć przy wyważaniu nie było tego widać a dopiero przy próbie ciśnieniowej. Po wymianie wadliwej opony objawy zniknęły.

Pjfoto 18-09-2018 12:38

Odp: Nieregularne drgania na kierownicy
 
U mnie od kupienia nowych opon tak było, na zimówkach (całe koła zmieniane) także sytuacja występuje.

lucas4891 18-09-2018 16:38

Odp: Nieregularne drgania na kierownicy
 
Moze wartoby tak sprawdzic czy nie ma luzow na maglownicy. Chociaz teoretycznie przed geometria powinni to sprawdzic

Agamek12 19-09-2018 11:50

Odp: Nieregularne drgania na kierownicy
 
Luzów nie mam. Ale te pindy od zmiany amorków nie zmieniły mi łożyska makpersona a czuję, że jedno łożysko "strzela".

Bump: Luzów nie mam. Ale te pindy od zmiany amorków nie zmieniły mi łożyska makpersona a czuję, że jedno łożysko "strzela".

Marcin L. 20-09-2018 22:10

Odp: Nieregularne drgania na kierownicy
 
Cytat:

Napisał Agamek12 (Post 3031180)
Dziwne jest to, że czasem to drganie jest, czasem nie. Czasem pojawia się przy hamowaniu, a czasem podczas jazdy ze stałą prędkością - innym razem wszystko jest w porządku. Drgania pojawiają się nieregularnie w zakresie prędkości 50-100km/h.
Ktoś miał taki przypadek? Jakiś pomysł?

Mam to u siebie, mechanicy potwierdzili że dwie opony nieznacznie "biją" na boki. Na zimówkach jest idealnie, na poprzednich letnich oponach też było idealnie. Pod koniec sezonu opony idą do reklamacji (Dunlop Sport Bluresponse). Chociaż możliwe że to coś w zawieszeniu, a opony tylko potęgują ten efekt.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:18.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.