Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2000-2007] Wymiana płynu chłodniczego - krok po kroku (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=60390)

eng 26-01-2009 08:55

Wymiana płynu chłodniczego - krok po kroku
 
Witam. Ponieważ czasami mam problemy z dogrzaniem kabiny postanowiłem sprawdzić jakość oraz ilość płynu w chłodnicy. I w związku z tym mam kilka pytań. Kiedy należy sprawdzać poziom płynu? Na zimnym silniku odkręciłem korek troche zasyczało i okazało się, że jest poniżej minimum - czy to oznacza, że mam go za mało czy może reszta jest w bloku silnika? Dwa - jak zmierzyłem jakość płynu to okazało się, że temperatura jego zamarzania to -27 - 29 stopni. Czy taka powinna być? I kolejne pytanie jak poprawinie spuścić płyn chłodniczy w Fordzie Mondeo Mk3 2.5 v6 LPG oraz jaki płyn wybrać? Czy po zalaniu nowym płynem po prostu włączyć silnik i jezdzić czy trzeba wykonać jakieś dodatkowe operacje. Mam na myśli odpowietrzanie układu itd. Jeżeli ktoś już wymieniał płyn to proszę o jakieś rady. Dziękuję.

Andrzej K. 26-01-2009 18:17

Re: [MK3] Wymiana płynu chłodniczego - krok po kroku
 
Cytat:

Napisał eng
Witam. Ponieważ czasami mam problemy z dogrzaniem kabiny postanowiłem sprawdzić jakość oraz ilość płynu w chłodnicy. I w związku z tym mam kilka pytań. Kiedy należy sprawdzać poziom płynu? Na zimnym silniku odkręciłem korek troche zasyczało i okazało się, że jest poniżej minimum - czy to oznacza, że mam go za mało czy może reszta jest w bloku silnika? Dwa - jak zmierzyłem jakość płynu to okazało się, że temperatura jego zamarzania to -27 - 29 stopni. Czy taka powinna być? I kolejne pytanie jak poprawinie spuścić płyn chłodniczy w Fordzie Mondeo Mk3 2.5 v6 LPG oraz jaki płyn wybrać? Czy po zalaniu nowym płynem po prostu włączyć silnik i jezdzić czy trzeba wykonać jakieś dodatkowe operacje. Mam na myśli odpowietrzanie układu itd. Jeżeli ktoś już wymieniał płyn to proszę o jakieś rady. Dziękuję.

1.Poziom płynu sprawdzasz na zimnym silniku,najlepiej po nocy na płaskiej powierzchni- powinno być max
2.Temperatura zamarzania powinna być na poziomie - 37 stopni
3.Płyn najlepiej oryginał fordowski
4. Co do prawidłowego spuszczenia i zalania płynu, niech się wypowiedzą posiadacze silnika - nie chcę Cię wprowadzać w błąd
5. Po zalaniu płynu należy zapalić silnik,nagrzać do normalnej temperatury (w międzyczasie uzupełniać płyn do kreski max)będzie silnik "pociągał" w trakcie nagrzewania. Następnie wyłączyć silnik,po całkowitym ostudzeniu jeszcze raz sprawdzić poziom i ewent. uzupełnić do znaku max. To chyba tyle.

eng 27-01-2009 21:05

Re: [MK3] Wymiana płynu chłodniczego - krok po kroku
 
Hehe widzę, że od ilości odpowiedzi aż oślepłem. Hehe. No ok, a może ktoś doradzi ile wchodzi litrów płynu chłodniczego do Forda Mondeo 2.5 V6? I gdzie spuszczać ten płyn? Polecacie jakiś konkretny? Orginalny forda tzn jaki bo na allegro są jakieś koncentraty do rozpuszczania z wodą.

BolFrank 27-01-2009 21:13

Re: [MK3] Wymiana płynu chłodniczego - krok po kroku
 
eng, Kolega w fordzie spuszcza plyn przez wyciagniecie weza z chlodnicy (ponoc ford zapomnial o korku spustowym) a wchodzi tam kolo 6 litrow ...
Polecam tylko oryginalny Fordowski tzn. FORD SUPER PLUS PREMIUM: [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

PS. ale takim sposobem zawsze cos plynu zostanie w srodku ...

eng 27-01-2009 21:21

Re: [MK3] Wymiana płynu chłodniczego - krok po kroku
 
6 litrów oooo ?? napewno :fcp13 ? można zawsze dmuchnąć i wyleci wsio :570: z książki SAM naprawiam wynika, że wchodzi 9.5 litra do mojego silnika.....cooooo????

BolFrank 27-01-2009 21:24

Re: [MK3] Wymiana płynu chłodniczego - krok po kroku
 
Tak napewno, kupil 3 butelki owego koncentratu + 3 litry wody destylowanej a spuszczal go przez wyciagniecie tego dolnego weza oczywiscie, te 6 litrow starczylo do full-a jeszcze nawet zostalo (bylem przy tym) :)

PS. ale on nie dmuchal w weze wiec moze ta roznica zostala w srodku ?

wicia.w 27-01-2009 21:52

Re: [MK3] Wymiana płynu chłodniczego - krok po kroku
 
1 załącznik(i)
Układ chłodzenia silnika - Opróżnianie, napełnianie i odpowietrzanie układu chłodzenia?2,5 l Duratec-VE (VE6)/3,0 l Duratec-SE (VE6)/3,0 l Duratec-ST (VE6) Mondeo 2001 (10/2000-02/2007)

Procedury ogólne
OSTRZEŻENIE:Wyrównując ciśnienie w układzie chłodzenia przykryj zbiornik wyrównawczy grubym materiałem, aby zapobiec oparzeniom. Niezastosowanie się do tego zalecenia może spowodować obrażenia ciała.

Wyrównaj ciśnienie w układzie chłodzenia wolno odkręcając korek zbiornika wyrównawczego o ćwierć obrotu.
Zdejmij korek zbiornika wyrównawczego płynu chłodzącego.
Podnieś i podeprzyj pojazd





Opróżnij układ chłodzenia.
Spuść płyn do odpowiedniego zbiornika.

Załóż korek spustowy chłodnicy.
Opuść samochód.
Napełnij zbiornik wyrównawczy do znaku MAX.
Uruchom silnik i pozwól by pracował na biegu jałowym, aż osiągnie normalną temperaturę pracy.
Pozwól, by silnik pracował na biegu jałowym przez kolejne pięć minut.
Wyłącz silnik.
Odczekaj, aż silnik ostygnie.
Napełnij zbiornik wyrównawczy do znaku MAX.
Załóż korek zbiornika wyrównawczego płynu chłodzącego.
w układ wchodzi dokładnie 9,7l na rysunku jest korek spustu jakby co.A Płyn niskozamarzający Motorcraft Super PlusWSS-M97B44-D

eng 27-01-2009 21:59

Re: [MK3] Wymiana płynu chłodniczego - krok po kroku
 
Dzięki wicia.w ;) myślę, że nie tylko mnie się to przyda. Korek spustowy można odkręcić np. monetą ;) Pozdrawiam

BolFrank 28-01-2009 15:04

Re: [MK3] Wymiana płynu chłodniczego - krok po kroku
 
wicia.w, dzieki za info :fcp29

eng 29-01-2009 19:35

Re: [MK3] Wymiana płynu chłodniczego - krok po kroku
 
Tego koreczka widocznego na zalączanej wyżej fotce nie ma. Szukałem go dzis 1.5 godziny i nie mam jak spuścić tego płynu. Nie ma tego cholerstwa nigdzie. Czy ktoś może robił to i wie gdzie znajduje się ten korek spustowy bo za nic nie mogę go znaleźć :fcp5


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:49.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.