Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Fusion (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=100)
-   -   [Fusion] Opony zimowe - jakie? (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=231061)

Piotr X 23-09-2015 08:10

Opony zimowe - jakie?
 
Witam, planuję zakup do Fuzji opon zimowych i mam nie lada dylemat. Obecnie mam 15" 195/60, jaki rozmiar zimówek zakupić pod tę felgę 15"? Znalazłem w miarę sensowne w tym samym rozmiarze NOKIAN 4x 195/60R15 WR D3 2013r w cenie 800 PLN za komplet, indeks nośności 92h XL - 630kg, indeks prędkości T - 190km/h. Moje pytanie czy te opony będą ok?
Czy szukać może czegoś węższego typu 185? A Wy na jakich w zimę jeździcie?
Poradźcie coś :)
PS. Przeszukałem forum i obecne tematy nie rozwiały moich wątpliwości.
Pozdrawiam

argon 24-09-2015 14:47

Odp: Opony zimowe - jakie?
 
Ja kupiłem do dziewczyny fusiona okazyjnie:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

polecam. Cena wypasiona :-))

charon 27-09-2015 09:19

Odp: Opony zimowe - jakie?
 
Witam.
Moim zdaniem lepszym wyborem są 185/65/15 ta sama średnica co 195/60/15. Opony 195/65/15 są bardziej popularne i zarazem tańsze. Auto na wyższych oponach będzie słabsze i jeszcze bardziej niestabilne, i to czuć na kierownicy , nie mowiąc już o przekłamaniach licznika. Niwktórzy producenci zalecają na zimę węższe opony o jeden rozmiar, a podadto te dziury na drogach w zimie ...... jedzie się na węższych lżej i mniej trzepie. Ja raczej szedłbym w zmiane ET, na szerszy rozstaw tak jak jest w orginalnych alusach 16.

jankowalski973 27-09-2015 11:16

Odp: Opony zimowe - jakie?
 
Cytat:

Napisał charon (Post 2461001)
Auto na wyższych oponach będzie słabsze i jeszcze bardziej niestabilne, i to czuć na kierownicy , nie mowiąc już o przekłamaniach licznika

Nie żartuj. Dwa lata mam letnie 195/65R15 i nic z powyższych nie stwierdziłem.
Zimowe miałem Barum Polaris I i II - beznadziejne.
Nokian ma dużo dobrych opinii więc nie powinieneś być nimi rozczarowany.

juri2069 27-09-2015 11:33

Odp: Opony zimowe - jakie?
 
Czym szersze tym lepsza przyczepność co za tym idzie i hamowanie

careras 27-09-2015 12:40

Odp: Opony zimowe - jakie?
 
Ja jeżdżę zimą na Nokianach WRG3 195/65/15 i sobie chwalę. A jeżdżę w górach. Niestety są dość kiepskie na deszcz. A co do hamowania to teoretyzując droga hamowania nie zależy od szerokości opony. A na śnieg na pewno lepsze są węższe, bo łatwiej bieżnik wgryza się w śnieg. Ale to raczej technika jazdy zimą ma znaczenie a nie ten 1 rozmiar węższy bieżnik. Pozdrawiam fanów NOKIAN-ów ;-)

charon 27-09-2015 16:28

Odp: Opony zimowe - jakie?
 
Witam Re. Miałem możliwość w Fusione przetestowania różnych rozmiarów i kół 15 16 i różnych szerokości, profili, i pisałem o odczuciach jakie mialem. I iniech nikt nie pisze głupot ,że nie widzi różnicy pomiędzy 60 a 65 np. względem prędkości czy przekłamań licznika lub zachowania auta na zakrętach. Praw fizyki czy testów samochodu w fabryce, na torze itp. nie da się oszukać. Ale niech każdy robi co uważa za stosowne aby z głową.

jankowalski973 28-09-2015 07:48

Odp: Opony zimowe - jakie?
 
Odniosłem się do tego co napisałeś: „Auto na wyższych oponach będzie słabsze i jeszcze bardziej niestabilne, i to czuć na kierownicy , nie mowiąc już o przekłamaniach licznika”
Nie zauważyłem, aby było słabsze oraz niestabilne (może masz coś nie tak z zawieszeniem). Jest minimalnie miększe, ale nadal dobrze się prowadzi, bo zawieszenie Funtka jest twardo zestrojone. Przekłamanie licznika o ok. 3km/h przy 150km/h – hm, może dla niektórych to dużo. Auto użytkuję w mieście, więc rzadko 100-ka gości na liczniku. Atutem jest cena opony, wyższy prześwit przydatny zwłaszcza zimą oraz większy komfort. Minusem niezgodność z instrukcją i związane z tym ewentualne konsekwencje. Nikogo nie namawiam, każdy zrobi jak uważa na podstawie naszych opinii.

charon 01-10-2015 20:02

Odp: Opony zimowe - jakie?
 
RE Coś słabo liczysz, przekłamanie, wynosi 3,1, przy stu na godzinie, więc przy 150 wynosi 4,6 km to fak nie dużo, przy mocy auta / w moim przypadku 80 koni , to da sie wyczuć. Po co mi jeszcze wiekszy prześwit to raz,dwa musimy pamiętac jeszcze o sile bezwładności koła, i zwiększeniu masy nieresorowanej.

jankowalski973 02-10-2015 11:03

Odp: Opony zimowe - jakie?
 
1 załącznik(i)
Zgadza się. Porównałem opony, które wcześniej podałeś 185/65R15 do 195/65R15 zgodnie z tabelą z Oponeo.
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:38.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.