Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ogólnie o motoryzacji (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=122)
-   -   Opony brzydko się starzeją (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=302420)

Art75 29-10-2019 12:34

Opony brzydko się starzeją
 
1 załącznik(i)
Zamierzam w kolejnym sezonie letnim zmienić opony w moim Galaxy. Wybór padł na Dunlopy Blue Response, które mam założone w służbowym aucie (dobrze się prowadzą i są ciche). Sęk w tym, że te Dunlopy po dwóch latach użytkowania zaczęły wyglądać jak jakieś 20 letnie nylonowe balony. Najgorsza jest zmiana koloru, bo nie dość że mocno poszarzały, to jeszcze zbrązowiały. Na zdjęciu porównanie zdjętych opon - prawie 7-letnie Micheliny (made in Germany) i 2 letnie Dunlopy (made in Poland -czyli chyba z Dębicy). Obie opony są czyste i Micheliny nie były traktowane środkami typu czarna pasta do butów. Mieliście kiedyś taki przypadek? Wygląda mi na to, że do produkcji nowych Dunlopów chyba stosują jakieś ekologiczne środki, zamiast starej dobrej sadzy.
Słabo by to wyglądało - samochód czarny metalik, alufelgi i... brązowo-szare opony. A nie mam zamiaru co tydzień ich smarować żeby jako tako wyglądały.
Jestem ciekaw, czy to pojedynczy przypadek takiej serii, czy powszechna bolączka nowych opon?

Surmikmk2 29-10-2019 12:40

Odp: Opony brzydko się starzeją
 
Osobiście odradzam letnie opony Dunlopa. Od początku miałem z nimi problemy, ciężko było je wyważyć i delikatnie biły a na końcu jedna zrobiła się kwadratowa. Jest duży wybór producentów opon i Dunlopa sobie odpuszczam.
Jestem podwójnie zniesmaczony bo zainwestowałem do Focusa w nowy zestaw kół (felgi+opony) za niemałe pieniądze i bujałem się później po różnych wulkanizatorach. Za to zimowe Dunlop winter response dawały radę (przynajmniej były okrągłe ;)

Robert 68 29-10-2019 12:45

Odp: Opony brzydko się starzeją
 
Cytat:

Napisał Art75 (Post 3187822)
Mieliście kiedyś taki przypadek?

Typowy objaw działania słońca na gumę, po prostu tracą kolor.

makinen 29-10-2019 13:04

Odp: Opony brzydko się starzeją
 
Zwłaszcza jak są leżakami magazynowymi.
Ja takie kupiłem przez przypadek Micheliny.
Kupiłem niby nowe, postały miesiąc na ostrzym słońcu i masakra jakie twarde się zrobiły.

Surmikmk2 29-10-2019 13:34

Odp: Opony brzydko się starzeją
 
Ja też zamówiłem Nokiany d4 w aso i właśnie dzwonili, że 43 tydzień 2018 roku :/

kocur 29-10-2019 14:21

Odp: Opony brzydko się starzeją
 
Od 10 lat jak nie dłużej ujeżdżam letnie Dunlopy w różnych autach. Obecnie mam Sport Max RT2 i pomimo kilku lat na karku dalej są czarne i dobrze trzymają.

Jakąś felerną serie masz ...

Art75 29-10-2019 15:51

Odp: Opony brzydko się starzeją
 
"Typowy objaw działania słońca na gumę, po prostu tracą kolor."
__________________

Pewnie tak, tylko że jak pisałem, Micheliny mają 7 lat i wyglądają niemal jak nowe, a Dunlopy mają zaledwie 2 i już wyglądają jak ze szrotu...

Robert 68 29-10-2019 16:09

Odp: Opony brzydko się starzeją
 
Cytat:

Napisał Art75 (Post 3187890)
mają zaledwie 2 i już wyglądają jak ze szrotu...

Cytat:

Guma zawiera w sobie składnik nazywany antyozonantem. Antyozonant jest składnikiem, który pomaga zapobiegać pękaniu, utlenianiu i pogarszaniu się zewnętrznej powierzchni gumy. Guma jest opracowana w taki sposób, aby ciągle pracować w zewnętrznym kierunku opony, nieustannie odnawiając zewnętrzną powierzchnię za pomocą świeżego antyozonantu. Kiedy antyozonant pracuje na zewnątrz opony i jest narażony na działanie ozonu w powietrzu, brązowieje.Techniczna nazwa tego efektu to „blooming”. Dlatego brązowy nalot pojawia się na powierzchni opony.
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:21.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.