Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford B-MAX (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=187)
-   -   [B-MAX] klima nagle szyby w ciągu paru sekund zaparowały (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=291093)

cichy_ 19-01-2019 16:03

klima nagle szyby w ciągu paru sekund zaparowały
 
Dzień dobry,

chodzi o klimatyzację w B-maxie. W tamtym roku wracałem do domu i nagle szyby w ciągu paru sekund zaparowały. Po następnych paru sekundach kropelki wody zaczęły spływać po szybie przedniej i bocznych przednich. W tym roku zaobserwowałem, że coś takiego zdarza się, gdy:
włączona jest klimatyzacja,
w czasie jazdy nagle temperatura spada poniżej 4 stopni Celsjusza (pojawia się na wyświetlaczu ostrzeżenie o możliwym oblodzeniu drogi - znak śniegu na wyświetlaczu ),
po tych "znakach" w samochodzie w bardzo szybkim tempie parują: szyba przednia i szyby boczne. Widoczność praktycznie spada do zera. Po szybach, po paru sekundach skrapla się woda. Czy ktoś miał takich problem? Jak temu zaradzić|?

pozdrawiam

andrzej

weuek 19-01-2019 19:22

Odp: klima nagle szyby w ciągu paru sekund zaparowały
 
Cytat:

Napisał cichy_ (Post 3082578)
w czasie jazdy nagle temperatura spada poniżej 4 stopni Celsjusza

No i właśnie wtedy przestaje działać sprężarka klimatyzacji, chociaż dioda/ikona tejże nadal się świeci.

:-)

Ale tak ma być, więc problem masz z czym innym: za dużo wilgoci w aucie. Może jeździsz krótkie odcinki i parkujesz pod chmurką, może filtr kabinowy jest zapchany, a może samoczynnie włącza się obieg zamknięty (w moim fordzie czasem klimatyzacja robiła co chciała). Jest kilka opcji do zweryfikowania.

Bandzior85 20-01-2019 07:48

Odp: klima nagle szyby w ciągu paru sekund zaparowały
 
Albo gdzies woda zacieka do srodka.
Ja tak mialem w c-maxie i tez mialem zaparowane szyby.

weuek 20-01-2019 07:58

Odp: klima nagle szyby w ciągu paru sekund zaparowały
 
A c-maksy i b-maksy mają taką samą wadę jak fokusy kombi: Pękające łączenie blach na końcu dachu?

Bandzior85 20-01-2019 10:53

Odp: klima nagle szyby w ciągu paru sekund zaparowały
 
Mi cieklo na laczeniu blach w tyle oraz przy slupkach

weuek 20-01-2019 18:35

Odp: klima nagle szyby w ciągu paru sekund zaparowały
 
Czyli technologia ta sama. Powtarzalność usterki jak w podgrzewanej przedniej szybie.

cichy_ 27-01-2019 18:15

Odp: klima nagle szyby w ciągu paru sekund zaparowały
 
Jeżdzę długie odcinki, niestety parkuję pod chmurką. Filtr kabinowy dwa tygodnie temu zmieniałem. Samoczynnie włącza się obieg zamknięty - jak to sprawdzić?

Teraz przez parę dni jeździłem tylko z włączonym ogrzewaniem. Nie było zaparowanych szyb. Wydaję mi się, że klima w zimie powinna osuszać powietrze, a w lecie nawilżać powietrze.

boncio 29-01-2019 10:49

Odp: klima nagle szyby w ciągu paru sekund zaparowały
 
Wydaje Ci się. Klima zawsze osusza powietrze w aucie, no chyba że piszemy o autach za sporo większą kasę niż Ford.
Działanie obiegu wewnętrznego słychać wyraźnie jak się ustawi nawiew na prędkość wyższą niż 3-4. Zaciąga powietrze z nóg pasażera.

W B--maxie obieg wewnętrzny włącza się sam jak używa się spryskiwacza szyby przedniej i wrzuci wsteczny bieg. Po ustaniu warunku włączającego, po chwili wyłącza się, ale były przypadki, że się zacinał i jest o tym na forum.

cichy_ 31-01-2019 16:22

Odp: klima nagle szyby w ciągu paru sekund zaparowały
 
Cytat:

Napisał weuek (Post 3082670)
No i właśnie wtedy przestaje działać sprężarka klimatyzacji, chociaż dioda/ikona tejże nadal się świeci.

:-)

Ale tak ma być,

Dobrze zrozumiałem, że poniżej 4 stopni C przestaje działać sprężarka klimatyzacji, a co za tym idzie klimatyzacja nie działa?

Mareckiruless 03-12-2019 08:46

Odp: klima nagle szyby w ciągu paru sekund zaparowały
 
Witam wszystkich, chciałbym odświeżyć temat.

Również od tygodnia borykam się z nagle parującymi szybami przy spadku temperatury poniżej 4 stopni. Byłem u mechanika na kontroli, wymieniłem filtr kabinowy. Warsztat uznał, że nie jest to problem nagrzewnicy.

Czytając wasze wypowiedzi, dzisiaj dokładnie obejrzę auto, czy przypadkiem nie ma gdzieś jakiegoś zacieku lub wilgoci. Wydaje się jednak, że problem powinien leżeć gdzieś w nawiewie, ponieważ wilgoć potrafi się osadzić bardzo szybko na szybach, do tego stopnia, że nie sposób prawie prowadzić samochodu. Nawiew radzi sobie jedynie z przednią szybą i okolicą lusterek, z pozostałych szyb wilgoć dosłownie spływa. Trudno uwierzyć, żeby wynikało to z wilgoci zgromadzonej w aucie.

Czy ktoś może sobie już poradził z tym problemem i zna rozwiązanie?

boncio 03-12-2019 15:18

Odp: klima nagle szyby w ciągu paru sekund zaparowały
 
A miałeś wcześniej włączoną klimę?

Mareckiruless 08-02-2020 12:32

Odp: klima nagle szyby w ciągu paru sekund zaparowały
 
Rozwiązaniem był uszkodzony silniczek odpowiadający za zmianę trybu nawiewu wewnętrzy/zewnętrzny (znajduje się za schowkiem pasażera). Zablokował się w pozycji nawiewu wewnętrzego. Wystarczyło go naprawić i po problemie.
Pozdrawiam

peter1819 15-02-2021 21:14

Odp: klima nagle szyby w ciągu paru sekund zaparowały
 
1 załącznik(i)
Witajcie.
Trochę odkopany temat.

Mam ten sam problem co opisywany tutaj. Parujące szyby jak tylko zrobiło się chłodniej. Sprawdzę ten silniczek obiegu wewnętrznego.
Ale ma też inny problem i zarazem pytanie?
Taty B-Max posiada pełny klimatronic tzn. ten duży panel z wieloma przyciskami. Przy ustawieniu temperatury na 19-20 w aucie jest gorąco jak nie wiem co. Przy 21-23 jest jeszcze gorzej. Dopiero ustawienie na 16-17 daje przyjemna temperaturę. To trochę dziwne. Zawsze ten komfort uzyskuje się przy 19-21. Co może być nie tak, że tak bardzo grzeje?

slawek_o 26-09-2021 12:41

Odp: klima nagle szyby w ciągu paru sekund zaparowały
 
Witajcie, opiszę mój problem i jego rozwiązanie. Miałem coś takiego podobnego, tzn. zdarzało się sporadycznie że nagle wszystkie szyby w aucie zaparowały. Problem wtedy z jazdą był dość poważny. Wymiana filtra kabiny i wizyta w serwisie nie pomagała. Dalej co jakiś czas to się powtarzało i nie było na to reguły. Udało mi się to naprawić samemu i od tej pory jak ręką odjął. Zatem co zrobiłem? Odmontowałem kostkę łączącą silniczek odpowiadający za przekręcanie obiegu wewnętrznego i zewnętrznego. Zacząłem sprawdzać czy sam silniczek działa i jak reaguje. Okazuje się że jak wrzuca się wsteczny to wtedy automatycznie zamyka się obieg i jest ustawiony na "wewnętrzny". Po 30 sekundach po wyłączeniu biegu wstecznego automatycznie wyłącza się obieg "wewnętrzny". Po przeanalizowaniu okazało się że nieprawidłowo było ustawione położenie klapki, która przełącza na obieg zewnętrzny lub wewnętrzny. Nie wiem czemu ale wyglądało tak, że domyślnie było ustawione na obieg wewnętrzny. Przekręciłem i ustawiłem by domyślnie było ustawione za obieg zewnętrzny i wszystko podłączyłem i poskręcałem. Po sprawdzeniu jak zachowuje się przy naciśnięciu przycisku obieg wewnętrzny lub wrzuceniu biegu wstecznego okazało się, że teraz wszystko działa prawidłowo. Wykonałem to w grudniu zeszłego roku i od tej pory wszystko działa prawidłowo. Zatem proponuję każdemu kto ma taki problem by to sobie sprawdził. Pozdrawiam Wszystkich serdecznie.

piotrek1973 21-02-2022 13:30

Odp: klima nagle szyby w ciągu paru sekund zaparowały
 
a jak dostać się do tego silniczka ?

slawek_o 21-02-2022 13:49

Odp: klima nagle szyby w ciągu paru sekund zaparowały
 
Cytat:

Napisał piotrek1973 (Post 3398585)
a jak dostać się do tego silniczka ?

Witam, trzeba zdemontować schowek oraz dolną osłonę. Widać klapę, która zamyka dopływa powietrza z zewnątrz (część w kolorze czarnym). Z boku jest część w kolorze białym, która jest przykręcona dwiema śrubkami. Dostęp nie jest zbyt łatwy, trzeba się nagimnastykować, ale na pewno da się to zrobić.

piotrek1973 24-02-2022 07:06

Odp: klima nagle szyby w ciągu paru sekund zaparowały
 
Cytat:

Napisał slawek_o (Post 3398587)
Witam, trzeba zdemontować schowek oraz dolną osłonę. Widać klapę, która zamyka dopływa powietrza z zewnątrz (część w kolorze czarnym). Z boku jest część w kolorze białym, która jest przykręcona dwiema śrubkami. Dostęp nie jest zbyt łatwy, trzeba się nagimnastykować, ale na pewno da się to zrobić.

ok dziekuję za pomoc

B-Maxman 13-05-2023 15:51

Odp: klima nagle szyby w ciągu paru sekund zaparowały
 
Temat jest wyjaśniony na innej stronie, chodzi o zawieszająca się klapkę obiegu wewnętrznego (za schowkiem pasażera) - ja odpiąłem silniczek od klapki i zablokowałem mechanicznie klapkę w pozycji "otwarta" - teraz nie mam obiegu wewnętrznego ale i zaparowanych w zimie szyb.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:42.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.