Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Fusion (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=100)
-   -   [Fusion] Wymiana pompy sprzęgła - jak to zrobić? (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=76866)

szary11 19-08-2009 23:06

Wymiana pompy sprzęgła - jak to zrobić?
 
W naszym fusionie TDCI przy pedale sprzęgła padła pompka (złapała nieszczelność). Kupiłem nową, ale nie wiem jak się brać za wymianę. Robił już ktoś to coś? Przede wszystkim chodzi mi o odpowietrzenie, bo jak wiadomo układ sprzężony jest z hamulcami.

Z góry dzięki za poradę!

dayokezek 23-08-2009 21:08

Odp: Wymiana pompy sprzęgła
 
Ja próbowałem ale się poddałem, zabrakło dobrego klucza i miejsca (mam ciasny garaż i do tego bez kanału). Koszt okolo 100pln więc zbytnio nie bolało.
Natomiast chyba jest to wykonalne dla "niedzielnego" mechanika, wszystko zależy od Twojego doświadczenia i narzędzi.

szary11 25-08-2009 08:10

Odp: Wymiana pompy sprzęgła
 
Dzięki za podpowiedź Dayokezek. Samej wymiany się nie boję, ale nie wiem jak zbudowany jest układ i czy po wykręceniu pompki trzeba jakoś odpowietrzać układ i jak to się robi?
Jeszcze tydzień mój mechanik jest na urlopie (wyłącza telefon na wolnym) i nie mam kogo zapytać.

szary11 13-09-2009 12:11

Odp: Wymiana pompy sprzęgła
 
Pompka zmieniona. Czas roboty 1,5h. Dostęp jest ciężki (przy silniku trzeba wykręcić akumulator i koszyk, w którym on siedzi), trudno jest założyć sprężynę naciągającą pedał sprzęgła (w kabinie). Niezbędne 2 osoby (odpowietrzenie układu, trzeba być zaopatrzonym w płyn hamulcowy - u mnie poszło 0,4l). Narzędzi specjalnych nie trzeba.

Pompka LUK kosztowała 115zł.

junaczek 12-01-2013 23:45

Odp: Wymiana pompy sprzęgła
 
Gratuluje tych 1,5h aż mi się nie chce wierzyć ;-) mi zajeło znacznie więcej , za nic na świecie nie można było jej wciągnąć do kabiny musiałem odpinać przewody od wysprzęglika , dostęp naprawę marny .

Kolejność czynności jakie należy wykonać ( tzn jakie ja wykonałem w fusionie 1,4)


1) odkręciłem osłonę plastikową pod kolumna kierownicy ( chyba 5 śrub wkrętakiem gwiazdkowym)
2) odkręcenie wkrętów od pompki 2szt klucz 10 ( dolna można całą wykręcić gerzechotka górną tylko na początku póżniej trzeba płaskim )
3) zdjęcie sprężyny
4) wyjęcie akumulatora i odsunięcie delikatnie osłony
5) poluzowanie delikatnie zbiorniczka z płynem
6) odpięcie przewodu od pompy sprzęgła ( taki w peszlu ) odpina się przez wciśniecie pazurkiem i delikatne pociągnięcie
7) zsunięcie pompy z zaczepów 5mm w dół i w lewo
8) nadal coś trzymało pompy nie mogłęm wyciągnąć ;-(
9) odkręcenie z prawej strony nakrętki osi pedałów chyba kluczem 15 w celu rozsunięcia pedału sprzęgła inaczej się nie dało .
10) dalej nic coś trzymało ;-(
11) odcięcie trytki przy podstwace akumulatora trzymającej rurkę z pompy do wysprzęglika
12) nieznacznie coś ruszyło, ale paluchy za mało figlarne więc musiałem odpiąc ją w końcu od
13) pchnąłem ją od komory silnika bo od wewnątrz nie miałem już siły ;-)
14) wyszła teraz wyjęcie 2 zapinek od wężyków i pompa mogła powędrować już na śmietnik ( wcześniej tylko gąbkę zdjąć trzeba jeszcze )

Wkładanie pompy :

1) wpinamy rurki
2) przykręcamy wkręty pamiętając o zaczepieniu wcześniej sprężyny przy pompie
3) zsuwamy pedały i skręcamy ośkę
4) a teraz miła zabawa sprężynka sam zakładałem ją z godzinę kombinowałem jak mogłem ;-) , najlepszy pomysł jest taki bardzo mocna linka , która przekładamy nad rurą pod kolumną kierownicy ( uwaga pod przewodami by nie poprzecinać eketryki ;-) , zaczepiamy o sprężynkę i ciągniemy aż zrówna się z fasolką , całość operacji 5 min
5) podpinamy przewód do wysprzęglika później do zbiorniczka ,
6 ) przykręcamy stojak akumulatora wkładamy akumulator , osłonę pod kolumną

Odpowietrzanie
1) pompujemy wciskamy przekręcamy odpowietrznik , zakręcamy pompujemy i gotowe ;-)

telker_jacek 26-10-2014 13:42

Odp: Wymiana pompy sprzęgła
 
Powiedzcie proszę jak to od strony silnika wygląda .Zrozumiałem ze w pompę wpiete są dwa przewody - rurki. Czy wciągnę je do środka auta jak odkrece pompke. ? Gdzie jest koniec tych przewodów pod maską ? Czy pod maską musze coś odkręcić. ? Może jakieś wskazówki. ? Na czym polega odpowietrzanie. ? Właśnie gdzie ten odpowietrznik siedzi. ?
telker

telker_jacek 28-10-2014 07:05

Pompa sprzęgła wymiana jak to zrobić ?
 
Witam.
Przeszukałem forum odnośnie tego tematu i oczywiście znalazłem wpis na ten temat. Jednakże do wymiany tego elementu potrzebował bym trochę więcej szczegółów. Jeśli jest ktoś w stanie odpowiedzieć mi na moje pytania byłbym bardzo wdzięczny. Nie mam dwóch "lewych" rączek ale akurat przy pierwszorazowej wymianie wolałbym być pewien co i w jakiej kolejności należy robić.

Moje pytania są następujące.

1. Czy rurki od pompy mam wypinać od strony silnika - jedna ta elastyczna to się wypnie jakoś ale do tej sztywnej dolnej nie ma dobrego dostępu - jak to odczepić ? Czy mam to wsunąć do środka auta i wtedy się mordować (ale ta rurka jest sztywna i sie nie da chyba jej wciągnąć).

2. Jak się uda wyjąć to później co dokładnie wykonać przy odpowietrzaniu ? Tutaj najbardziej nie rozumiem co mam robić ? Odpowietrznik - gdzie to cudo sie znajduje - czy mówimy o korku na zbiorniczku ? Tego tematu nie ogarniam i potrzebuje wsparcia.

3. Jeszcze jest temat o jakimś wysprzęgliku - co z tym trzeba robić - jakieś rurki są wpinane w niego ? Ja zauważyłem od pompy ze idą dwie - elastyczna do zbiorniczka a metalowa do .... no właśnie gdzie ona idzie - chyba do skrzyni biegów (czy tak) ?

Jeśli ktoś może mi pomóc w rozwiązaniu moich wątpliwości byłbym wdzięczny - szukałem w sieci jakiś opisów co do wymiany tego elementu - są ale zdjęcia są nieaktywne i nie można nic zobaczyć co i jak wykonywać.

Pozdrawiam
TELKER

pawel182 28-10-2014 09:19

Odp: Wymiana pompy sprzęgła
 
Cytat:

Napisał szary11 (Post 1244187)
Pompka zmieniona. Czas roboty 1,5h. Dostęp jest ciężki (przy silniku trzeba wykręcić akumulator i koszyk, w którym on siedzi), trudno jest założyć sprężynę naciągającą pedał sprzęgła (w kabinie). Niezbędne 2 osoby (odpowietrzenie układu, trzeba być zaopatrzonym w płyn hamulcowy - u mnie poszło 0,4l). Narzędzi specjalnych nie trzeba.

Pompka LUK kosztowała 115zł.

Takie pytanie z ciekawości: po co płyn hamulcowy? Przy wymianie pompy sprzęgła następuję rozszczelnienie układu hamulcowego?

szary11 25-01-2015 21:03

Odp: Wymiana pompy sprzęgła - jak to zrobić?
 
Płyn do pompy pobierany jest z tego samego zbiorniczka co hamulce.

Sory za zwłokę w odpowiedziach, mało tu zaglądam ostatnio :(

woznica67 16-05-2015 14:36

Odp: Wymiana pompy sprzęgła - jak to zrobić?
 
5 załącznik(i)
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Dzisiaj walczyłem , wrzucam pare fotek, trzeba wyjąć skrzynkę bezpieczników filtr powietrza, i akumulator z podstawa ( pod spodem jest odpowietrznik.

Bump:

Bump:

Bump: wieczorem wrzuce jeszcze pare, pompkę rozebrałem, jak sie dowiem jakie są wymiary simeringów dam znać :-) zawsze pare groszy w kieszeni.

Bump:


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:55.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.