Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Kupujemy auto (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=158)
-   -   Dokumenty sprzedaży JDG (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=300006)

wojtoo 23-08-2019 11:05

Dokumenty sprzedaży JDG
 
Koledzy
Czy przy kupnie samochodu od osoby prowadzącej jednoosobowa działalność gospodarczą sprzedający wystawia mi jako kupującemu FVAT czy umowa KS?
Na to zwrócić uwagę (dokumenty). Auto krajowe. Odkupione przez sprzedającego z leasingu.

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

makinen 23-08-2019 13:54

Odp: Dokumenty sprzedaży JDG
 
Tylko faktura VAT. W treści marka model i vin. To wszystko. Do tego protokół przekazania te same dane plus data i godzina.

boruch13 23-08-2019 20:52

Odp: Dokumenty sprzedaży JDG
 
No nie koniecznie, jeżeli leasingobiorca ostatnią fakturą nie kupił samochodu na firmę i minęło pół roku od tego faktu to umowa kupna/sprzedaży jest jak najbardziej prawidłowa.

Usefull 23-08-2019 21:09

Odp: Dokumenty sprzedaży JDG
 
jeżeli auto jest w środkach trwałych firmy - to FVAT 23%
jeżeli nie - czyli ktoś wykupił auto z leasingu ale nie wprowadził w środki - to po pół roku może sprzedać na umowę K-S na osobę fizyczną

więc obie formy możliwe

przy FVAT 23% - korzyść dla kupującego - dostaje fakturę i nie musi płacić podatku PCC3 - a minus dla sprzedającego - musi VAT oddać do US - kiedyś tak nie było

przy umowie K-S - to kupujący płaci podatek PCC3 w urzędzie

wojtoo 23-08-2019 21:16

Odp: Dokumenty sprzedaży JDG
 
Nie minęło pół roku. Samochód został wykupiony nie dawno i zarejestrowany na sprzedajacego

Jak kiedyś odkupowałem od firmy to dostałem FVAT plus KRS plus wykup z leasingu plus protokół przekazania
Wtedy firma nie przerejestrowana na siebie

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

tedi_k 23-08-2019 21:27

Odp: Dokumenty sprzedaży JDG
 
Cytat:

Napisał Usefull (Post 3166468)
jeżeli auto jest w środkach trwałych firmy - to FVAT 23%
...

Chyba jednak nie koniecznie 23%... Zależy to od tego, jak auto zostało wprowadzone na środki trwałe - jeśli z FV to tak, a jeśli z umowy k-s (ja tak mam w środkach trwałych swojego Grand C-maxa), to FV ze zwolnieniem z VAT. Księgowa ma podać precyzyjny zapis do tego ZW...

mskgs 23-08-2019 21:42

Odp: Dokumenty sprzedaży JDG
 
To zależy od sprzedającego.
Jeżeli rozliczył fakturę wykupu z leasingu (wprowadził samochód do środków trwałych) to musi wystawić fakturę. To czy VAT 23% czy bez VAT-u to zależy... Przede wszystkim czy jest płatnikiem VAT i czy w momencie wykupu i rozliczenia faktury miał prawo do odliczenia podatku VAT.
Ale ty tego tak naprawdę nie wiesz w jaki sposób on to wykupił.
Jeżeli nie, to normalnie umowa sprzedaży. Nie musi upłynąć pół roku od wykupu... z Twojego punktu to nie ma znaczenia. Jeżeli sprzedający sprzeda pojazd przed upływem pół roku od wykupu, to musi zapłacić podatek dochodowy.

Usefull 23-08-2019 21:43

Odp: Dokumenty sprzedaży JDG
 
Cytat:

Napisał tedi_k (Post 3166479)
Zależy to od tego

no to też trochę racja
ja miałem kupiony na FVAT 23% focusa w 2013 i tak musiałem sprzedać w tamtym roku czyli też wystawiałem FVAT 23% i oczywiście oddać VAT do skarbówki :mad:

fakt faktem że kiedyś były inne przepisy i niezależnie jak było auto kupione to jeżeli było starsze niż pół roku i miało więcej niż ileś tam km - nie pamiętam ile - to było traktowane jako używane i sprzedaż była możliwa na FVAT ZW
wiem bo tak miałem kupionego w 2008 focusa - na FVAT 23% od Bemo - kupiony na firmę i wciągnięty w środki trwałe firmy - potem go sprzedałem po 5 latach - w 2013 roku wystawiałem na niego FVAT ZW , nie musząc oddawać VAT-u

potem się te przepisy zmieniły - oczywiście z korzyścią dla skarbówki ;)

wojtoo 23-08-2019 22:28

Odp: Dokumenty sprzedaży JDG
 
Cytat:

Napisał mskgs (Post 3166488)
To zależy od sprzedającego.
Jeżeli rozliczył fakturę wykupu z leasingu (wprowadził samochód do środków trwałych) to musi wystawić fakturę. To czy VAT 23% czy bez VAT-u to zależy... Przede wszystkim czy jest płatnikiem VAT i czy w momencie wykupu i rozliczenia faktury miał prawo do odliczenia podatku VAT.
Ale ty tego tak naprawdę nie wiesz w jaki sposób on to wykupił.
Jeżeli nie, to normalnie umowa sprzedaży. Nie musi upłynąć pół roku od wykupu... z Twojego punktu to nie ma znaczenia. Jeżeli sprzedający sprzeda pojazd przed upływem pół roku od wykupu, to musi zapłacić podatek dochodowy.

To zapytać sprzedającego?
Może mnie w jakiś sposób oszukać
Nie chciałbym mieć później jakichś przebojów

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

mskgs 23-08-2019 23:03

Odp: Dokumenty sprzedaży JDG
 
Może przybliż sytuację, to będzie łatwiej odpowiedzieć. Jaki dokument chce wystawić/spisać sprzedający?
Jeżeli wystawia fakturę VAT 23% to nie masz się czym martwić. Jeżeli sprzedaje jako osoba prywatna, na umowę sprzedaży, to raczej też nie. Będziesz tylko musiał wtedy zapłacić 2% od wartości samochodu.
Generalnie w razie jakichś nieprawidłowości to sprzedający będzie miał problemy w razie kontroli US.
A i od razu z góry odradzam zaniżania wartości samochodu na fakturze/umowie. ;-)


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:46.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.