Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Kupujemy auto (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=158)
-   -   Ford S-MAX - diesel czy benzyna (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=293125)

Sailer 05-03-2019 14:01

Ford S-MAX - diesel czy benzyna
 
Szukam S-Maxa i mam mały dylemat, w okresie jesień zima robię około 10 km po mieście dziennie, a w sezonie wiosenno - jesiennym co dwa tygodnie trasy około 140 w jedną stronę plus wakacje 600km. Łącznie 10-15 tys km rocznie.

Auto którego szukam to rocznikowo 2008-2010.

I tu dylemat diesel, czy benzyna. Biorąc pod uwagę spalanie to przy 100 km dieslem oszczędzam około 25 zł co daje rocznie 2500. Ale jazda na niedogrzanym silniku powoduje m. innymi zatykanie filtra DPF, a i w dieslach koszty eksploatacji są ponoć nieco większe (dwumasa, zawory itp.).

Zdania moich kolegów są podzielone jedni mówią, że benzyna - bo jak ci coś padnie to koszty napraw w dieslu są dużo większe, a drudzy, że diesel, bo w benzynie też zawsze coś się może wysypać.

Myślałem o jednostce 2.0 benzyna. A co z gazem jakie silniki są do tego najlepsze. Proszę o opinie i własne doświadczenia w tym zakresie.

slawek-kali 05-03-2019 17:08

Odp: Ford S-MAX - diesel czy benzyna
 
raczej benzyna, a wyboru duzego nie masz bo byly tylko 2.0, 2.3 i 2.5t w tym modelu przedliftem.
2.0 wolnossacy, skrzynia 5 biegow, rozrzad na lancuchu
2.3 wolnossacy, skrzynia tylko automat, rozrzad na lancuchu
2.5t turbodoladowany 5 cylindorw, skrzynia 6 biegow, rozrzad na pasku.

Zagazowac mozna kazdy, byle instalacja i instalator byl dobry.

Z diesli najpopularniejszy z najlepszymi opiniami to 2.0tdci, poza tym masz jeszcze 1.8tdci oraz 2.2tdci.
Kazdy turbodoladowany z rozrzadem na pasku, przy czym 1.8tdci ma podwojny rozrzad, drozszy przy wymianie.

Mysle, ze na poczatek wystarczy, a reszte znajdziesz na forum jesli tylko poszukasz.

scaraab 05-03-2019 19:20

Odp: Ford S-MAX - diesel czy benzyna
 
Jeżdżę podobnie jak ty. Nie co dzień, ale trasy podmiejskie ok 10 do 30km, trasy nieregularnie ale dalekie. Wybrałem diesla. To dobre silniki i jeśli umiejętnie jeździsz to nie powinieneś mieć problemów z osprzętem. Dwumas masz w każdym silniku z manualem. Rozrządy w benzynach i tak się wymienia po ok 200-300kkm (średnio 250tyś bo i ślizgi i łańcuch się zużywają i hydrauliczny kompensator luzu w końcu osiąga kres - właśnie to przerabiałem w mdo 1,8 wymieniając hałasujący rozrząd właśnie z tego powodu. W innych mdo mk3 podobnie miałem a miałem ich trzy więc bezobsługowość łańcucha to w bajkach) ale koszt niewielki dla 2,0 kpl ok 400zł plus robota. Dwumasy są w podobnych do siebie cenach zarówno nowe jak i regeneracja (też to właśnie przerabiałem w mdo: 200tyś i rozrząd, sprzęgło, szklanki). Pozostaje ukł. wtryskowy kontra ukł. zapłonowy w benie. Jeśli kupisz diesla z sensownym przebiegiem lub uczciwie serwisowanego i użytkowanego to chyba bym Ci radził diesla. DPF nie jest jakoś uciążliwy w tym modelu, miałem taki dopalany przelewem paliwa przez silnik i śmigał co 600km się regenerował pomimo krótkich odcinków-dawał radę. W tym modelu wolę diesla i jego wtryski niż LPG które jest trudniejsze do ogarnięcia bo masz jamnika w bagażniku co nieco utrudnia eksploatację. Cena instalacji i cena regenerowanych fabrycznie wtrysków jest zbliżona. A przyjemność jazdy dieslem będzie w vanie lepsza.

luckyboy 05-03-2019 19:38

Odp: Ford S-MAX - diesel czy benzyna
 
Tylko benzyna + LPG. Diesla kupuje się na trasy i tam ma sens. Do kręcenia się w około komina tylko LPG.

tomaszjan31 05-03-2019 19:49

Odp: Ford S-MAX - diesel czy benzyna
 
Cytat:

Napisał luckyboy (Post 3102143)
Diesla kupuje się na trasy i tam ma sens. Do kręcenia się w około komina tylko LPG.

To dlatego 90% a może więcej diesli pracujących w mieście cały czas sie psuje i jeszcze kopcą i smrodzą
Frajerzy kupili nowe samochody powyżej 100tysi, które cały czas sie psują bo nie jeżdzą tylko po trasie. Ech....

luckyboy 05-03-2019 20:22

Odp: Ford S-MAX - diesel czy benzyna
 
Tutaj już nie rozchodzi się o awaryjnosc. Moje auto spala w mieście 10l LPG to jest 20zl. Adekwatny diesel w mieście nie spali 4l ropy tylko 6-7 czyli za wiele więcej.

Ryba LDZ 06-03-2019 13:43

Odp: Ford S-MAX - diesel czy benzyna
 
Diesle z salonu PL 2008 rok nie miały jeszcze DPFa oryginalnie :)

lukast 06-03-2019 14:27

Odp: Ford S-MAX - diesel czy benzyna
 
Cytat:

Napisał scaraab (Post 3102127)
Jeżdżę podobnie jak ty. Nie co dzień, ale trasy podmiejskie ok 10 do 30km, trasy nieregularnie ale dalekie. Wybrałem diesla. To dobre silniki i jeśli umiejętnie jeździsz to nie powinieneś mieć problemów z osprzętem. Dwumas masz w każdym silniku z manualem. Rozrządy w benzynach i tak się wymienia po ok 200-300kkm (średnio 250tyś bo i ślizgi i łańcuch się zużywają i hydrauliczny kompensator luzu w końcu osiąga kres - właśnie to przerabiałem w mdo 1,8 wymieniając hałasujący rozrząd właśnie z tego powodu. W innych mdo mk3 podobnie miałem a miałem ich trzy więc bezobsługowość łańcucha to w bajkach) ale koszt niewielki dla 2,0 kpl ok 400zł plus robota. Dwumasy są w podobnych do siebie cenach zarówno nowe jak i regeneracja (też to właśnie przerabiałem w mdo: 200tyś i rozrząd, sprzęgło, szklanki). Pozostaje ukł. wtryskowy kontra ukł. zapłonowy w benie. Jeśli kupisz diesla z sensownym przebiegiem lub uczciwie serwisowanego i użytkowanego to chyba bym Ci radził diesla. DPF nie jest jakoś uciążliwy w tym modelu, miałem taki dopalany przelewem paliwa przez silnik i śmigał co 600km się regenerował pomimo krótkich odcinków-dawał radę. W tym modelu wolę diesla i jego wtryski niż LPG które jest trudniejsze do ogarnięcia bo masz jamnika w bagażniku co nieco utrudnia eksploatację. Cena instalacji i cena regenerowanych fabrycznie wtrysków jest zbliżona. A przyjemność jazdy dieslem będzie w vanie lepsza.

Popieram w 100%. Jeśli chcesz LPG to wiadomo że benzyna, ale nie zgadzam się ze stwierdzeniem że diesel tylko przy ogromnych rocznych przebiegach i na trasach. Mam podobnie - roczny przebieg około 15000-20000 - wziałem diesla, bo ponad 2/3 codziennej drogi do pracy to trasa. Benzyna też się psuje. Jak będziesz dbał o auto, przestrzegał paru podstawowych reguł związanych z dieslem i od czasu do czasu przepalisz mocniej po trasie to będzie ok.

lotek 06-03-2019 14:54

Odp: Ford S-MAX - diesel czy benzyna
 
Wedle średniego spalania, 2.0TDCI spali więcej od 2.0 BP tylko 2-2.5 litra, to jaka to oszczędność?? To już nie są stare silniki 1.9 tdi np w audi a3, gdzie spalanie wynosiło w trasie 4,3 litry. Moja benzyna w smaxie w zakorkowanym mieście pali 10l. W życiu nie chciałbym teraz diesla, żadnego. Jazda silnikiem benzynowym to inna bajka. Wiem co mówię, bo wcześniejsze auta miałem właśnie napędzane ON.
Zresztą zobaczcie ile i w jakich cenach na portalach jest smaxów z silnikami ON a ile z PB. Diesla macie do wyboru do koloru, PB jak na lekarstwo. Diesle są średnio dużo tańsze od PB, o czymś to świadczy.

slawek-kali 06-03-2019 14:56

Odp: Ford S-MAX - diesel czy benzyna
 
ta.. 2.0 duratec w smaxie w miescie 10L hahaha..
Gdybym nie mial to moze i bym uwierzyl, ale mialem wiec takich bzdur mi nie wcisniesz.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:51.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.