Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Kuga (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=171)
-   -   [Kuga 2013-2020] Dach panoramiczny - wady i zalety posiadania (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=300438)

Kubulsen 04-09-2019 20:57

Dach panoramiczny - wady i zalety posiadania
 
Szanowni moderatorzy, wiem, że jest osobny wątek pod nazwą: "Kupujemy auto", ale nie chodzi mi o sprawdzenie konkretnego egzemplarza, a o poradę od tych co na co dzień użytkują auto z dachem panoramicznym. Więc proszę nie przenoście mojego wątku do innego działu.
Szanowni koledzy, mam na dniach skonfigurować swoją Kugę i mam bardzo duży dylemat związany m.in. z oknem dachowym, a raczej ładnie nazywanym przez producenta "dachem panoramicznym". Mam dylemat, bowiem rodzina mnie naciska aby zamówić ten gadżet, ale nawet u dealera nie bardzo mnie do niego zachęcają, twierdząc, że właściwie to nie do końca potrzebny wydatek. Przyznam szczerze, że mnie osobiście taki bajer jednak też się podoba, ale widzę też wady w postaci szybszego nagrzewania się wnętrza (w lecie w słoneczny dzień pewnie cały czas trzeba jeździć z roletą); prawdopodobnie mniejszego tłumienia hałasów z zewnątrz (ktoś z opiniujących na Autocentrum przestrzegał przed tą wadą okna dachowego), no i nie wiem jak po latach będzie z jego szczelnością. Do tego widzę, że to okno dachowe jest naprawdę skromnych rozmiarów w porównaniu chociażby z tym występującym w duecie KIA Sportage / Hyunday Tucson - choć może to zaleta w związku z w/w wadami.
Bardzo proszę tych użytkowników fordów KUGA, którzy posiadają ten bajer o całkowicie swoją prywatną, może być bardzo stronniczą, mniej lub bardziej przydatną ale jednak jakąś opinię: czy było warto dopłacić, czy korzystają na co dzień, czy od święta, czy denerwuje, czy trzeszczy, czy występowały jakieś awarie, a może są inne jakieś zalety poza tym, że czasami wiatr czuprynę przewieje (w jednym z brytyjskich testów prowadzący złośliwie wskazał, że takie okno przydaje się wówczas gdy... ...when we fart in the car ;)
Przy okazji dopowiem i wyjaśnię skąd m.in. ten dylemat, otóż mamy niewielkie okno dachowe w samochodzie małżonki (Nissan Micra), jest ono wprawdzie nieotwieralne, ale naprawdę nam się podoba, choć właściwie poza doświetleniem wnętrza to trudno znaleźć jakieś dalsze zalety, ale naprawdę fajnie wygląda.
Dla informacji: koszt takiego okna dachowego w Kudze to 3 tys. zł (bez uwzględnienia rabatów).

ołowiany 04-09-2019 21:04

Odp: Dach panoramiczny - wady i zalety posiadania
 
Ale się rozpisałeś.
Mam przez przypadek dach rozsuwany. Kompletnie jest przydatny do niczego :)
Jak świeci słońce to mocno grzeje, jak się jedzie szybko to mocno hałasuje, jak pada deszcz to jest mokro :)

Edit. Wiatr czupryny nie przewiewa na żadnym z miejsc.

Tomto79 04-09-2019 21:40

Odp: Dach panoramiczny - wady i zalety posiadania
 
Nie wiem skąd aż tak krytyczna odpowiedź pozyżej. Mam taki dach i ani nie zauważyłem mocnego nagrzewania (klima jest wydajna) ani mocno nie hałasuje i u mnie nic nie przecieka i nie trzeszczy. Może moje auto jest zbyt młode - rocznik 2015 i mało na liczniku. Zgadzam się natomiast, że jest to bajer, docenić go mogą raczej tylko pasażerowie tylnej kanapy - moje dzieci bardzo lubią patrzeć w niebo podczas jazdy ;-). Ciężko coś doradzić, 3 tyś. to nie mało, z drugiej strony wolałbym taki dach niż dopłatę to jakiegoś hiper lakieru czy felg 19", ale na pewno jest on na dlaszych pozycjach listy dodatków. Ja bez wahania wymieniłbym ten dach np. na aktywny tempomat, którego nie mam.

Kubulsen 04-09-2019 22:02

Odp: Dach panoramiczny - wady i zalety posiadania
 
W zasadzie cena nie ma tu przesądzającego znaczenia, bowiem jestem przygotowany i na taki wydatek, zwłaszcza, że poza dachem również zamierzam skonfigurować wszelkie systemy bezpieczeństwa przy okazji połączone obecnie w konfiguracji z aktywnym tempomatem (nie można z niego zrezygnować), bez względu na to czy rzeczywiście są one przydatne i funkcjonalne czy nie. O cenie dachu wspomniałem tylko po to, że pewnie zaraz któryś z forumowiczów pytałby: "po ile taki bajer i dlaczego tak drogo?" Dzięki za dotychczasowe opinie i proszę o dalsze.

Wacman 04-09-2019 23:00

Odp: Dach panoramiczny - wady i zalety posiadania
 
Cytat:

Napisał Tomto79 (Post 3170500)
...z drugiej strony wolałbym taki dach niż dopłatę to jakiegoś hiper lakieru czy felg 19"...

I tu się zdecydowanie nie zgodzę, ładne duże felgi to połowa sukcesu, i do tego lśniący lakier :one: Postaw takie auto przy zwykłym "golasie" na biednych felgach i od razu zauważysz różnicę :one:
Miałem kilka aut z szyberdachem i praktycznie z niego nie korzystałem, te 3tys wolałbym przeznaczyć na inne dodatki np ksenon (nie wiem ile kosztuje dopłata)

danwit2 04-09-2019 23:07

Odp: Dach panoramiczny - wady i zalety posiadania
 
Posiadam taki dach i dla mnie jeśli samochód ma coś takiego w opcji to zawsze będę to wybierał. Nie mam z tym żadnych problemów. Jeśli chce jeżdżę z otwartym dachem, jeśli chce jeżdżę tylko z samym przeszkleniem, jesli mi gorąco, zamykam rolete i jest jak w normalnym samochodzie bez szklanego dachu tzn ani się nie nagrzewa nadmiernie ani chłodzi . A to że mi sie to podobna to w zdecydowanej większości roku jeżdżę bez rolety. PLUSEM jest zdecydowanie więcej jasności w kabinie co mi odpowiada i mi się to podoba. Kiedys jeździłem Peugotem 407 SW i tam dopiero jest szklany dach po całości – szkoda tylko ze nie otwierany
Co do problemów wad- to poki co nie mam żadnych

Michał_ZGR 05-09-2019 10:33

Odp: Dach panoramiczny - wady i zalety posiadania
 
Ja również uważam że panorama jest ok.
Jak za mocno słońce świeci to zasuwam żaluzję i spokój.
Najlepiej jest wiosną jak zaczyna być ciepło to jazda z uchylonym szyberdachem to rewelacja.

KOZIOŁ... Kuga 2.0 TDCI 05-09-2019 12:46

Odp: Dach panoramiczny - wady i zalety posiadania
 
To i ja dorzucę swoje trzy grosze. Kugę uzytkuje pół roku z takim panoramicznym dachem . Jak wiadomo wszystko ma swoje wady i zalety.

Zacznę od wad:

1. Czasem zaskrzypi przy otwarciu jak auto długo stoi na słońcu .

2. Jesli chodzi o podnoszenie do góry to bardzo mały zakres , wręcz tylko szparka . W/g mnie troszkę mogło by się więcej podnosić .

3. Sama roleta jest lipna . Podczas szybszej jazdy gdy uchylisz okno a roleta i dach zamknięty to roletą trzepie jak torbą foliową (nawet gdy ją zsuniesz i masz odsłonięte okno ) Dla mnie to znacząca wada. Zdecydowanie lepiej jest jak roleta jest sztywna np tak jak to ma opel . Nawet niech by była odsuwana ręcznie .

Wieksze nagrznie pojazdu nie stanowi dla mnie wady bo po coś w końcu jest klima w samochodzie . Po za tym mam ST-line w czarnej tapicerce , wiec i tak by się nagrzewał .

Zalety:

1. Dla mnie , dla palacza najważniejsza :) Nie muszę otwierać okna ,żeby dymek ulatywał , tylko szaberek i wszystko cacy :)

2. Po odsunięciu szyberka można spokojnie jechać 100-120 i włosek nie drgnie :) Nic do środka nie wieje . Wiadomo ,że hałas jest większy , ale tak jest przy szyberdachach .

Ogólnie fajna sprawa . Mnie przed zamówieniem tez wszyscy odradzali "a po co, a na co " itd .

Nie żałuję ,że mam :).

Polecam jeszcze hak elektryczny zamontowany w fabryce jeśli auto zamawiasz do produkcji i korzystasz w ciągu eksploatacji i użytkowaniu .

cineks 05-09-2019 16:47

Odp: Dach panoramiczny - wady i zalety posiadania
 
Też mam dach elektryczny:) i chętnie bym go oddał za hak.
Podzielam opinie @[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]


Wysłane z mojego SM-A600FN przy użyciu Tapatalka

ołowiany 05-09-2019 19:38

Odp: Dach panoramiczny - wady i zalety posiadania
 
Może zbyt "dziwnie" napisałem. Spróbuję sprecyzować.
W lecie jadąc w słońcu z otwartym dachem grzeje w głowę. Z otwartą jedynie roletą też przygrzewa, ale mniej. Każda konfiguracja otwartego dachu przy większej szybkości powoduje duży hałas. Czym bardziej otwarty dach i czym większa szybkość to hałas jest większy i to jest oczywiste. Dzieci lubią się patrzeć w gwiazdy - owszem, ale szybko im się to nudzi.
Jeśli z kluczyka otwieram wszystkie okna to lekko uchyla się też szyberdach, ale gdy potem zamykamy okna w czasie jazdy to musimy pamiętać o wcześniejszym dosunięciu szyberdachu. Dodam, że kiedyś zapomniałem o tym i mimo deszczu nic się przez noc do samochodu się nie wlało.
Oczywiście przy zamkniętym dachu nic się nie wlewa, ale mój pojazd ma jakieś 13 miesięcy.
Wszystkimi czterema łapami podpisuję się pod opinią, że ważniejszymi i bardziej przydatnymi dodatkami są : większe felgi, hak, tempomat aktywny.
Sam dach otwierany nie ma żadnych zalet poza funkcją wietrzenia dla palaczy, bo jest mimo wszystko wtedy cichszy niż uchylone szyby.
Szyber ma 2 wysokości otwarcia.
Roletą nigdy nie trzepie.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:59.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.