Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 1996-2000] "Brak regulacji" - geometria / zbieżność w kombi (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=100349)

SuMo 14-05-2010 17:18

"Brak regulacji" - geometria / zbieżność w kombi
 
Witam

Niestety znowu muszę zwrócić się z prośbą o pomoc, bo przeróżni "mechanicy" rozkładają ręce. Od kilku tygodni mam następujący problem:

Podczas przyspieszania (nawet delikatnego 40 km/h , 4 bieg i delikatnie wciśnięty pedał gazu) kierownica "sama" skręca delikatnie w lewo przy czym auto zachowuje się dosyć niepewnie. Wprawdzie cały czas jedzie na wprost (nie znosi go jakoś szczególnie), ale nie zachowuje się tak pewnie, jak miało to miejsce kiedyś. Czuć to zwłaszcza podczas dodawania gazu w zakrętach - wówczas auto podczas dodawania gazu po prostu zaczyna jechać inaczej "w sobie znanym kierunku" zbierając zupełnie inaczej zakręt (dodając i puszczając gaz muszę skręt odpowiednio korygować kierownicą).

Byłem z tym problemem u 2 speców, którzy próbowali coś zaradzić. Nie dało ustawić dobrze geometrii z tyłu. Problemem jest tylne lewe koło - zbieżność najlepiej udało się ustawić na -0 st 21min (maksymalna dopuszczalna odchyłka to bodajże -10min). Ponadto koło jest za mocno pochylone (nie pamiętam wartości, ale mieściła się w tzw. "żółtym polu" na komputerku, gdzie mi to ustawiali). Auto nie miało żadnego wypadku ani uderzenia. Zaznaczam przy tym, że bez dodawania gazu auto sunie idealnie - kierownica jest prosto, nic nie znosi. Mechanicy zaczęli tylko zacierać ręce i liczyć astronomiczne kwoty ewentualnej naprawy (rozbebeszanie tylnej zawiechy, wymiana belki) i najtaniej im wyszło 2000 zł (i to też tylko dlatego, że "akurat taką belkę mają na miejscu"). Byłem też "na szarpakach" i nigdzie nie wykryto żadnych luzów (wahacze i drążki miałem wymieniane pół roku temu). Ponadto w tym czasie wymieniałem też z tyłu amortyzatory, sprężyny i tuleje w lewym tylnym wzdłużnym wahaczu. Zbieżność została wtedy ustawiona bez żadnych problemów.

Dlatego zwracam się z pytaniem : Co dalej robić ? Czy kąt pochylenia z tyłu można jakoś regulować i czy wpłynie to na poprawę prowadzenia auta tudzież zbieżność ? Martwi mnie to, że problem występuje tylko podczas przyspieszania i odnoszę wrażenie, jakby w którymś miejscu kasował się luz, przez co auto zaczyna jechać inaczej (tak jakby miało 2 geometrie "bez przyspieszania przy przyspieszaniu"). Na co zwrócić uwagę lub co należy w takiej sytuacji wymienić ? Nie chce zdać się tylko na mechaników, bo już raz mnie nacięli na pokaźne koszty. Proszę o odpowiedź.

wtom 14-05-2010 18:31

Odp: Problem z gemoetrią / zbieżnością kombi
 
gnąca się zawiecha z tyłu w kombi to normalka w mondeo. wystarczy dobrze cofnąć w krawężniki i masz krzywiznę gotową. ustawienie geometrii z tyłu jedynie poprzez wymianę elementów tylnego zawieszenia.

SuMo 14-05-2010 21:01

Odp: Problem z gemoetrią / zbieżnością kombi
 
A w jaki sposób można sprawdzić, które konkretnie elementy są do wymiany ? Czy są może jakieś wymiary, których należałoby się trzymać, czy może będzie to widoczne gołym okiem ? Na co zwrócić szczególną uwagę ?

Wojtek 15-05-2010 09:54

Odp: Problem z gemoetrią / zbieżnością kombi
 
Proszę o poprawienie tytułu postu na zgodny z regulaminem.
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
W innym przypadku temat zostanie zamknięty.
Użyj funkcji " edycja " dalej "zaawansowane ".

SuMo 15-05-2010 22:04

Odp: Problem z gemoetrią / zbieżnością kombi
 
Poprawione :)

Proszę o jakieś wskazówki - jutro wchodzę pod auto i chciałbym się zorientować na co zwrócić szczególną uwagę.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:01.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.