Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Fusion (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=100)
-   -   [Fusion] Niestabilne napięcie ładowania (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=281391)

JacolW 25-05-2018 08:15

Niestabilne napięcie ładowania
 
Witam mam problem z fordem Fusionem 1.4 16v
silnik czasami szarpie pracuje niestabilnie.
Napięcie skacze 14.4v do 17v podstawiony alternator, sprawdziłem masy połączenia, akumulator.Kontrolka ładowania zapala się sporadycznie. słychać pykanie przekaźnika w desce rozdzielczej zgodnie z skaczącym napięciem nawet słychać falowanie silnika dmuchawy.Pojawiają się różne błędy związane raczej z brakiem stabilnego napięcia.
P0500 bląd sygnału wejściowego czujnika prędkości pojazdu
P1794 - bląd napięcia akumulatora
P0626 - Wysokie napięcie alternatora.
P1632 - Usterki czujnika/obwodu w inteligentnym układzie ładowania alternatora
P0704 - włącznik sprzęgła - sygnał nieprawidłowy.
Ze schematu wynika że alternator podpięty jest pod linie can więc trudno
stwierdzić co jest przyczyną takiego zachowania układu ładowania. Problemy zaczęły się po odłączeniu akumulatora podczas zmiany rozrządu mechanik po wymianie stwierdził że po podpięciu akumulatora świeciła się kontrolka ABS która zgasła po przejechaniu paru metrów usterka objawia się losowo. Może ktoś z kolegów miał podobny problem. Temat pokrewny;
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Ze_ja 25-05-2018 09:07

Odp: Niestabilne napięcie ładowania
 
Alternator może być w pełni sprawny, ale to tylko prądnica i zależnie od obrotów silnika będą duże wahania wytwarzanego prądu. Dlatego jest jeszcze regulator napięcia i przy tego typu objawach jest to pierwsza rzecz do sprawdzenia.

Dalej zostaje jakość samych połączeń elektrycznych - często widziane czyszczenie klem, mocowania przewodów masowych itp.

I jeszcze jedno - nie zwlekaj z tym, bo napięcie 17 V jest niebezpieczne. Tak dla elektryki auta - stąd błędy, jako jasne ostrzeżenie, jak i dla akumulatora, który silnie gazuje a w skrajnym przypadku może nawet eksplodować (jak dostanie dużo amperów przy takim napięciu).

madamsz 25-05-2018 10:32

Odp: Niestabilne napięcie ładowania
 
Kolega ma rację jak najszybciej elektryk, bo wygląda na alternator, który może uszkodzić elektronikę w samochodzie.

JacolW 25-05-2018 11:00

Odp: Niestabilne napięcie ładowania
 
Napisałem alternator podstawiony i akumulator, sprawdzone masy .Wiedze elektroniczną posiadam .Nie znam zasady topologi układu ładowania w tym aucie.

Ze_ja 25-05-2018 12:19

Odp: Niestabilne napięcie ładowania
 
Napisałem o regulatorze napięcia a Wy obaj znów o alternatorze...

Speedo 25-05-2018 12:47

Odp: Niestabilne napięcie ładowania
 
yyy a regulator nie jest w alternatorze? skoro pisał, że podmieniał alternator to razem z regulatorem?

Ze_ja 25-05-2018 13:26

Odp: Niestabilne napięcie ładowania
 
Nie wiem, co ma oznaczać "podstawiony", ani co za alternator został podłączony i czy ten "podstawiony" miał założony (sprawny) regulator.

Regulator można wymienić osobno, zachowując samą prądnicę (alternator). W dziale Focus jest temat o wymianie alternatora. Wujek "G" pokaże na obrazku, jak wygląda regulator do Fusion i gdzie siedzi, żeby zobrazować, co jest czym.

Edit: Może jeszcze warto wspomnieć, że w wielu Fordach jest ten dziwny smart charge, który jako tako zmienia parametry ładowania. Jednak w tych rocznikach raczej nie było jeszcze wersji z czujnikiem, który należy resetować po wymianie akumulatora itp. No i z pewnością sprawny smart charge nie dałby napięcia w okolicach 16-17 V, więc jedyna pewna rzecz do sprawdzenia to wspomniany regulator napięcia i jego prawidłowe podłączenie w instalacji. Alternatory często mają jakieś 3 kabelki. Nie jestem mechanikiem, więc nie będę się tu rozpisywał. Kojarzę z forum, że jak któryś z tych przewodów szlag trafi (czy po prostu będzie luźny), to regulator szaleje. Może to też jakoś naprowadzi autora na rozwiązanie, skoro już było grzebane przy kabelkach (sprawdzenie masy itp.). Zaznaczam, że w Fusion nigdy pod maskę nie zaglądałem ;)

JacolW 26-05-2018 14:20

Odp: Niestabilne napięcie ładowania
 
Podstawiony to znaczy podmieniony (wstawiony inny) z tego co wyczytałem to ten typ posiada inteligentne ładowanie sterowanie z PCM być może wymaga adaptacji lub coś w tym stylu.
Problem został usunięty po mozolnych poszukiwaniach przyczyna problemu leżała w ukruszonym przewodzie od alternatora u mnie (żółty) w wiązce za wentylatorem wszystkie trzy przewody połączone do modułu sterowania silnikiem.Bez schematu by sprawdzić przejście tych przewodów trzeba wypiąć kostkę która w tym modelu jest przykręcona magiczną śrubą z zerwanym łbem.Lecz wyczytałem na forum jak sobie z nią poradzić. Autko śmiga i wszystko jest na razie OK

simak 22-09-2021 18:28

Czy napięcie 16V w instalacji nie jest za wysokie?
 
Jak w temacie. Przez przypadek odkryłem, że w instalacji elektrycznej czasami napięcie nawet przekracza 16V (wynik potwierdzony wiarygodnym miernikiem).

Czy takie napięcie nie jest za wysokie?

Słyszałem opinie, że Ford tak ma, ale czy 16V to nie jest lekka przesada i takie napięcie nie będzie negatywnie wpływać na podzespoły elektryczne czy też na elektronikę?

Antej 22-09-2021 18:56

Odp: Czy napięcie 16V w instalacji nie jest za wysokie?
 
Jest,
wskazuje to na uszkodzony mostek prostowniczy w alternatorze.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:56.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.