Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford S-MAX (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=153)
-   -   [S-MAX 2006-2015] Samoistne pęknięcie tylnej szyby (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=126565)

daabbeer 23-03-2011 20:33

Samoistne pęknięcie tylnej szyby
 
Spotkała mnie dziś niemiła przygoda. Po przyjeździe do pracy grzecznie zaparkowałem samochód. Po dwóch godzinach powróciłem do auta i jakież było moje zdziwienie, kiedy zobaczyłem kompletnie rozkruszoną tylną szybę auta. Obejrzałem dokładnie zapis z monitoringu z kamery pod którą stałem. I nic. Rozpękłą się bez niczyjej pomocy! Faktem, że zaparkowałem w całkowitym cieniu, a po powrocie - miejsce parkingowe było już całe w słońcu. Ale co to teraz za słońce...
Najpierw myślałem, że powinienem zgłosić naprawę gwarancyjną, ale pracownicy Forda wybili mi to z głowy - gwarancja na szyby działa tylko do 1500 km.
Koniec końców skończyło się na zgłoszeniu z ubezpieczenia Auto Szyby. I tu kolejny problem. Ubezpieczenie likwidowane jest w firmie Nordglass. Zapytałem nieśmiało czy szyba będzie oryginalna - odpowiedź nie. Pytałem też o Assistance. Odpowiedź - no moze niekoniecznie, bo to tylna szyba i można jeździć! Po podjechaniu do Nordglassa okazało sie jednak, że takich przyciemnianych fabrycznie nie produkują zamienników i że jednak muszą kupić w ASO. Co oczywiście wydłuży czas naprawy... Ciekawe ile to kosztuje...
Czy ktoś miał już taki przypadek "samopęknięcia szyby".
Niepokoi mnie nieco, że Ford Polska nic o tym zdarzeniu nie będzie wiedział. A co jeśli sytuacja sie powtórzy? Pytałem o ew. możliwość zgłoszenie - mogą pomierzyć "napięcia" i jak po dwóch tygodniach "centrala klepnie", to może naprawią.

Pzdr

NIUTEK74 23-03-2011 21:01

Odp: Samoistne pęknięcie tylnej szyby
 
Coś nie chce mi się wierzyć ze sama tak pękła może jej ktoś pomógł Np. strzelił z jakiegoś karabinka raczej tego nie wychwycisz na monitoringu :(

TOMAS 23-03-2011 21:12

Odp: Samoistne pęknięcie tylnej szyby
 
Podobny problem z pękającymi szybami mieli użytkownicy mondeo mk4 w kombi. Temat też nagłaśniany przez TVN TURBO

daabbeer 23-03-2011 21:25

Odp: Samoistne pęknięcie tylnej szyby
 
Cytat:

Napisał NIUTEK74 (Post 1623977)
Coś nie chce mi się wierzyć ze sama tak pękła może jej ktoś pomógł Np. strzelił z jakiegoś karabinka raczej tego nie wychwycisz na monitoringu :(

Ale wtedy byłby jakiś jeden centralny punkt trafienia, a tu... równomierne rozkruszenie, lekkie centralne wybrzuszenie na zewnątrz, jakby w pionie było jej za dużo i "spuchła"... Magia jakaś.

Slartibartfast 23-03-2011 22:26

Odp: Samoistne pęknięcie tylnej szyby
 
Byłem raz świadkiem takiego przypadku. Na parkingu kolega po prostu zamknął drzwi swojego samochodu i w momencie trzaśnięcia drzwiami (zwykłego) dwa miejsca dalej drugiemu koledze tylna szyba w kombi wyleciała w powietrze...
To był ciepły słoneczny dzień, jakieś 4-5 lat temu

Pastoo 24-03-2011 12:59

Odp: Samoistne pęknięcie tylnej szyby
 
Szyby pękają z naprężeń, mogła być fabryczne źle uformowana szyba lub błędnie wklejona. Kiedyś przechodziłem obok Laguny II kombi i też szyba strzeliła na drobne kawałki. Nie przyglądałem się specjalnie temu autu wcześniej, ale nie miała na pewno żadnego ogromnego pęknięcia. Brzęk! I po szybie...

drtz 26-03-2011 20:12

Odp: Samoistne pęknięcie tylnej szyby
 
pogadajcie z wlascicielami espace III to sie dowiecie ze samoistne pekanie tylnych szyb nie tylko jest mozliwe ale nawet czeste ;)

zbyso42200 28-03-2011 12:10

Odp: Samoistne pęknięcie tylnej szyby
 
W moim s-maxie pękła tej zimy. Auto ma 5 lat i 290 tys km. nalotu, więc na pewno nie był to błąd montażowy. Włączyłem ogrzewanie tylnej szyby (ok. 10 stopni mrozu na zewnątrz i szron) i po przejechaniu ok. 8-10 km usłyszałem huk, jakby eksplozję opony. Po prawej stronie tylniej szyby wyrwało dziurę wielkości dwóch pięści. Koszt wymiany - 450 pln w szybexie. Szyba co prawda nie oryginał, ale kolorystycznie dopasowana ok (ciemna zieleń).
Panowie szybiarze twierdzili, że to częsty przypadek, i że nie należy włączać ogrzewania przy dużej różnicy temperatur. Ogrzewanie w szybach służy bowiem do odparowania szyb, a nie do ogrzewania jako takiego. Może i w twoim przypadku doszło do zwiększenia naprężeń na skutek podgrzewania z jednej strony i niskiej temp. na zewnątrz ?
Zważywszy, że koszt przedniej szyby to ok. 2,5 tys. doubezpieczyłem się na taką okoliczność. Dodatkowa opłata to ok. 70 pln.
pzdr.

daabbeer 03-04-2011 00:05

Odp: Samoistne pęknięcie tylnej szyby
 
Tak podsumowując. Udało się wymienic szybę i to jednak w ramach gwarancji. Trwało to ponad tydzień. Sprawa była dość skomplkowana, więc opiszę tylko jeśli bedzie ktoś zainteresowany. Generalnie - to była całkiem pouczająca historia.

DarioM 03-04-2011 08:50

Odp: Samoistne pęknięcie tylnej szyby
 
5 letnie auto 290. tyś przebiegu i gwarancja jak to mozliwe????


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:42.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.