Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Kuga (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=171)
-   -   [Kuga 2008-2012] Elektrycznie otwieranie/zamykanie klapy bagażnika (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=237700)

jacekg93 27-01-2016 17:56

Elektrycznie otwieranie/zamykanie klapy bagażnika
 
Witam, wpadłem na fajny pomysł, elektrycznie otwierana klapa bagażnika
Samo otwieranie bagażnika z pilota jest raczej funkcją mało użyteczną, widziałem już sposób z sprężynkami, ale to tylko otwarcie
A więc myślał już ktoś nad tym? Jestem bardzo ciekawy o koszta, czy w jakiś starszych samochodach były już montowane takie bajery? :lol:

Przemeq 03-02-2016 22:40

Odp: Elektrycznie otwieranie/zamykanie klapy bagażnika
 
Jak będzie na to sprawdzony patent, to też się piszę.

wrzoch 04-02-2016 00:10

Odp: Elektrycznie otwieranie/zamykanie klapy bagażnika
 
A "stara" Kuga to przypadkiem nie wychodziła z elektryczną klapą bagażnika?
Machanie nogą pod zderzakiem i klapa jedzie do góry.

Na forum jest już wątek o dołożeniu, nie pamiętam kto, ale sobie dołożył, tylko to był chyba Grand C-Max, a nie Kuga.

Tanio nie było, bo gratów trochę jest. Siłowniki elektryczne klapy, sterownik, czujnik machania stopą, dodatkowe guziki do zamykania klapy, jakieś tam czujniki, inny zamek z domykaniem. W 1kPLN się nie zmieścisz, jak się zamknie w 1.5kPLN będzie dobrze, ale powodzenia.

Ja myślałem nad rozwiązaniem niefabrycznym. Zmajstrowanie sterownika do tego jak na tą chwilę wydaje się łatwe. Sterowanie z pilota można zrobić jak się uprze - pierwszy dwuklik zwalnia zamek, tak jak teraz, z tym, że wtedy krańcówka w zamku klapy jest zwarta. Drugi dwuklik (przy otwartej krańcówce) mógłby być sygnałem do podnoszenia klapy, kolejny do zamknięcia.

Siłowniki powinny mieć też wbudowane wyłączniki krańcowe, aby było wiadomo kiedy klapa jest podniesiona, można by pomyśleć o zabezpieczeniu prądowym (wykrycie przeszkody - przykład niski sufit) byłoby pewnie już trochę po fakcie, ale może jeszcze nie aż tak bardzo źle.

Trzeba byłoby jakoś rozwiązać problem zamka (domykanie). Przy wolnych siłownikach siła z jaką opada klapa może być zbyt mała, aby ją zamknąć.

Siłownik elektryczny powinien wystarczyć jeden, z odpowiednio dobraną sprężyną (mocniejszą) po drugiej stronie. Wtedy siłownik elektryczny nie musi być mocny, tak jest to rozwiązane w niektóych Volvo.


Kiedyś może, ale pewnie prędzej sobie kupię taki, który już to ma ;)

tedi_k 04-02-2016 08:39

Odp: Elektrycznie otwieranie/zamykanie klapy bagażnika
 
Cytat:

Napisał wrzoch (Post 2529677)
A "stara" Kuga to przypadkiem nie wychodziła z elektryczną klapą bagażnika?
Machanie nogą pod zderzakiem i klapa jedzie do góry.
...

To co napisałeś - to "nowa Kuga". Stara nie miała opcji elektrycznej klapy.
Zrobienie tego dobrze jest niemożliwe - zrobienie "tako sobie - dla siebie" pewnie jakoś wykonalne, ale niezbyt bezpieczne.
"Firmowa" klapa elektryczna (jak w nowej Kudze i w moim Grand C-maxie) ma specjalny sterownik, zabezpieczenia przeciw przycięciu i połamaniu palców, regulację wysokości otwierania klapy, zabezpieczenie przeciw otwarciu w czasie jazdy itp. itd.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:04.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.