Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2014- ] Przytarty silnik. 1.5 EB (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=269960)

azuz 21-09-2017 13:15

Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Dzień dobry wszystkim.

Jakiś czas temu stałem się "szczęśliwym" posiadaczem mundka 1.5 EB.
Do tej pory wszystko było w mniejszym czy większym porządku...do czasu.

Po dosyć długiej trasie (prawie 2 500km non stop) pojawił się pewien problem.
Olej silnikowy.
A w sumie jego bardzo niski poziom.

Przed wyjazdem w trasę sprawdziłem poziom - był mniej więcej w połowie bagnetu (oczywiście na zimnym silniku), przebieg - niecałe 17 000km. Dodam tylko, że miałem 2 dolewki póki co - jedna przy przebiegu 4 700km - 0.5 litra, druga przy przebiegu 15 500 - 0.5 litra.

Po powrocie z trasy - przebieg 19 500, spod maski zaczął się wydobywać niepokojący dźwięk, jakby stukanie z okolic napinacza paska wielorowkowego.

Dzwonie do serwisu, umawiam na przegląd 20 000, opisuję usterkę, słyszę że zostanie to sprawdzone przy okazji przeglądu, stawiam auto następnego dnia "na warsztat".

Trzy godziny później, telefon z serwisu, "kiedy pan sprawdzał olej, zlaliśmy tylko 1.5 litra, a powinny być 4 litry".
Zaczyna sie zabawa.
Dodam tylko, że nie zapaliła się żadna kontrolka, żaden alarm, kompletnie nic, ani na zimnym silniku, ani na rozgrzanym.

Serwis mi tłumaczy, że powinienem od razu wezwać lawetę, jak tylko usłyszałem niepokojący odgłos z komory silnika. Ciekawe tylko, dlaczego wjechali autem z parkingu na podnośnik, skoro nie można kontynuować jazdy...
Tłumaczą także, że takie zużycie wynika z ciągłej jazdy ze stała, dużą prędkością.

Dostaje odpowiedź z odmową naprawy gwarancyjnej, stwierdzono przytarcie układu korbowego, opiłki w misie olejowej. Przyczyną takiego stanu rzeczy - niski poziom oleju.
Jeszcze to dostałem w mailu:
"Maksymalne zużycie oleju silnikowego w tym silniku jest 0,5 l na 1000km"

Szkoda tylko, że takiej informacji nie ma nigdzie w instrukcji, jest za to informacja, że maksymalna ilość oleju, jaką można dolać pomiędzy przeglądami, wynosi 1 litr. Sprawdzanie oleju - co miesiąc.

Sprawę przejmie prawdopodobnie Ford Polska, jak się coś będzie działo, będę aktualizował.

Trzymajcie się i sprawdzajcie poziom oleju, najlepiej co 1000km :P

Marek13 21-09-2017 13:35

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Jeździłem kilka razy po autostradach niemieckich z prędkościami ponad 200 km/h. I zawsze zużycie oleju było widoczne, nawet w granicach 1 litra na 1000 km. W normalnej eksploatacji zużycie oleju jest niewidoczne.

Przy jeździe w okolicach 200 km/h sprawdzam olej podczas tankowania na stacji benzynowej.

azuz 21-09-2017 16:42

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Prędkość rzadko kiedy była wyższa niż 140 km/h ze względów czysto ekonomicznych.
Inna bajka to brak jakiejkolwiek informacji z komputera, w mojej 20-letniej bmw miałem informacje o niskim poziomie oleju - żółta lampka.

W instrukcji nigdzie nie ma wzmianki o innych procedurach sprawdzania oleju, zależnych od sposobu eksploatacji pojazdu.

Wychodzi na to, że oprócz benzyny, muszę także tankować olej. Z resztą nie wyobrażam sobie każdorazowo, co tankowanie, stać dodatkowe kilkadziesiąt minut na stacji tylko po to, aby sprawdzić poziom oleju.
Takie mądre auto, podpowiada mi o przerwie na kawę, może powinno podpowiadać o przerwie na sprawdzenie stanu oleju...

Parch 21-09-2017 16:58

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
A jak w starym dobrym 2.0 duratec silnik pije tyle oleju, to na forum piszą, że dno i 2m mułu. I że wady fabryczne ma same.:P Sorry nie mogłem się powstrzymać.
Na poważnie, to walcz bo przy przebiegu ~20 kkm taka sytuacja nie powinna mieć miejsca.

ketez 21-09-2017 18:27

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Kurde, a ja zastanawiam się nad zmianą n MK5. Chyba zostanę przy MK4 2.0 Duratec i będę ten 1l. na 10000 dolewał. Dzisiaj miałem na warsztacie ładnego Lancera 2010 1.8. Sprawdzam olej, a tam ledwo miarki sięga i to polski salon 116 przebiegu. Gdzie ta ekologia potem DPF-y wymyślają. Ja chcę moja Almerkę starą po za kornikiem to był świetny wóz, chociaż MAzda 6 Duratekiem ( najgorsze auto jakie miałem jeżeli chodzi o niezawodność) nie brała ani grama i mogłem jeździć po 160km/h. A co do kolegi to współczuję. Wydał kupę kasy na wóz, teraz serwis ma go w du... a jak jeszcze przyjdzie robić remont to kiepsko to widzę. Dwie najgorsze rzeczy dla silnika zatarcie i przegrzanie ( chociaż z doświadczenia wiem, że przegrzanie to koniec silnika przy dzisiejszych konstrukcjach). Co do opiłków to oprócz wału panewek i co tam wyjdzie jeszcze to płukanie układu i tak naprawdę jeszcze powinna być wymieniona turbina oraz łańcuch (jeżeli występuje) z napinaczem i ślizgami.
Powodzenia kolego i jak możesz to info jak tak poszło.

remlen 21-09-2017 18:31

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Cytat:

Napisał Parch (Post 2861458)
A jak w starym dobrym 2.0 duratec silnik pije tyle oleju, to na forum piszą, że dno i 2m mułu. I że wady fabryczne ma same.:P

Tez z tego leje...silnik 2.0 duratec zuzyl 0,5L oleju na 2-3 kkm. i tragedia sie dzieje ze kapitalke ludziom wmawiaja.

leszcz 21-09-2017 18:33

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
@[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] jeśli będą chcieli Cię wrobić to kupuj [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Malenstwo8 21-09-2017 19:12

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Ja mam w tej chwili poziom około 20% miedzy min a max. W miescie w zasadzie nie ma zużycia, natomiast na autostradzie spala trochę. Rozumiem, że poziom między min a max (nawet na min) jest bezpiecznu dla silnika. Jutro będę robił dolewkę tak z 350 ml. Na oleju przejechane 12 500 km. Po wymianie był na max.
Co do tematu, to walcz, bo to nie nasza wina, że teraz takie buble robią. Kupując auto nowe, miałem zamiar zapomnieć o oleju, no ale...

siebek 21-09-2017 19:21

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
@[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
Współczuję problemu, a przede wszystkim podejścia serwisu do klienta, którego mniemam że właśnie przez takie zachowanie stracili.

Ogólnie widać, że 1.5EB nie wyszedł Fordowi. Owszem, są to sporadyczne przypadki ale z 1.6EB chyba takich problemów nie było?

Malenstwo8 21-09-2017 19:41

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Ja to widzę tak. Pełna wartość oleju to 4 l. Skoro miałeś pół bagnetu, a bagnet ma 0,8 l, to miałeś ok 3,6 lutea oleju w silniku. Wracając po 2500 km masz niby według serwisu 1,5 l. To oznacza, że zniknęło 2-2,1 l na tym odcinku, czyli 0,8 l na 1000 km. Zyżycie przewyższa nawet to podawane przez producenta to raz. A dwa, że jadąc 140 km/h nigdy mi autonie wzięło tyle oleju w silniku 1,5 EB. Może jakiś wyciek o którym serwis jakby milczy?
Dla porównania - zrobiłem w wakacje 1500 km autostradami i oleju ubyło jakieś 200 ml.
Coś jest na rezczy moim zdaniem.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:58.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.