Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2014- ] Wypalanie DPF -objawy (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=257065)

jvc 16-01-2017 17:49

Wypalanie DPF -objawy
 
Zauważył ktoś może moment wypalanie DPF w klekocie?
Wtedy raczej ASS też nie powinien wyłączać silnika.

cattani75 16-01-2017 18:10

Odp: Działanie Start-Stop ASS
 
U mnie ASS przez ostatnich kilka dni nie chciał za bardzo działać (oczywiście i tak go wyłączam), dzisiaj już mnie zaskoczył.
A w klekocie wypalanie DPF widać po wzroście chwilowego spalania plus charakterystyczny dźwięk spod maski.

feniu 16-01-2017 20:58

Odp: Działanie Start-Stop ASS
 
Cytat:

Napisał jvc (Post 2729032)
Przy okazji ktoś zauważył może moment wypalanie DPF w klekocie?

Tak, chociaż nie jest to łatwe. Spalanie chwilowe zdecydowanie rośnie ale za to nie ma żadnych dodatkowych dźwięków a sam proces wypalania przebiega bardzo sprawnie. Mi się średnio wypala co ok 500-600 km (mieszane)

cattani75 16-01-2017 21:15

Odp: Działanie Start-Stop ASS
 
W mk4 było wyraźnie słychać wentylator. W mk5 nie?

feniu 16-01-2017 21:20

Odp: Działanie Start-Stop ASS
 
W mk4 było "buczenie" z wydechu jeszcze i myślałem, że o to Ci chodzi.

Nie obserwowałem teraz czy wentylator pracuje ale dźwięki od strony wydechu się nie zmieniają, a w środku za bardzo nie słyszę wentylatora.

Za ok 200-250 km postaram się odpowiedzieć ;)

kaan1 16-01-2017 21:21

Odp: Działanie Start-Stop ASS
 
W zasadzie zauważyłem trzy symptomy wypalania DPF. (1) wzrost zużycia spalania do ponad 1 l/h na jałowym (normalnie spada mi do 0.2 l/h w lecie do 0.4 l/h w zimie). (2) Blokowanie ASS. (3) Wyraźnie cieplwjsza maska nad silnikiem po zatrzymaniu auta. Żadnych odgłosów i zapachów wewnątrz auta przy wypalaniu nie ma. Dzisiaj spalanie na jałowym utrzymywało się na 0.3 - 0.4 l/h więc to odpada. Z resztą wypalanie DPF z reguły pojawia się po zjeździe autostrady - łatwo zaobserwować podwyższne spalanie na pierwszych światłach i wtedy ASS jest zablokowany, aż spadnie poniżej 0.5 l/h - w sumie trwa to stosunkowo krótko. Dlatego wykluczyłem regenrację DPF jako powód blokowania ASS. Jeśli się jedzie dłużej na autostradzie to można wypalania w ogóle nie zauważyć - wtedy z reguły wypalane jest na bieżąco bez konieczności wypalania dodatkowego, gdyż wydech jest wystarczająco rozgrzany.

feniu 16-01-2017 21:24

Odp: Działanie Start-Stop ASS
 
Wypalanie blokuje ASS na 100%. Zjazd z autostrady nie ma tu wiele wspólnego, bo DPF się napełnia i jak dojdzie do zadanego poziomu to odpala procedurę, a gdzie to się trafi to tam będzie :)

kaan1 17-01-2017 07:22

Odp: Działanie Start-Stop ASS
 
Przy szybkiej jeździe na autostradzie, kiedy wydech jest mocno rozgrzany pył wypala się w DPF na bieżąco - ponieważ katalizator umiesczony jest zaraz za silnikiem. Jeśłi natomiast gromadzi się, to włączenie wypalania po zjeździe z autostrady wynika z najlepszych warunków dla procesu. Cały wydech jest mocno rozgrzany i dodatkowo temperatura rośnie, gdyż nie ma dalszego chłodzenia od pędu powietrza i jazdy. W przeprowadzonych pomiarach pokazano że wydech diesla rozgrzewa się najmocniej po szybkiej jeździe autostradowej i zatrzymaniu na stacji paliwowej do tankowania - dlatego regeneracja filtra DPF najczęściej wystąpi w tych warunkach. Jeśli ktoś nie jeździ szybko autostradą to pył gromadzi się i wymaga wypalenia - wtedy następuje ono w przypadkowych warunkach w zależności od stopnia wypełnienia PDF.

Bump: A dziś rano niespodzianka - ASS działał od samego początku mimo identycznych warunków jak wczoraj i dokładnie takiej samej jazdy jak wczoraj. Czyli jedyna różnica to postój na weekend - kiedy bateria nie była podładowywana i wymagała trochę jazdy do osiągnięcia poziomu przy której system pozwoli uruchomić ASS - zasada jak przy niskich temperaturach, kiedy ASS blokowany jest aby chronić accu. Myślę, że potwierdzeniem może być obserwacja napięcia accu - tylko pytanie czy ta wartość jest podawana na panelu w trybie EM - czy trzeba się podłączyć do OBD (mierzyć na klemach mi się nie chce)

jvc 17-01-2017 09:21

Odp: Wypalanie DPF -objawy
 
Pozwoliłem sobie przenieść posty do nowego tematu.
Dziś dopadło mnie wypalanie, jest dokładnie tak jak w mk4. Jechałem 17km zwykłą drogą wiejską, po czym wskoczyłem na S1 na 3 km no i dałem w palnik. Przy zjeździe już zauważyłem że bez gazu na biegu pokazuje 01-0,2 spalanie. Po zatrzymaniu 0,7-0,8 L.
Zostawiłem go na 10 minut i wszystko wróciło do normy. Czuć było ładny zapach wokół samochodu :) ( chyba pierwsze wypalanie)
Nie wiem czy to jakiś komunikat z tym związany ,ale jak wsiadłem po wypaleniu do samochodu żeby go zgasić to miałem na wyświetlaczu komunikat "gotowy do jazdy" Miał ktoś takie coś?

Pitol321 17-01-2017 09:46

Odp: Wypalanie DPF -objawy
 
Mam auto od grudnia, zrobiłem nim pond 4tys km i nie zauważyłem jeszcze wypalania, chociaż ponad 2tys z tego to trasa i mocny but na autostradzie wiec pewnie nie maił jeszcze czego wypalać, bo wszystko wypluł po drodze :D

feniu 17-01-2017 10:35

Odp: Wypalanie DPF -objawy
 
Panowie, co byście nie robili ani jak nie jeździli to wypalanie dpf'a uruchamia się co ok 500 km. Może to się różnić 100 km w obie strony w zależności od wykorzystania auta. Kwestia nagrzania wydechu itd ładnie brzmi w teorii ale jakby nie był nagrzany to bez nagromadzenia się towaru w dpf, procedura się nie odpali ;)
Sprawdzone, potwierdzone z forscanem.

cattani75 17-01-2017 10:44

Odp: Wypalanie DPF -objawy
 
Jeździ ktoś z Was głównie pi mieście, na krótkich trasach? Są jakieś problemy z DPFem? Wyłączacie silnik, gdy zacznie się Wam wypalanie w garażu, czy jedziecie wtedy na nadprogramową wycieczkę?

rumunn95 17-01-2017 11:03

Odp: Wypalanie DPF -objawy
 
Ja robie dziennie 15 km w jedna strone do pracy dpf wypala sie co okolo 400-500 km jak wypalanie zacznie sie w garazu zostawiam auto i ide do domu mam garaz w jednej bryle;)

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka

kaan1 17-01-2017 12:15

Odp: Wypalanie DPF -objawy
 
Ja też tak jeżdżę 2x15 km dziennie - w większości wystarcza mi odcinek 3 km po autostradzie i 2 km od autostrady kiedy dochodzi do wypalania (rozpoczyna się po zjechaniu z autostrady). Dwa razy zdarzyło mi się, że miałem wypalanie podczas parkowania (podwyższone średnie spalanie i zablokowany ASS). Poczekałem 1-2 minuty na jałowych obrotach i dopalił DPFa po czym przeszedł w ASS - widziałem jak spada chwilowe spalanie o 0.1 l/h co 10-15 sekund. Przy 0.4 wyłączył silnik. Zawsze po zaparkowaniu wrzucam hamulec, daję na luz i czekam aż ASS będzie zielone i wyłaczy silnik. Tylko ostatnio przy ujemnych temperaturach musiałem sam gasić - wskazanie spalania było poniżej 0.4 l/h - przypuszczam że ASS był blokowany albo przez temperaturę albo naładowanie akumulatora. Generalnie nie miałem przypadku aby wypalanie trwało dłużej niz 3 minuty po zatrzymaniu - nie warto nawet nigdzie jeździć

Pitol321 17-01-2017 12:24

Odp: Wypalanie DPF -objawy
 
Odkąd mam mojego jeszcze nie zobaczyłem, aby blokował mi ASS i wyświetlał szary znaczek.
Jak w Foce II wiedziałem kiedy wypala mokry filtr, tak w Foce III suchy wypalał bardzo, ale to bardzo rzadko, a w Mondku jak już pisałem jeszcze nie było mi to dane.
Ja brykam na co dzień na bardzo krótkich kilku km dystansach, głównie po mieście, a raz na 2-3 miesiące gruba trasa 2000-3000km.

kaan1 17-01-2017 15:19

Odp: Wypalanie DPF -objawy
 
Moim zdaniem ta trasa wystarczy aby wyczyścić DPF. Jeśli nie stoisz w dużych korkach w mieście to wypalanie nie jest konieczne częściej jak raz na miesiąc (albo co kilkaset kilometrów)

siebek 17-01-2017 15:27

Odp: Wypalanie DPF -objawy
 
U mnie już kilka razy wypalanie zaczęło się zaraz przed parkowaniem i zawsze po prostu gaszę samochód. Nie chcę być niewolnikiem DPFa. Wypalanie dokończy się później :)

cattani75 17-01-2017 15:55

Odp: Wypalanie DPF -objawy
 
W mk4 ta taktyka kończyła się przyrostem oleju i np. zasyfieniem turbiny, jak u mnie...

siebek 17-01-2017 16:58

Odp: Wypalanie DPF -objawy
 
U mnie to sporadyczne przypadki także jak się 1 na 10 trafi akurat na parkingu, to nie będę 10min w samochodzie siedział, żeby DPF dopalić...

jvc 17-01-2017 17:59

Odp: Wypalanie DPF -objawy
 
Cytat:

Napisał kaan1 (Post 2729470)
Poczekałem 1-2 minuty na jałowych obrotach i dopalił DPFa

Różnie to bywa, u mnie w mk4 podczas wypalania nie zawsze kończył się proces sukcesem na postoju. Przynajmniej w forscanie to była widać i czasem po tym że np. za 100km znowu się wypalał.
W normalnych warunkach to wypalanie miałem co 600km prawie jak w zegarku, wystarczyło trochę przycisnąć.

kaan1 17-01-2017 18:04

Odp: Wypalanie DPF -objawy
 
Cytat:

Napisał cattani75 (Post 2729593)
W mk4 ta taktyka kończyła się przyrostem oleju i np. zasyfieniem turbiny, jak u mnie...

To dlatego że dawka paliwa do wypalania była dotryskiwana przez regularny wtryskiwacz do cylindra podczas suwu wydechowego. Przy duzych oporach filtra przedostawała się do oleju i go rozcieńczała (+ brudziła turbinę) - szczególnie jeśli często wyłączano silnik podczas regeneracji. Dodatkowo mogła wykańczać zawór EGR - tak się działo np. w Maździe i Oplu. Tutaj paliwo dodawane jest bezpośrednio na katalizator osobnym wtryskiwaczem - tym samym nie może się znaleźć ani w turbinie ani w silniku. Dodatkowo w nowej konstrukcji rzadziej dochodzi do sytuacji przepełnienia filtra, gdyż łatwiej uzyskac warunki do wypalania. W starej wersji wypalanie mogło występować tylko w pewnych optymalnych warunkacj, stąd pojawiały się różne dziwne reakcje które wymuszały większe obciążenie cieplne silnika (np. właczało się ogrzewanie tylna szyba itp.) aby wymusić wzrost temperatury spalin.

feniu 17-01-2017 18:06

Odp: Wypalanie DPF -objawy
 
@[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] nie opowiadaj takich rzeczy, bo się kompletnie rozmijasz z faktami.

kaan1 17-01-2017 18:06

Odp: Wypalanie DPF -objawy
 
Cytat:

Napisał siebek (Post 2729640)
U mnie to sporadyczne przypadki także jak się 1 na 10 trafi akurat na parkingu, to nie będę 10min w samochodzie siedział, żeby DPF dopalić...

Celowo czekalem aby sprawdzić ile to trwa - i nie trwało dłużej niż dwie minuty - nie zaobserwowałem kolejnego cyklu dopalania. Być może dłuższe wypalanie będzie konieczne z wiekiem filtra

Bump:
Cytat:

Napisał feniu (Post 2729691)
@[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] nie opowiadaj takich rzeczy, bo się kompletnie rozmijasz z faktami.

A jakie są fakty? Jak Twoim zdaniem to działało kiedyś a jak działa teraz?

Bump: Do Twojej informacji dotrysk paliwa ma też druga rolę w nowym silniku Euro 6. Służy do regeneracji katalizatora NOx (dlatego nie masz u siebie AdBlue) - to dlatego silniki Forda palą więcej niż silniki konkurencji - po prostu wykorzystuja dodatkowe dawki paliwa do regenracji dwóch katalizatorów DPF i tzw. LNT zabudowanych w układzie tzw. close-coupled

Bump: Poczytaj sobie tutaj jak to działa na przykładzie podobnego systemu Volvo:
http://www.emitec.com/fileadmin/user_upload/Bibliothek/Vortraege/2013/131010_Compact_cat_Aachen.pdf

Emitec jest jednym z największym producentów tego ustrojstwa na świecie, a z Panami z Volvo miałem okazję rozmawiać na ten temat osobiście

feniu 17-01-2017 18:51

Odp: Wypalanie DPF -objawy
 
Ropa prędzej Ci umyje silnik niż go zabrudzi.

Patrzyłem na dpf'a u siebie i nie widać tam dodatkowego wtryskiwacza, w silnikach 150/180 KM też nie.

Co do wtryskiwania ropy w cyklu wydechowym to ropa spływała ściankami cylindra jak silnik stanął, przez co dostawała się do oleju, a on tracił swoje właściwości.

kaan1 17-01-2017 19:06

Odp: Wypalanie DPF -objawy
 
Tutaj masz opisane 3 rozwiązania:

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Gdzie ty u siebie szukasz tego DPF - gdzie go masz Twoim zdaniem?

radekrogo 17-01-2017 20:03

Odp: Wypalanie DPF -objawy
 
Witam,
mam takiego pomysła a la Ferdek :)
Co sadzicie o okręceniu wydechu Kevlarem od kolektora do DPF-a w celu usprawnienia izolacji cieplnej, wiec "teoretycznie" lepszemu wypalaniu. Da to coś, poza pustka w portfelu ?

feniu 17-01-2017 23:12

Odp: Wypalanie DPF -objawy
 
3 załącznik(i)
@[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] Proszę Cię uprzejmie. Środkowe zdjęcie to dpf od wersji 150/180 KM, skrajne zdjęcia są z mojego auta.
@[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] Myślę, że to nie wiele wpłynie na cały proces. Samo owijanie to nie jest problem ale do tego musisz zdjąć wydech. Pamiętaj, że bandaż trzeba nawijać na mokro, dobrze jest wrzucić go do wody, żeby dobrze nasiąknął.

kaan1 18-01-2017 07:11

Odp: Wypalanie DPF -objawy
 
Czyli jednak się różnią? Ale obydwie mają stalową rurkę doprowadzoną do katalizatora - wiesz po co jest ta rurka? Gdzie jest zamontowany DPF w 150 i 180 KM a gdzie w BiTDCI? Wiesz skąd biorą się różnice? I po co są 3 czujniki?

feniu 18-01-2017 08:27

Odp: Wypalanie DPF -objawy
 
W 180 widać, że jest bliżej silnika, u mnie jest pod samochodem jakby między lewarkiem ,a podłokietnikiem.

2 czujniki są od temperatury, rurka wygląda na drugi czujnik ciśnienia, ponieważ kawałek dalej w kierunku silnika jest zakończony "elektrycznie".

Różnice wynikają z konstrukcji osprzętu silnika - pojedyncza i podwójna turbina. Do tego pewnie inne założenia konstrukcyjne dla dpf (obciążenia, przepływ spalin itp) spowodowały jego inny wygląd.

kaan1 18-01-2017 18:56

Odp: Wypalanie DPF -objawy
 
Czyli żaden nie ma dotrysku paliwa za silnikiem do wypalania?

feniu 18-01-2017 19:30

Odp: Wypalanie DPF -objawy
 
Żaden.

cattani75 18-01-2017 19:39

Odp: Wypalanie DPF -objawy
 
To w mk4 polifcie był dotrysk, a w mk5 nie ma?

feniu 18-01-2017 19:50

Odp: Wypalanie DPF -objawy
 
Z tego co widać z kanału to moim zdaniem dotrysk jest przez wtryskiwacze główne.

radekrogo 18-01-2017 20:43

Odp: Wypalanie DPF -objawy
 
A w Mk5 dalej silnik PSA ?

kaan1 18-01-2017 20:46

Odp: Wypalanie DPF -objawy
 
Cytat:

Napisał feniu (Post 2730423)
Z tego co widać z kanału to moim zdaniem dotrysk jest przez wtryskiwacze główne.

No to kanał - DPF będzie się teraz sypał jak nigdy.

Bump:
Cytat:

Napisał radekrogo (Post 2730457)
A w Mk5 dalej silnik PSA ?

Nawet ma wciąż logo PSA

cattani75 18-01-2017 20:47

Odp: Wypalanie DPF -objawy
 
Czyli co? Wrócili do technologii sprzed liftu mk4?

Pitol321 18-01-2017 21:06

Odp: Wypalanie DPF -objawy
 
Nie, nie wrócili...
Nie zwróciłem uwagi u siebie, ale z tego co rozumiem DPF w Mondkach MK5 znajduje się w komorze silnika w pozycji pionowej umiejscowiony obok silnika.
Tak jak w Fokach MK3 z silnikiem diesla - tak też miałem w mojej Foczce.

Nowoczesny suchy filtr: nigdy nie wzrósł mi poziom oleju, sporadycznie zauważalne wypalanie i brak jakichkolwiek problemów z DPFem.
I tak samo zapewne będzie z Mondkiem.

Wszystko idzie do przodu, a nie cofa się w rozwoju.
Kolejne generacje mają poprawiać stare błędy, nie powielać, oczywiście nie wklucza to nowych błędów gdzie indziej...

Więcej spokojnej jazdy, a mniej demonizowania ;)

radekrogo 18-01-2017 21:11

Odp: Wypalanie DPF -objawy
 
Cytat:

Napisał Pitol321 (Post 2730469)
Wszystko idzie do przodu, a nie cofa się w rozwoju.
Kolejne generacje mają poprawiać stare błędy, nie powielać, oczywiście nie wklucza to nowych błędów gdzie indziej...

No wiadomo przecież ,ze lepsze jest wrogiem dobrego ;)

feniu 18-01-2017 21:12

Odp: Wypalanie DPF -objawy
 
Cytat:

Napisał Pitol321 (Post 2730469)
DPF w Mondkach MK5 znajduje się w komorze silnika w pozycji pionowej umiejscowiony obok silnika.

Tak ale tylko w silnikach 150 / 180 KM.
W silnikach 210 KM jest w poziomej części rury wydechowej ;)

Oby jak najwięcej bezobsługowej jazdy :)

radekrogo 18-01-2017 21:26

Odp: Wypalanie DPF -objawy
 
Przybliżyli filtr do wydechu, żeby zachować temperaturę spalin i wyeliminować dotrysk ropy.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:53.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.