Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Focus (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=94)
-   -   [Focus 2004-2008] Tempomat nie działa na 5 biegu po wymianie piasty (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=281806)

elprezeso 04-06-2018 09:38

Tempomat nie działa na 5 biegu po wymianie piasty
 
Cześć wszystkim,

Wiem, że temat był poruszany kilkakrotnie (np. [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]).
Ale nie znalazłem nigdzie rozwiązania problemu.
U mnie po wymianie piasty z łożyskiem (prawy przód, FAG) tempomat przestał działać na piątce.

Z poprzedniego wątku padła [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] od tedi_k:
Cytat:

Trzeba podpiąć się FORscanem, wybrać parę PIDów związanych z tempomatem i pojeździć tym samochodem i pooglądać co się dzieje. Wtedy może coś wyjdzie i się wyjaśni.
O jakie konkretnie PIDy chodzi, ew. ktoś coś innego może zaproponować?

Tempomat dokładałem sam. Sprawdziłem rezystancje na każdym przycisku - wszystko jest tak jak być powinno.

weuek 04-06-2018 09:54

Odp: Tempomat nie działa na 5 biegu po wymianie piasty
 
Przepraszam, że niekoniecznie na temat, ale jak zdiagnozowano która to piasta jest do wymiany? Bo u mnie buczenie jest przy choćby małym skręcie w prawo, ale po podniesieniu auta i użyciu rozpędzarki wszystkie koła hałasują tak samo.

Hooch180 04-06-2018 12:37

Odp: Tempomat nie działa na 5 biegu po wymianie piasty
 
@[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] - Skręt w prawo obciąże lewą stronę samochodu. Więc szukaj po lewej stronie.

Ze_ja 04-06-2018 13:17

Odp: Tempomat nie działa na 5 biegu po wymianie piasty
 
Piękne combo się zrobiło.

Nie przyszło by mi do głowy, że tempomat może nie działać na którymś biegu, działając na pozostałych. Ciekaw jestem, jaką koledzy podpowiedzą propozycję rozwiązania.

Piasty - bez obciążenia trudno wykryć bez ich rozebrania.
Poniekąd zgadzam się z pomysłem sprawdzenia lewej strony, choć nie do końca. Skręcając w prawo siła odśrodkowa działa na lewą stronę - OK, jednak jadąc po łuku mamy tak, jakby lewe (zewnętrzne koła) pracowały "do środka" a prawe (wewnętrzne) są w wyniku oporu ciągnięte na zewnątrz. Szczególnie przednie. CZyli lewy przód robi \ i prawy przód robi \ :) Tutaj piasty potrafią piszczeć. Do sprawdzenia po podniesieniu auta starałbym się właśnie w miarę możliwości obracać kołem, starając się ochylać je do wewnątrz i na zewnątrz. Może być psikus i okaże się że piszczy piasta prawa, z której koło jest niejako ściągane (tj. koło z osi, nie z piasty...) a nie zewnętrzna, gdzie koło jest dociskane do osi.

Skoro pisk jest tylko przy skręcaniu (i to nawet minimalnym), to zacząłbym z przodu i "giąć" te koła do wewnątrz i na zewnątrz, aż się piasta zdradzi z piszczeniem. Nie wiem, czy masz do dyspozycji rozpędzarkę, która poradzi sobie ze skręconymi kołami. Gdyby mieć coś taśmowego (nie rolki), to można robić próbę skręcając lekko koła.

elprezeso 11-06-2018 07:58

Odp: Tempomat nie działa na 5 biegu po wymianie piasty
 
Mały update po weekendowej jeździe: okazuje się, że działanie/niedziałanie tempomatu odbywa się trochę inaczej i w moim przypadku nie jest związane tylko z biegiem nr 5:
- jeżeli nie działa to nie działa na żadnym biegu - po prostu w czasie jazdy w pewnym momencie przestaje reagować na jakikolwiek przycisk, trzeba ponownie uruchomić samochód, żeby tempomat zaczął działać;
- zdarza się, że tempomat działa bez żadnego problemu na całej trasie (150km).

Zatem to nie raczej wymiana piasty, ale jakiś inny czynnik.

Moje podejrzenia padają na któryś z przycisków, który może wprowadzać tempomat w jakiś nieustalony stan i wtedy komputer odłącza tempomat.

hindus 11-06-2018 08:02

Odp: Tempomat nie działa na 5 biegu po wymianie piasty
 
Tylko w tych przyciskach nie bardzo jest się co psuć... Podłączałeś Forscana? Może jakiś czujnik siada (np. czujniki przy pedałach, zobacz czy wtyczka jest dobrze wpięta).

Zobacz jeszcze [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Ze_ja 11-06-2018 08:28

Odp: Tempomat nie działa na 5 biegu po wymianie piasty
 
Sprawa biegu już jasna. Wydawało mi się niemożliwym, aby istniała zależność między biegiem a tempomatem, bo tu nie ma połączenia elektrycznego. Jedynie czujniki położenia pedałów itp.

Jeżeli za każdym razem wyłączenie i włączenie silnika rozwiązuje problem, to bardzo dziwne. Może po prostu zbieg okoliczności, że coś się poruszy, zadrży i zaczyna działać.
Zrób test przycisków (zapłon z przyciskiem grzania tylnej szyby) - czy jest dzwiek na kazdy przycisk tempomatu. Niemniej to pewnie zbiegnie się z tym, że akurat zadziała po zatrzymaniu...
Niemniej, jeżeli test przycisków będzie OK, to może być kwestia czujnika pedału sprzęgła lub hamulca.

Wygląda na sprawę połączeń elektrycznych. Sam przycisk to generalnie działa lub nie. Tym bardziej, że problem dotyczy wszystkich na raz. Wtyczka, styki - typowo elektryczna zabawa. Jak nie boisz się lutownicy i zdjęcia kierownicy, to możesz działać. Jak nie czujesz się pewnie, to do dobrego elektryka samochodowego, bo to jednak kierownica, poduszka (grzebiąc przy tempomacie można poduszkę odłączyć), więc będzie bezpieczniej.

hindus 11-06-2018 08:35

Odp: Tempomat nie działa na 5 biegu po wymianie piasty
 
Przede wszystkim żeby cokolwiek sprawdzić w kierownicy, musisz odłączyć poduszkę, bo wszystko co nas interesuje znajduje się pod spodem. A do tego trzeba odłączyć akumulator i trochę się nagimnastykować ze zdejmowaniem. A potem z założeniem na nowo... Więc kwestię taśmy wewnątrz kierownicy zostawiłbym na sam koniec. Ja obstawiam czujniki przy pedałach.

Ze_ja 11-06-2018 08:44

Odp: Tempomat nie działa na 5 biegu po wymianie piasty
 
Jak kierownica z przyciskami fabrycznymi, to trzeba odpiąć. Jak mod pilota lub dołożone przyciski, to da się to wlutować bez wyjmowania a nawet odsłaniania poduszki (3- i 4- ramienne kierownice), ale to drobiazg i zapewnie niewielki odsetek Mk2 na drogach :D Chodzi o sam fakt, że grzebie się w dość newralgicznych z punktu widzenia bezpieczeństwa okolicach i lepiej wiedzieć, co się robi).

Też bym obstawiał czujniki pedałów, dlatego na początek test przycisków a potem nurkowanie "w nogi".

elprezeso 11-06-2018 09:24

Odp: Tempomat nie działa na 5 biegu po wymianie piasty
 
Dziękuję za rady i opinie.
Zacznę od sprawdzenia czujnika przy pedałach. Możliwe, że to dobry trop, gdyż niedawno miałem wymieniany filtr kabinowy i możliwe, że majster coś zmajstrował przy pedale gazu:)


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:33.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.