Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 1996-2000] Półoś prawa demontaż - rozdzielenie z wałkiem (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=271662)

lutol 28-10-2017 20:41

Półoś prawa demontaż - rozdzielenie z wałkiem
 
Nie mogę znaleźć w internecie informacji jak rozłączyć półoś prawą. Chodzi mi o ostatni etap czyli samo rozłączenie półosi od wałka gdzie łączą się za łożyskiem. Nie ma możliwości jak zaprzeć się, aby wyciągnąć całą półoś z oboma przegubami, tak aby nie wyciągać wałka ze skrzyni. Czy są na to jakieś sposoby, narzędzia?

Drugie pytanie jeżeli powyższe nie jest możliwe i muszę wyciągnąć całość (przeguby i wałek z łożyskiem) to jak wyciągnąć wałek ze skrzyni skoro i tu nie można jak się zaprzeć łyżkami? (w półosi lewej kielich jest blisko skrzyni więc nie powinno być problemu z wyciągnięciem, ale prawa strona to dla mnie zagadka)

Basra 28-10-2017 21:19

Odp: Półoś prawa demontaż - rozdzielenie z wałkiem
 
Witam

W serwisie używamy do rozłączenia przegub-wałek pośredni młotka bezwładnościowego.Spina te elementy pierścień osadczy, na wałku pośrednim.Możesz uderzyć w zew.przegub aby go wysunąć.Z wyczuciem.Wałek pośredni wysuniesz rękoma ,ze skrz.biegów.

pozdrawiam

lutol 28-10-2017 22:11

Odp: Półoś prawa demontaż - rozdzielenie z wałkiem
 
2 załącznik(i)
Dziękuję za odpowiedź. Chciałbym doprecyzować parę rzeczy. Używacie pewnie tego narzędzia co widać na załączonym zdjęciu? Piszesz, aby uderzać w przegub (chodzi pewnie o wew. bo zew. to jest przy piaście), tylko jak będę uderzał to mi nie wyskoczy łożysko z pierścienia (widzę jak sprężynuje i rusza się cały wałek gdy chociaż ciągnę za kielich przeguba wew.) lub czy nie wybije z wałkiem ze skrzyni? Łożysko mam jak na załączonym 2 zdjęciu.

Basra 29-10-2017 10:07

Odp: Półoś prawa demontaż - rozdzielenie z wałkiem
 
Witam

Używam takiego narzędzia tylko z inną końcówką,która chwyta za wew.przegub.Jeżeli przy próbie zbicia są problemy,proponuję wyjąć całą półoś.Na zewnątrz ją rozłączysz.Być może te łączenie jest zapieczone.Przed wyjęciem półosi spuść olej ze skr.biegów.

pozdrawiam

lutol 29-10-2017 15:09

Odp: Półoś prawa demontaż - rozdzielenie z wałkiem
 
Dziękuję. Chyba ostatnia wątpliwość czy na łączenie wałka z półosią (to chyba nazywa się wielowypust) nakłada się w praktyce trochę smaru czy na sucho się łączy jak z piastą?

Basra 30-10-2017 10:35

Odp: Półoś prawa demontaż - rozdzielenie z wałkiem
 
Witam

Nakłada się smar.Tej pół obejmy,na wałku nie używamy powtórnie.Montujemy nową.

pozdrawiam

lutol 30-10-2017 11:24

Odp: Półoś prawa demontaż - rozdzielenie z wałkiem
 
Wymieniłem w końcu prawą półoś. Dzięki jeszcze raz za porady. Wziąłem prostokątny nieduży klocek drewna i wybiłem półoś z wałka (łożyska podporowego nie ruszałem). Tak jak napisałeś kilka mocniejszych uderzeń młotkiem z wyczuciem (bez dużej siły) i bez problemu wyszedł z wałka (wałek spokojnie siedział dalej w skrzyni). Oczyściłem wielowypust i nasmarowałem (nie wymieniałem pierścienia zabezpieczającego, bo go chyba nie można dostać bez kupowania całego wałka z tego co się dowiedziałem kupując dzisiaj smar do przegubów). Wbicie nowej półosi z przegubami na wałek również nie było trudne. Odbyło się bez użycia narzędzi, wystarczyło mocno chwycić za kielich przeguba wew. (drugą ręką podtrzymując koniec półosi) i popchnąć jednocześnie lekko kręcąc, aby wpadł na właściwe tory oraz wsunął się na pierścień zabezpieczający.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:00.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.