Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Transit (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=101)
-   -   [Transit 2006-2014] Szarpanie podczas jazdy (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=270652)

firlej 07-10-2017 19:10

Szarpanie podczas jazdy
 
Witam
Mój problem trwa już jakiś czas i nie mogę poradzić sobie z nim.
Jadąc ze stała prędkością na 4-5 biegu, w przedziale obrotów ok 1600-1800 zaczyna mocno szarpać silnikiem. Mocne dodanie gazu powoduje ze jak silnik wchodzi na wyższe obroty szarpaninie znika podobnie jak puszczę gaz.
Nie mam pomysłu na ten defekt a koszty już poniosłem duże.
Żadnym błędów komputer nie pokazuje. Rok temu zawory na pompie i listwie wymienione bo nierówno pracował na jałowym. W lutym zrobiłem porządek z DPF i EGR więc też to odpada jako źródło szarpania. Sprawdziłem rury IC i turbiny. Nie widać żadnych nieszczelności. Wtryski w lipcu wymienione na oryginalne. Dzisiaj wymieniłem czujnik ciśnienia na listwie.
Gdzieś czytałem, że może to być:
1. Potencjometr gazu
2. Czujnik spalania stukowego
3. A nawet sprzęgło
Proszę o porady.

wojtekjanus 07-10-2017 19:22

Odp: Szarpanie podczas jazdy
 
Spróbuj znaleźć kumatego diagnostę, aby z tobą pojechał z laptopem (testerem) na kolanach i w trybie rzeczywistym spojrzał, jak wygląda ciśnienie na szynie kiedy tak szarpie silnik.

Nie ma sensu po omacku brnąć w koszty.

heavy 100S 07-10-2017 22:18

Odp: Szarpanie podczas jazdy
 
Kiedyś miałem identyczny problem w silniku HDi z PSA. Też wymieniłem pół silnika, komputer błędów nie pokazywał a rozwiązaniem okazało się porządne czyszczenie całego układu dolotowego. Po prostu światło przekroju kolektora i dolotów w głowicy zmniejszyło się tak mocno że zaczynał świrować.

firlej 07-10-2017 22:46

Odp: Szarpanie podczas jazdy
 
Kolektor czyściłem na wiosnę. Zrobiłem dzisiaj pewien test. Otóż jadąc z tym właśnie szarpaniem, włączałem tempomat na tę samą prędkość i szarpanie znikało. Na dzisiaj obstawiam potencjometr gazu. Może ma wytartą ścieżkę i w pewnym zakresie naciśnięcia podaje błędne informacje, sterownik głupieje i podaje inną (za małą dawkę wtrysku). Efektem tego jest wtedy to szarpanie. To taka moja teoria-przypuszczenie na koniec soboty. Czy mogę mieć rację...?

mariusz1978 08-10-2017 20:47

Odp: Szarpanie podczas jazdy
 
Daj znać jak dojdziesz co to może być. Mam identyczne objawy. robiłem już to co opisałes i też nie pomogło. Przestałem z tym walczyć :)

wojtekjanus 09-10-2017 08:59

Odp: Szarpanie podczas jazdy
 
Cytat:

Napisał firlej (Post 2868446)
Może ma wytartą ścieżkę i w pewnym zakresie naciśnięcia podaje błędne informacje, sterownik głupieje i podaje inną (za małą dawkę wtrysku). Efektem tego jest wtedy to szarpanie. To taka moja teoria-przypuszczenie na koniec soboty. Czy mogę mieć rację...?

Z tego co pamiętam, czujnik położenia pedału ma nie jeden ale dwa potencjometry, jeden dla małych przyrostów obrotów i drugi dla dużych.
Bardzo możliwe, że tu należy szukać przyczyny kłopotów, ale wcale nie musi to być uszkodzony potencjometr, mogą być zaśniedziałe styki na wiązce idącej z czujnika do PCM.

Dobrze byłoby podmienić na próbę czujnik, to jest myk-myk, bo inwestować w ciemno w zakup to ryzyko jest.

firlej 09-10-2017 11:43

Odp: Szarpanie podczas jazdy
 
Narazie kupiłem na Allegro za małe pieniądze 2 sztuki na podmianę. W ASO Ford 800 zł...). Zacznę od tego... Dam znać po podmianie.

mariusz1978 09-10-2017 19:36

Odp: Szarpanie podczas jazdy
 
Cytat:

Napisał firlej (Post 2868975)
Narazie kupiłem na Allegro za małe pieniądze 2 sztuki na podmianę. W ASO Ford 800 zł...). Zacznę od tego... Dam znać po podmianie.

No to czekam na efekty :)

Bump:

firlej 12-10-2017 10:03

Odp: Szarpanie podczas jazdy
 
Nie mam dobrych wieści. Podmiana pedału gazu nic nie dała. Nadal szarpie :(. Chyba zrobię jak napisał mariusz1978 - przestanę z tym walczyć... Masakra jakaś...

wojtekjanus 12-10-2017 13:16

Odp: Szarpanie podczas jazdy
 
Jak pisałem - sprawdź ciśnienie na listwie podczas szarpania - w trybie rzeczywistym, podczas jazdy. Zawór regulacyjny SCV pompy wys. ciśnienia może być uszkodzony.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:06.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.