Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2000-2007] Kilka kłopotów nowego posiadacza i zasadnicze pytanie: jak się dostać do rury IC? (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=84169)

maestro 20-11-2009 14:15

Kilka kłopotów nowego posiadacza i zasadnicze pytanie: jak się dostać do rury IC?
 
Koledzy, mój Mondek (a ja wraz z nim) odczuwa od momentu zakupu (sierpień 2009) pewne dolegliwości. Mianowicie: falowanie obrotów przy odpaleniu (szczególnie przy zimnym silniku), które przy temp. w okolicy 0 kończy się często zgaśnięciem zaraz po odpaleniu (z ponownym startem nie ma problemu), siwy, śmierdzący dym z wydechu przy rozruchu przez ok. 10 sekund, dławienie przy równej jeździe ok. 2000 obrótów po rozgrzaniu silnika (głównie na 4 biegu), opóźnienie reakcji na pedał gazu i bączek przy gwałtowym przyspieszaniu (głównie 3 i 4 bieg). Te trzy ostatnie objawy, wraz z subiektywnym odczuciem gorszego zbierania się, wydają mi się być nasilone w ostatnim czasie.

Dodam, że nie było żadnych sprężynek, samochód od momentu zakupu przeleciał już ponad 4k km (w tym część w trasie z prędkościami znacznymi), 2 razy zalałem STP do czyszczenia wtrysków, tankuję zawsze shell v-power diesel i dolewam skydd. Ostatnio przeczyściłem też dla sportu ERG, który nie był bardzo zapaskudzony (był brudny oleistą cieczą, ale nie było tam stałego nagaru) i przy tej okazji zauważyłem, że rura idąca w dół (do IC) jest z wierzchu brudna/tłusta, ale nie zauważyłem w niej dziury. Po przeczytaniu niezliczonej ilości wątków uznałem jednak, że ten brud jest niepokojący i chciałbym tę rurę sobie dokładnie obejrzeć (ew. dokonać wymiany). Przy takich objawach jak moje, dziurawa rura jest wymieniana jako jedna z głównych przyczyn tego stanu rzeczy. Nie mogę jednak znaleźć instrukcji jak się do tej rury dobrać - z góry to jasne - cybant przy EGR... Ale z dołu, nie wiem. Proszę doświadczonych użytkowników o pomoc/podpowiedź, jak się do tego zabrać - co, gdzie odkręcić, czy to duża robota (i czy to w ogóle możliwe do zrobienia w warunkach parkingowych, pod blokiem).

Przy okazji, jeśli mielibyście jakieś sugestie, co jeszcze mógłbym przejrzeć we własnym zakresie, starając się wyeliminować opisane uciążliwości - będę wdzięczny za podzielenie się nimi.

PS. Zbieram się do wymiany filtra paliwa (na oryginał) i filtra powietrza, na bawełnę od K&N. Czy to może pomóc na powyżej opisane problemy?

taju25 20-11-2009 14:46

Odp: Kilka kłopotów nowego posiadacza i zasadnicze pytanie: jak się dostać do rury IC
 
Miałem nieco podobne objawy z tym falowaniem jak założyłem nie oryginalny filtr paliwa.Po kilkunastu uruchomieniach silnika stwierdziłem falowanie nieznaczne obrotów , a przedtem nigdy nic się nie działo. Odrazu wymieniłem na oryginał i do tej pory spokój.Nawet przy temp.0 stopni.Od tego zacznij(filtr), bo morze się okazać że jak ręką odjął.

jendrekmak 20-11-2009 16:33

Odp: Kilka kłopotów nowego posiadacza i zasadnicze pytanie: jak się dostać do rury IC
 
Skoro czytałeś to już masz jaskieś pojęcie, przynajmiej teoretyczne. Cały układ IC najlepiej przejżeć na kanale lub podnośniku bo sporo dzieje się od spodu pojazdu. Trzeba zdemontować maskowanie silnika i zderzaka od spodu oraz grill z logo forda (dostęp do chłodnicy intercoolera) wtedy masz lepszy dostęp do elementów. Wypadałoby sprawdzić też szczelność dolotu powietrza między filtrem a turbiną oraz wyczyścić przepływomierz powietrza.
Warto też sprawdzić kolektor dolotowy znajdujący się za EGRem bo często się tam zbiera oleista maź i powoduje zakłócenia w zasilaniu silnika w powietrze.

Co do tego telepania przy rozruchu to poszukaj postów na temat kopcenia przy rozruchu. Jeśli się to dzieje przez krótką chwilę i ustaje to jesz szansa że świece żarowe nie są sprawne (niekoniecznie wszystkie), niektórzy obstawiają też kończące się wtryskiwacze albo EGR i kolektor dolotowy.

Pod chmurką raczej bym tego wszystkiego nie robił bo warunki już raczej nie sprzyjają i wszystkiego nie sprawdzisz.

paul29b 20-11-2009 22:54

Odp: Kilka kłopotów nowego posiadacza i zasadnicze pytanie: jak się dostać do rury IC
 
Witam
Ja mam problem z falowaniem obrotów powyżej ok 1800 obrotów i chmurą czarnego dymu przy przyspieszaniu, (dodatkowo słychać świst przy przyspieszaniu powyżej wspomnianych 1800 obrotów, jakby powietrze gdzieś uciekało) - podejrzewam dziurę w rurze IC. Ale falowanie obrotów związane jest często z filtrem paliwa, a u mnie pojawiło się to kilka tygodni temu a w sierpniu wymieniałem filtr paliwa i trochę się martwię, bo filtr jest Boscha i raczej się jeszcze nie zapchał, a tankuję na BP lub Shell więc nie powinno być syfu. Przed Świętami powinienem wymienić rurę, zobaczymy wtedy co się "naprawi".

no i po wymianie rury ic już wszystko oki.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:06.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.