Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   LPG (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=105)
-   -   Zapala mi się żółta kontrolka silnika (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=259301)

To_me1 23-02-2017 20:31

Zapala mi się żółta kontrolka silnika
 
Witam Wszystkich serdecznie! Jestem tutaj nowy (z góry przepraszam za błędy). Nigdy nie byłem na żadnym forum.
W czerwcu zeszłego roku kupiłem Forda Galaxy rocznik 2008 (benzyna), silnik 1999.00 cm3. Handlarz który sprowadził to auto polecił mi przerobić go od razu na gaz. Oddał ten samochód do swojego kolegi (gazownika) na kaszubach. Na początku użytkowania auta - nic się nie działo. Kilka miesięcy później zapaliła się kontrolka silnika (w kolorze żółtym). Kontrola paliła się cały czas (po ponownym uruchomieniu wozu również). Moi mechanicy (którzy robią mi samochody od dłuższego czasu) podłączyli wóz do komputera i powiedzieli - sondy do wymiany. OK. Wyskoczyłem z 600 zł. Nie minęło dużo czasu - kontrolka zapaliła się znowu. Mechanicy polecili mi więc udać się do gazownika który zakładał mi instalację, mówiąc że on coś źle zrobił. Niech poprawia. Kiedy przyjechałem do gazownika - on uśmiechnięty powiedział mi na wstępie, że niepotrzebnie wymieniałem sondy. Podłączył wóz do komputera, usunął usterkę, coś tam poustawiał w komputerze (chyba chodzi o mieszanki gazowe). Powiedział też, że jest zima, jakość gazu na stacjach LPG jest słaba. Zaproponował tankowanie na shellu i na BP. Powiedział, że mam wszystko ustawione wzorcowo... i najważniejsze jego zdanie (które dało mi do myślenia) - jak znowu zapali się żółta kontrolka silnika to można z tym spokojnie jeździć.
Jest to tzw. usterka stała. Jeżeli zapalona ikonka razi w oczy to można ją w zakładzie zresetować. Można też kupić na allegro jakieś urządzenie (nie pamiętam nazwy), które można podłączyć do komórki i samemu resetować.
Dziś chodząc po internecie przeczytałem, ze poprzez dłuższą jazdę z zapaloną kontrolka można narobić sobie niezłe "kuku" (m.in. przepalone tłoki...) (nie znam się na tym). Kontrolka póki co się nie zapala ale kilka dni temu dopiero byłem u tego gazownika. Dziwi mnie jego "spokój". Wczoraj zauważyłem, że mojemu znajomemu również pali się ta kontrolka (robił instalację u tego samego gazownika). Mam do Was pytanie - czy mam się martwić? Wóz jest dosyć ładny i zadbany. Zapłaciłem sporo grosza - nie chciałbym go w głupi sposób rozwalić. Dziękuję z góry za pomoc i pozdrawiam serdecznie / Tomasz

M.A.G. 23-02-2017 21:04

Odp: Witam! Zapala mi się żółta kontrolka silnika
 
Kolego, generalnie jeżeli instalacja jest dobrze założona i zestrojona to nic nie powinno się zapalać :!:

Ja też miałem w Galaxy po montażu LPG ikonę silnika - "check engine" - tak jak u Ciebie padła mi sonda, po jej wymianie była kolejna kalibracja mieszanki, ale tym razem podczas jazdy autem, a nie na kanale u montera :wink: Potem tylko regularne kontrole serwisowe i porządne paliwo (BP lub Shell) i prawie siedem lat bez większych problemów na LPG prześmigałem :D

Przez ten okres dodatkowo (oprócz przeglądów serwisowych) dwa razy byłem na sprawdzeniu i kalibracji map wtrysków LPG.

Pozdrawiam :)

To_me1 23-02-2017 21:11

Odp: Witam! Zapala mi się żółta kontrolka silnika
 
Dziękuję bardzo za odpowiedź. Wobec tego - jeżeli mi się znowu zapali ta lampka to zaproponuję gazownikowi aby skalibrował to podczas jazdy samochodem a nie na kanale w warsztacie. Dziękuję za tą radę. Już z tego wszystkiego zacząłem się bardzo niepokoić. Pozdrawiam serdecznie / Tomasz

cattani75 23-02-2017 21:48

Odp: Witam! Zapala mi się żółta kontrolka silnika
 
Cytat:

Napisał M.A.G. (Post 2755929)
...porządne paliwo (BP lub Shell)

Czemu akurat te dwie? Orlen, Lotos, Statoil ma złe lpg?

M.A.G. 24-02-2017 15:40

Odp: Witam! Zapala mi się żółta kontrolka silnika
 
Cytat:

Napisał cattani75 (Post 2755965)
Czemu akurat te dwie? Orlen, Lotos, Statoil ma złe lpg?

Siedem lat temu jak LPG zakładałem, to te stacje miały najlepszy gaz - i przyznam, że do dzisiaj zostało mi to przyzwyczajenie i na nich tankuję :P

Patrząc na ostatnie lata, wyniki kontroli z UOKiK są dobre dla wszystkich stacji, jedynie co to właściciel stacji lub kierowca cysterny może "chrzcić" paliwo, bo dystrybutor na Polskę i tak jest praktycznie jeden :wink:

Pozdro :)

rustin 24-02-2017 16:20

Odp: Zapala mi się żółta kontrolka silnika
 
Dwie rady dla Ciebie.

Pierwsza, zamień mechanika, a raczej druciarza skoro nie potrafi zdiagnozować czy sonda jest dobra czy zła co można zrobić samemu elmem za 30zl a nie wymieniać dobra cześć za 600zl.

Druga rada, zmień gazownika jak nie chcesz głowicy robić. Nie ma prawa świecić się żaden błąd na LPG czy to zima czy lato. Jeżdżę od 7 lat Mondeo na LPG i check był dopóki jeździłem do gaziarza czyli pol roku. Potem nauczyłem się ustawiać LPG i od tamtej pory ani razu nie ma checka.

Wejdź na forum LPG, jest tam mapa polecanych warsztatów, jedz do najbliższego

jarhel74 24-02-2017 21:24

Odp: Zapala mi się żółta kontrolka silnika
 
Cytat:

Napisał To_me1 (Post 2755900)
Podłączył wóz do komputera, usunął usterkę, coś tam poustawiał w komputerze (chyba chodzi o mieszanki gazowe). Powiedział też, że jest zima, jakość gazu na stacjach LPG jest słaba. Zaproponował tankowanie na shellu i na BP. Powiedział, że mam wszystko ustawione wzorcowo... i najważniejsze jego zdanie (które dało mi do myślenia) - jak znowu zapali się żółta kontrolka silnika to można z tym spokojnie jeździć.
Jest to tzw. usterka stała. Jeżeli zapalona ikonka razi w oczy to można ją w zakładzie zresetować. Można też kupić na allegro jakieś urządzenie (nie pamiętam nazwy), które można podłączyć do komórki i samemu resetować.

Gdybym usłyszał taki tekst od gaziarza kazałbym mu demontować instalacje i oddać kasę.
Kontrolka NIE MOŻE sie palić. To znaczy ,że jest zły skład mieszanki i w szybkim tempie zabijesz silnik. Szczególnie w fordzie (a potem krąży mit,że fordy nie lubią gazu).
W garażu to może sobie w pasjansa pograć- regulację powinien przeprowadzić w czasie jazdy.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:58.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.