Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Fiesta (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=99)
-   -   [Fiesta 2008-2012] Dobór kół i opon na zimę (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=207484)

geralt18 02-07-2014 08:22

Dobór kół i opon na zimę
 
Witam wszystkich fanów Fiest.

Mam Fiestę jak w opisie, aktualnie jeździ na alufelgach z oponami 195/50/R15.

Jako, że jest to moje pierwsze auto, chcialem prosić o poradę w sprawie doboru rozmiaru opon na zimę.

Mój problem polega na tym czy kupić stalowe felgi i opony, czy zostać przy alumach, kupić opony i przekładać opony co sezon? Nie potrzebuje pomocy w wyborze marki opon. Tylko chodzi o rozmiar.

Czy nie lepiej mieć osobne felgi stalowe na zime, a w alumach to tylko latem jeździć?
No i jaki rozmiar tych felg stalowych byłby lepszy?
R14 i wyższy profil opony, czy R15 i profil taki jak na alumach?
Nie ukrywam, że cena ogólnie jest ważna i wiadomo.

Z góry dziękuję wszystkim za okazaną pomoc

boncio 02-07-2014 14:02

Odp: Dobór kół i opon na zimę
 
Jeśli zimą nie masz możliwości całkowitego omijania dróg z dziurami, to z doświadczenia polecam mniejsze felgi niż oryginalne 15. Po prostu profil opony na 15 jest bardzo niski i bardzo łatwo pogiąć felgi na dziurach. I nie ważne, czy stalowe czy alu, te pierwsze tylko łatwiej i taniej prostować.
Problemem jest, że instrukcja podaje tylko 175/65R14 jako zamiennik w 14".
Jeśli dziur masz mało, to kup tylko opony w tym samym rozmiarze co letnie.

TSRules 02-07-2014 16:46

Odp: Dobór kół i opon na zimę
 
jak zimą jeździsz tylko parę kilasów dziennie po odśnieżonych miejskich drogach to nawet na alusach przezimujesz, a jeśli brykasz gdzieś dalej to jak pisze boncio, jakaś stal 14stki z trochę wyższym zimowym profilem

slick 03-07-2014 13:22

Odp: Dobór kół i opon na zimę
 
Lepsze na dziury są mniejsze koła, ale żeby koszt był mniejszy to ja bym tylko zmieniał opony. Przecież nie jeździsz chyba sporo więc po co wydawać kaskę :) Lepiej zainwestuj w dobre opony, bo wtedy będziesz miał lepsze hamowanie i wolniej się zetrą :)

GracKa 03-07-2014 17:53

Odp: Dobór kół i opon na zimę
 
A ja polecam wielosezonowe jeśli letnie nadają się już powoli do wymiany bądź je opchnąć i kupić wielosezonówki :)

Lepiej , taniej , 'komfortowiej'

Bump: Choć jak się upierasz to stalówki 14 na zimę bo tańsze bo lepiej mieć mniejszą powierzchnię i miałyby wyższy profil jak koledzy wyżej pisali. :)

YatzeK 04-07-2014 09:21

Odp: Dobór kół i opon na zimę
 
Cytat:

Napisał GracKa (Post 2235821)
A ja polecam wielosezonowe jeśli letnie nadają się już powoli do wymiany bądź je opchnąć i kupić wielosezonówki :)

Lepiej , taniej , 'komfortowiej'

NIEPRAWDA, NIEPRAWDA, NIEPRAWDA


@geralt18:jeżeli koszty są ważne, to kup komplet porządnych zimówek na fabryczne felgi i po kłopocie. O wiele lepiej będzie jak kupisz porządne zimówki na te felgi, niż komplet kół z tanimi oponami

GracKa 04-07-2014 16:54

Odp: Dobór kół i opon na zimę
 
YatzeK zamiast krzyczeć poprzyj swoją tezę jakimkolwiek argumentem :).

Bump: gerat , tak btw możesz dorwać stalówki 4 nie pokrzywione za 50 dych ja z tablica.pl kupiłem od gościa jeszcze z naklejkami z dojczalandu z eskorta :

TSRules 04-07-2014 19:42

Odp: Dobór kół i opon na zimę
 
zależy jaki rozmiar dobrych wielosezonówek, ja akurat kupowałem 13stki więc było tanio, 2 szt. goodyear vector 4seasons dorwałem za 150zetków dwulatki, poszły na tyl i ładnie sie trzymają, ale większe o szerszym rozstawie potrafią sporo kosztować, wtedy chyba faktycznie kupić zimówki

GracKa 05-07-2014 18:32

Odp: Dobór kół i opon na zimę
 
TSRules , ale w ocenie na ilość lat i przejeżdżanych kilometrów dla niektórych wielo-sezonówki to czysty zysk :).

YatzeK 07-07-2014 09:21

Odp: Dobór kół i opon na zimę
 
Cytat:

Napisał GracKa (Post 2236401)
YatzeK zamiast krzyczeć poprzyj swoją tezę jakimkolwiek argumentem

Proszę bardzo:

Cytat:

Napisał GracKa (Post 2235821)
Lepiej

Naprawdę? WIelosezonowe są latem gorsze od letnich, a zimą gorsze od zimowych. Fakt, czasami te różnice są niewielkie, ale nawet niewielka różnica może decydować o tym, czy wyhamujesz czy nie.

Cytat:

Napisał GracKa (Post 2235821)
taniej

Wielosezonowe opony są droższe (często znacznie) i od od letnich i od zimowych. W dodatku szybciej się zużywają.

Cytat:

Napisał GracKa (Post 2235821)
komfortowiej

Nie jestem pewien co dokładnie masz na myśli, wielkosezonowe są rzeczywiście miększe niz letnie, więc mogą stwaerzać wrażenie lepszego amortyzowania. Ale kosztem trwałości i mniej stabilnego prowadzenia


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:32.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.