Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2007-2014] Jak jeździć z DPF? Kontrolka wypalania? (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=190754)

aklukuk 29-09-2013 23:04

Jak jeździć z DPF? Kontrolka wypalania?
 
Jestem tutaj nowy, tak więc witam wszystkich serdecznie.

Od niedawna jestem właścicielem Forda Mondeo 2.0 TDCI z DPF (niestety) i szukam wskazówek jak najlepiej użytkować w/wym. samochód by nie mieć problemów z DPF. Na forum znalazłem tematy dotyczące zapchania filtra, wycięcia itd. ale nie widziałem tematu ze wskazówkami dotyczącymi użytkowania pojazdu z tymże filtrem.
Jakieś sugestie?

Chciałem też zapytać o wypalanie filtra. Czy w Mondeo jest jakaś kontrolka, która informuje o trwającym procesie wypalania?

jaceks 29-09-2013 23:24

Odp: Jak jeździć z DPF? Kontrolka wypalania?
 
nie ma kontrolki. z czasem zaczniesz wyczuwać inny dźwiek pracy silnika, lekko podwyższone obroty jałowe, metaliczny zapach i oczywiście zwiekszone spalanie wg komputera.
dobrą zasadą jest nie gasić silnika w trakcie wypalania. nie trwa to długo, raptem pare minut, lepiej odczekać, niż narzekać.
wg opisów powinno się wypalać co 300-700km, najlepiej w trasie przy obciążonym silniku. w miejscie, gdy złapie mnie w korku, to podkręcam na 2 tyś obrotów i czekam aż minie. albo drugi bieg, tempomat na 50 i jazda po długich prostych.

Janek02 30-09-2013 09:27

Odp: Jak jeździć z DPF? Kontrolka wypalania?
 
Kontrolki niestety nie ma ale tak jak kolega jaceks pisze wyczujesz to po innej pracy silnika i po spalaniu chwilowym na "luzie" u mnie bez klimy na jałowym pokazuje 0,5-0,6 litra a podczas wypalania 0,9-1,1 l. Warto to przed gaszeniem silnik kontrolować. Dobrze jest też podczas wypalania przejechać się na wyższych obrotach silnika. Na trasie nie ma żadnego problemu - nawet nie zauważysz kiedy się oczyści.

MaXyM 30-09-2013 12:12

Odp: Jak jeździć z DPF? Kontrolka wypalania?
 
czemu najlepiej na obciazonym silniku? co znaczy na podwyzszonych obrotach?
A co robic jak sie wypalanie aktywowalo chwile przed dojazdem co celu? wybrac sie na dodatkowa przejazdzke?
IMO mity i bajki powtarzacie w kazdym watku o dpf.

Janek02 30-09-2013 13:13

Odp: Jak jeździć z DPF? Kontrolka wypalania?
 
Cytat:

Napisał MaXyM (Post 2083245)
czemu najlepiej na obciazonym silniku? co znaczy na podwyzszonych obrotach?
A co robic jak sie wypalanie aktywowalo chwile przed dojazdem co celu? wybrac sie na dodatkowa przejazdzke?
IMO mity i bajki powtarzacie w kazdym watku o dpf.

Odpowiedź znajdziesz w istrukcji obsługi samochodu - a czy to bajki to już niech każdy sobie indywidualnie rozstrzyga.
Ja ostatnio miałem właśnie taki przypadek że wjeżdżając na parking zaczął wypalać się dpf, więc rodzinka wysiadła a ja przejechałem się jeszcze po okolicy. Ale jak ktoś chce to niech robi jak mu się podoba w końcu to jego auto i pieniądze.

PAFFCIO 30-09-2013 15:47

Odp: Jak jeździć z DPF? Kontrolka wypalania?
 
Dopiero co o tym było pisane...używanie szukajki na prawdę nie boli ;-/
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
Temat nieco inny ale dokładnie opisane wszystko co o używaniu dpf'a wiedzieć powinieneś

aklukuk 30-09-2013 16:58

Odp: Jak jeździć z DPF? Kontrolka wypalania?
 
Cytat:

Napisał PAFFCIO (Post 2083335)
Dopiero co o tym było pisane...używanie szukajki na prawdę nie boli ;-/
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
Temat nieco inny ale dokładnie opisane wszystko co o używaniu dpf'a wiedzieć powinieneś

Paffcio, temat, który wskazałeś zatytułowany jest: "komunikat "przeciążenie filtra silnika"" co nie wskazuje jednoznacznie, że będzie on odpowiedzią na pytanie: jak użytkować samochód z filtrem DPF. Tematów na hasło DPF jest na tym forum od groma, jednak w większości dotyczą one usterek i wymiany.
Widzę, że w wątku zaproponowanym przez Ciebie, jest dużo napisane na interesujący mnie temat więc z pewnością wątek ten przeczytam. Dzięki!

PAFFCIO 01-10-2013 07:25

Odp: Jak jeździć z DPF? Kontrolka wypalania?
 
bo szukać można, nie tylko po "temacie" ;-)
tym niemniej fajnie, że znalazłeś coś ciekawego dla siebie. Miłej lektury.

mondeo70235 01-10-2013 07:41

Odp: Jak jeździć z DPF? Kontrolka wypalania?
 
Jak zacznie się proces wypalania to nie dość że będziesz słyszał inny dźwięk silnika czuł dziwny zapach i wzrośnie spalanie chwilowe to jeszcze będzie zapylał wentylator chłodnicy

marcinbb 01-10-2013 13:42

Odp: Jak jeździć z DPF? Kontrolka wypalania?
 
Panowie wszystko ok ale...
1) zwiększone obroty wiatraka na chłodnicy - chyba raz zwróciłem na to uwagę na postoju.
2) chwilowe spalanie cholera człowieka bierze jak rusza spod świateł, a weź to włącz na autostradzie i obserwuj przed wyjściem z samochodu
3) inny zapach pewnie czasami czuć go i tu znów na POSTOJU, w czasie jazdy nikt tego nie doświadczy chyba że jedzie 3 km/h. Ilu z Was przed wyłączeniem stacyjki sprawdza jak pachnie spod samochodu?

Dla mnie jedynym wykładnikiem wypalania jest dźwięk i moc silnika.
Ty mu buta spod świateł 3k rpm`ów a on jedzie jakby chciał a nie mógł, a normalnie przy 2,2k zmieniam bieg. Inny dźwięk silnika to można usłyszeć nawet na autostradzie coś jakby ktoś wsadził Ci kartofla do rury wydechowej.
Tyle z perspektywy czasu owszem 7 miesięcy tremu jak kupiłem samochód byłem wyczulony na wszystko "Ooo DPF się wypala" teraz jw. tylko dźwięk i moc.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:19.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.