Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford B-MAX (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=187)
-   -   [B-MAX] zacina się sterowanie obiegiem wewnętrznym powietrza (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=260290)

alkor 12-03-2017 15:56

zacina się sterowanie obiegiem wewnętrznym powietrza
 
Witam,
To mój pierwszy post na FFC więc proszę o wyrozumiałość.

Mam taki problem: B-Max 2015 z klimą automatyczną :)

Od tej zimy, rzadko bo jakoś raz w miesiącu na dzień, dwa zacina się sterowanie obiegiem wewnętrznym. Niezależnie od ustawień na panelu, nawet po włączeniu max-odmrażania szyb klapka obiegu wewnętrznego zostaje zamknięta.
W zimę przy temperaturach poniżej 4stC gdy nie załączy się sprężarka klimy powoduje to szybkie parowanie wszystkich szyb i brak możliwości ich odparowania. Chyba, że otworzę okna. :)
Naciskanie przycisku od obiegu wewnętrznego nic nie daje. Nie zmienia się szum powietrza, nie czuć spryskiwacza, nie słychać pracy klapki.

Auto na gwarancji do maja. Serwis ASO Lipski rozkłada ręce bo akurat jak jestem u nich to działa. Ta usterka jest okresowa i zanim zdążę umówić się do serwisu to przechodzi.
Byłem u nich kilka razy. Za pierwszym razem człowiek który przyjmował samochód na parkingu widział usterkę, jednak już później mechanik nie. Naprawiło się. Wymienili filtr pp że niby wilgotny i tyle. W każdym razie temat serwisu to inna opowieść :)

Znalazłem tą klapkę, na szczęście w tym modelu wystarczy otworzyć schowek bardziej (tak jak do dostępu do bezpieczników i jest). I nawet raz mi się udało nagrać filmik jak to nie działa.

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Po jakimś czasie zaczęło działać ale chyba i tak jest coś nie tak.
Przy włączaniu obiegu zamkniętego klapka jakby się przycina. Przy otwieraniu nie.
O tak:

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Jakby co, to obieg zamknięty jest wtedy gdy klapka jest w głębi i odsłonięta jest ta kratka. Tak jak na samym początku filmu to jest obieg z zewnątrz.

Nie jest to kwestia samej klapki bo po odkręceniu silniczka (dwa wkręty) klapka chodzi leciutko.
Nie jest to kwestia samego silniczka bo założyłem drugi (nowy) i jest to samo.
Chciałbym Was poprosić żebyście sprawdzili czy i u Was ta klapka tak się przycina. Przycina się nie zawsze ale bardzo często i naciskając kilkukrotnie lub kilkunastokrotnie przycisk od obiegu wewnętrznego można to zaobserwować.

krzychu796 22-03-2017 19:30

Odp: zacina się sterowanie obiegiem wewnętrznym powietrza
 
Witam kolego , podejrzewam że siada Ci panel sterowania ten który odpowiada za włączenie i wyłączeni nawiewu ten panel jest w całości , jesli masz auto na gwarancji niech serwis Ci wymieni panel sterowania

Bump: witam mam pytanie do Pana , może Pan opisać jak rozebrać i dostać sie do bezpieczników od strony pasażera , na filmiku jet pokazane że ma Pan tamta stronę rozebrana :razz:

alkor 13-04-2017 12:33

Odp: zacina się sterowanie obiegiem wewnętrznym powietrza
 
Żeby dostać się to bezpieczników trzeba otworzyć schowek i ścisnąć do siebie jego boczne ścianki. Wtedy lekko cofną się ograniczniki otwarcia i można cały schowek otworzyć bardziej.

Co do samej usterki do raczej nie będzie to kwestia panela. Panel daje sygnał do sterownika i sterownik rusza klapką. Panel działa ok, lampka przy przycisku zapala się i gaśnie.
Tydzień ASO próbowało coś zdiagnozować. Podmienili sterownik od innego, przeczyścili złącza, wgrali nowy soft do sterownika... i jest tak samo. W sensie przycinania się klapki przy ruchu zamykającym obieg wewnętrzny.
Dlatego chciałem się upewnić, czy może w innych B-Maxach też tak jest.

eugeniusz61 25-08-2017 21:46

Odp: zacina się sterowanie obiegiem wewnętrznym powietrza
 
Witam,
W moim fordzie B-max rocznik 2013 walczę z tym tematem od 2-ch lat. Tak jak piszesz ta klapka od obiegu wewnętrznego raz działa raz nie.
Początkowo w serwisie (AUTOKLIMAT Tychy) nie wiedziano co jest przyczyną gwałtownego szronienia szyb co miało miejsce szczególnie w okresie jesieni i wiosny. Na jakiś czas pomogło wgranie nowego oprogramowania , ale i tak co kilka miesięcy ten temat wraca (zauważyłem, że często to następuje przy włączaniu wstecznego biegu).
Ponieważ serwis rozkłada ręce muszę z tym jakoś żyć, chyba że na trwale się ta klapka zablokuje to może do tego tematu serwis podejdzie na serio.

Bump: Witam,
W moim fordzie B-max rocznik 2013 walczę z tym tematem od 2-ch lat. Tak jak piszesz ta klapka od obiegu wewnętrznego raz działa raz nie.
Początkowo w serwisie (AUTOKLIMAT Tychy) nie wiedziano co jest przyczyną gwałtownego szronienia szyb co miało miejsce szczególnie w okresie jesieni i wiosny. Na jakiś czas pomogło wgranie nowego oprogramowania , ale i tak co kilka miesięcy ten temat wraca (zauważyłem, że często to następuje przy włączaniu wstecznego biegu).
Ponieważ serwis rozkłada ręce muszę z tym jakoś żyć, chyba że na trwale się ta klapka zablokuje to może do tego tematu serwis podejdzie na serio.

Bump:

alkor 26-08-2017 17:59

Odp: zacina się sterowanie obiegiem wewnętrznym powietrza
 
Aha, czyli nie jestem osamotniony.

Wydaję mi się, że to błąd oprogramowania a skoro tych autek jest stosunkowo mało to raczej przyjdzie z tym żyć.
Ze wstecznym ma taki związek, że klima automatyczna jak wrzucisz wsteczny to robi obieg wewnętrzny. Żeby nie wciągać swoich spalin jak jedziesz tyłem. I pewnie w jakiś konkretnych okolicznościach 'zapomina' po zrzuceniu wstecznego otworzyć klapkę.
Ja już olałem temat. Jak będzie się powtarzało i przeszkadzało (głównie w zimę) to odkręcę silniczek od klapki zostawiając otwarty wlot powietrza z zewnątrz samochodu. W sumie i tak rzadko się korzysta z obiegu wewnętrznego.

boncio 04-09-2017 14:34

Odp: zacina się sterowanie obiegiem wewnętrznym powietrza
 
Cytat:

Napisał eugeniusz61 (Post 2849577)
często to następuje przy włączaniu wstecznego biegu

Bo w Fordach wtedy właśnie włącza się obieg wewnętrzny (bez kontrolki na panelu). Podobnie jak podczas używania spryskiwaczy przedniej szyby. Ma to zapobiegać zasysaniu spalin do wnętrza lub "zapachu" płynu.
Widać u Was nie wyłacza się po kilku(nastu) sekunadach, co sugeruje błąd oprogramowania lub zacięcie się samej klapy obiegu.

alkor 04-09-2017 16:37

Odp: zacina się sterowanie obiegiem wewnętrznym powietrza
 
Cytat:

Napisał boncio (Post 2853712)
Bo w Fordach wtedy właśnie włącza się obieg wewnętrzny (bez kontrolki na panelu). Podobnie jak podczas używania spryskiwaczy przedniej szyby. Ma to zapobiegać zasysaniu spalin do wnętrza lub "zapachu" płynu.
Widać u Was nie wyłacza się po kilku(nastu) sekunadach, co sugeruje błąd oprogramowania lub zacięcie się samej klapy obiegu.

Raczej jakiś błąd softu. Po odłączeniu silniczka klapa chodzi lekko.
Po odłączeniu silniczka widać, że sam silniczek tak jakby się zacinał.
Kupiłem nowy silniczek i to samo.
Złącza to nie są bo 'zacina' się tylko przy ruchu w jedną stronę, w drugą nie.

boncio 05-09-2017 14:12

Odp: zacina się sterowanie obiegiem wewnętrznym powietrza
 
Dokładnie błąd softu powodujący niepoprawne sterowania silniczkiem, co powoduje to "zacinanie". Problem ten nie wystepuje przecież w Fieście, to ta sama platforma, ale soft inny. Obaj macie te same silniki, więc pewnie tylko w tej kombinacji występuje problem.

gregor19710112 08-09-2017 06:27

Odp: zacina się sterowanie obiegiem wewnętrznym powietrza
 
Witam wszystkich a cała sprawa jest prozaicznie prosta miałem to samo w Fordzie focusie i co było przyczyną wyrobienie się gniazda klapki za każdym razem gdy przekręcasz kluczyk silnik pracuję ( tak sobie inzynierowie wymyślili :) ) po jakimś czasie (nawet gdy tego nie używasz wyrabia się ) wieć co trzeba zrobić wymienić klapkę ( jest bardzo elastyczna i można ją wyjąć ) niestety nie występuję jako czesc zamienna i tu jest problem trzeba albo kupic cały zestaw albo szrot i to tyle w temacie Pozdrawiam

eugeniusz61 28-10-2017 17:47

Odp: zacina się sterowanie obiegiem wewnętrznym powietrza
 
Witam,
Nareszcie (i oby na trwale) serwis uporał się w moim samochodzie z szronieniem szyb. Okazało się że za częste blokowanie się klapki obiegu wewnętrznego był odpowiedzialny silniczek napędu w/w klapki, który wymieniono.
Na razie jest wszystko OK.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:31.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.