Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Focus (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=94)
-   -   [Focus 2014-2018] BLIS - dokładanie i aktywacja (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=266491)

Filon69 09-07-2017 15:59

BLIS - dokładanie i aktywacja
 
3 załącznik(i)
Dzień dobry,

Od dłuższego czasu walczę z uruchomieniem BLIS`a w moim Focusie MK3 FL

Nam prośbę o pomoc do osób, którym się to udało w polifcie i do wszystkich "czarodziejów" od Forda :-)

W systemie cały czas nie widać tych radarów (brak SOD-R o SOD-L).
IPC, czyli zegary, zgłaszają błąd o utracie komunikacji z radarami.

Podłączenie wg. mnie jest OK, zasilanie radary dostają, trochę miałem wątpliwości z CAN`em, bo są rozbieżności w schematach (plus i minus CAN`a są czasami pomieszane). Ostatecznie mam tak podpięty CAN -> schemat

Aktywacja BLIS`a została zrobione w centralnej konfiguracji (aktywacja BLIS 2.0) i w zegarach (menu jest). Do wpisywania VIN`u w moduły BLIS nawet nie doszło, bo nie można się z nimi połączyć. Pytanie czy coś nie zostało pominięte, np. w BCM, może coś tam trzeba jeszcze skonfigurować?

kilka razy już sprawdzałem wszytko od strony elektrycznej. Z BCM z wtyczki C2280B (C2) wychodzą 2 pary MS CAN 'a: Piny 60,40 oraz 38,58. Dochodzą do radarów, ciągłość przewodów sprawdzona. Odnośnie plusa i minusa CAN to wszystkie kombinacje sprawdziłem...

Z kolegą Krystianen sprawdziliśmy UCDS'EM różne kombinacje podłączenia CAN 'a (różnie + i -) i nic ...

Tam nie ma co nie działać, podłączenie jest banalne - powinno odpalić od razu, a ja już ponad miesiąc z tym się męczę....

Brak mi już pomysłów co jeszcze może być nie tak... już zaczynam wymyślać jakieś "bzdury", tj. :
- może to nie jest wtyczka C2... bo coś zmienili w schematach podłączenia
- może zły mam BCM (nie obsługuje Blis'a)

Już nawet oscyloskopem sprawdzałem co wychodzi z radarów, co z BCM`a...
Z Radarów wychodzi mi sygnał zbliżony do CAN'a (osc_1) z kolei z BCM'a wychodzi mi nijak sygnał podobny do CAN 'a, co ciekawe, jest taki sam niezależnie, czy jest Blis jest aktywowany w BCM, czy nie jest (osc_2)...

Nie zdążyłem jeszcze sprawdzić, czy jak podłączę radary do MS CANa np. z OBD, to czy zadziałają, bo dostałem taką radę...

To nie zmienia jednak faktu, że jakieś fabryczne rozwiązanie musi być i te radary muszą być fizycznie gdzieś podłączone i powinny działać...

Z góry dziękuje za pomoc,
Pozdrawiam
Filip

a4tech 09-07-2017 19:37

Odp: BLIS - problem przy dokładaniu / aktywowaniu
 
Opisywałem Ci to już.

1. Są różne wersje BCM.
2. Ja mam podpięte BLIS do BCM ale schemat poliftowy NIE podaje, że tam jest wpięty. Tylko w przedliftem.
3. Masz błąd jak napisałem - zamienione masz cany na schemacie.

Nawet gdyby Twój BCM nie obsługiwał BLIS to i tak moduł MUSI być widoczny w UCDS/IDS/ForSCan itd.

Podłacz je pod jakikolwiek MScan.... MScan to MScan....

BLIS:

6 - MS-
7 - MS+ U ciebie jest odwrotnie
5 - power
8 - gnd (LEWY !)
8,3 - gnd - (PRAWY ) aby wiedział, który to lewy a który prawy.



OBD

MS-CAN
3+
11 -

4,5 GND
16 power 12v

http://s1.bild.me/bilder/110417/thum...19bliss_v2.jpg

Filon69 09-07-2017 22:14

Odp: BLIS - dokładanie i aktywowanie
 
Cytat:

Napisał SRS (Post 2827929)
Proszę zmniejszyć zdjęcia i poprawić tytuł

ok, zrobione...

Cytat:

Napisał a4tech (Post 2828007)

1. Są różne wersje BCM.

OK, ale czy różne wersje obsługą BLIS lub nie obsługują?
Cytat:

Napisał a4tech (Post 2828007)
2. Ja mam podpięte BLIS do BCM ale schemat poliftowy NIE podaje, że tam jest wpięty. Tylko w przedliftem.

To można prosić o schemat poliftowy, który podaje dokładnie gdzie są wpięte radary? Bo ja mam jedynie z wersji poliftowej ale USA i tam jest tak samo jak w przedlifcie...
Cytat:

Napisał a4tech (Post 2828007)
3. Masz błąd jak napisałem - zamienione masz cany na schemacie.

Zamienione Cany w sensie + i -? Tak jak pisałem, próbowałem różne kombinacje...
Cytat:

Napisał a4tech (Post 2828007)
Nawet gdyby Twój BCM nie obsługiwał BLIS to i tak moduł MUSI być widoczny w UCDS/IDS/ForSCan itd.

super wiaodmość z tym ForSCanem... w końcu jakiś konkret :-)
Cytat:

Napisał a4tech (Post 2828007)
Podłącz je pod jakikolwiek MScan.... MScan to MScan....

Tak jak pisałem, jak tylko wrócę podłączę to do dowolnego MScana, ale fabrycznie chyba nie podłączają tego dowolnie?:-)
Nie można tak sobie wpinać się - oczywiście na "chwilę" można, ale docelowo powinno być to zrobione zgodnie z projektem - taką magistralę się odpowiednio projektuje zgodnie z zasadami... nie chciałbym, aby w czasie jazdy, np. z powodu zalania wtyczki od radarów, przestała mi działać deska rozdzielacza, albo inne ważne systemy... nie bez powodu w przedlifcie był osobny CAN, jak by się uszkodził, to nie wpływa na inne systemy...
Druga kwestia, to podpięcie takiej długiej "odnogi" (kilka metrów przewodu) może powodować zakłocenia w MS-CAN`nie - z kolei po to są cztery przewody CAN`a do radarów - jedna para to terminacja CAN`a...

Reasumując ... na chwilę, w celu sprawdzenia podłącze się, ale docelowo musi być to zrobione jak fabrycznie i takiego rozwiązania poszukuję...

Teraz dopiero zauważyłem schemat, który załączyłeś... To jest tylko podpięcie radarów, a mnie interesuje gdzie idą dokładnie te MS - CAN,y (sekcja MODULE COMMUNICATIONS NETWORK 14-6)

Masz rację, od strony danych, to MScan wszystkie są równe i przesyłają to samo, ale od strony topologi łączenia, to już ma znaczenia jak są przewody prowadzone i łączone...
Przejrzyj sobie ten [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...], - cała sieć komunikacyjna w Focusie, podłączenie BLISS`a jest na 5 stronie

a4tech 10-07-2017 07:30

Odp: BLIS - dokładanie i aktywacja
 
Fabrycznie podpięte są tak i tak mam wpięte u siebie:

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Mój BCM ( działa BLIS + Cross Traffic ):

Kod:

        <m module="BCM">
                <d DID="F10A" Desc="ECU Cal-Config Part Number" Data="F1FT-14C403-AC"/>
                <d DID="F110" Desc="On-line Diagnostic Database Reference Number" Data="DS-F1FT-14A073-BH"/>
                <d DID="F111" Desc="ECU Core Assembly Number" Data="F1FT-14F119-EC"/>
                <d DID="F113" Desc="ECU Delivery Assembly Number" Data="F1FT-14A073-EF"/>
                <d DID="F124" Desc="ECU Calibration Data #1 Number" Data="F1FT-14C095-AG"/>
                <d DID="F162" Desc="Software Download Specification Version" Data="0x05"/>
                <d DID="F163" Desc="Diagnostic Specification Version" Data="0x03"/>
                <d DID="F188" Desc="Vehicle Manufacturer ECU Software Number" Data="F1FT-14C094-AG"/>
        </m>


tedi_k 10-07-2017 08:11

Odp: BLIS - dokładanie i aktywowanie
 
Cytat:

Napisał Filon69 (Post 2828097)
...To jest tylko podpięcie radarów,...

Radary BLIS podpięte są osobnym, dedykowanym MS-CANem. Nie należy go mieszać ze "standardowym" MS-CANem.
Zrobić dokładnie tak jak na schemacie i nie filozofować.

Dołożyłem w swoim Grand C-maxie przedliftowy BLIS i ruszył "od strzału".

Filon69 10-07-2017 10:03

Odp: BLIS - dokładanie i aktywowanie
 
Cytat:

Napisał tedi_k (Post 2828188)
Radary BLIS podpięte są osobnym, dedykowanym MS-CANem. Nie należy go mieszać ze "standardowym" MS-CANem.

Tak, wiem... Chodzi tylko o chwilowe sprawdzenie, jeżeli w ogóle tak można...

Cytat:

Napisał tedi_k (Post 2828188)
Zrobić dokładnie tak jak na schemacie i nie filozofować.

Tak mam od początku podłączone i nie działa :-( stąd to filozofowanie...

Cytat:

Napisał tedi_k (Post 2828188)
... BLIS i ruszył "od strzału".

Tak też miało u mnie być :-( w ogóle nie zakładałem problemów elektrycznych... Największym problemem miało być u mnie zdjęcie zderzaka i założenie radarów, co się okazało banalnie proste... Poleglem za to (jak przystało na elektronika :-)) na elekyryce lub może aktywacji, ale tu polegam na Krystianie, który też to już robił i nie było takich problemów...
Więc już nie wiem co może być nie tak...
Brak pomysłów, dlatego napisałem ten temat...

Filon69 19-07-2017 21:52

Odp: BLIS - dokładanie i aktywowanie
 
Sprawdziłem opcje podłączenia radarów BLIS do MS-CAN'a złącza OBD.
Jak podlaczyłem wg. zaleceń a4tech to magistrala została wyłączona, część modułów po MS - CAN nie działała... Spodziewałem się tego, bo na schemacie jest błąd: + i - MS CAN są pomylone - pisałem o tym wcześniej, teraz się to potwierdziło.

Zamieniłem polaryzacji wg. mojego schematu i magistrala normalnie pracowała, wszytkie moduły się poprawnie zgłosiły w ForsCan'nie i działały... Niestety modułów BLIS ForsCan nie wykrył...
Nie mam wprawdzie jeszcze aktywacji BLIS'a w centralnej konfiguracji, bo tak jak pisałem, wyłączyłem to przed wyjazdem na wakacjach, żeby cały czas błędów nie pokazywał przy uruchamianiu auta...
Teraz muszę się spotkać z Krystianen, aktywować BLIS i zobaczyć czy radary się pojawią podłączone do OBD...

a4tech 19-07-2017 22:57

Odp: BLIS - dokładanie i aktywacja
 
Aktywacja w BCM nic nie da moim zdaniem. Moduły tak czy siak powinny być widoczne przy skanowaniu.

Być może moduły są zepsute ?

Filon69 21-07-2017 00:16

Odp: BLIS - dokładanie i aktywacja
 
Cytat:

Napisał a4tech (Post 2832906)
Aktywacja w BCM nic nie da moim zdaniem. Moduły tak czy siak powinny być widoczne przy skanowaniu.

Pytanie czy na 100% powinny być widoczne bez aktywacji i podłączone do innego ms - cana...
Czy może to kroś potwierdzić? Czy póki co to tylko teoryzowanie?...

Cytat:

Napisał a4tech (Post 2832906)
Być może moduły są zepsute ?

Tego nie wiem na 100 %, sprzedawca się zatrzeka, że są ok... Choć oby dwa by były uszkodzone? Dość niewiarygodne...
Można jakoś te moduły sprawdzić?

tedi_k 21-07-2017 09:27

Odp: BLIS - dokładanie i aktywacja
 
Cytat:

Napisał Filon69 (Post 2833334)
Pytanie czy na 100% powinny być widoczne bez aktywacji i podłączone do innego ms - cana...
...

Po podłączeniu do standardowego MS-CANa mogą nie być widoczne. To nie jest ich miejsce.
Moim zdaniem robisz natomiast standardowy błąd użytkowników FORScana - po podłączeniu do auta program proponuje Ci znany profil Twojego samochodu a Ty się na niego zgadzasz.
I tu jest błąd - trzeba odpowiedzieć, że profil jest niewłaściwy i dopiero wtedy FORScan dokonuje pełnego skanowania modułów i wykrywa wcześniej mu nieznane (i nie zawarte w poprzednim profilu samochodu) moduły.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:35.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.