Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Fotorelacje z napraw (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=163)
-   -   Demontaż i czyszczenie kolektora ssącego - opis (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=88344)

Pablo_X 19-04-2010 23:03

Odp: Demontaż i czyszczenie kolektora ssącego - opis
 
Cytat:

Napisał Polarny (Post 1417590)
W swoim mondeo (2004, TDCI 130 KM) przy ściąganiu kolektora przeszkadzają przewody paliwowe. Utrudniają one jego wyjęcie - ale problem nie jest nie do przeskoczenia.

To prawda. Niektóre wersje, nawet 90KM i 150KM mają przewody paliwowe biegnące nad kolektorem. Taki układ można spotkać w autach nawet z 2003r.

http://bispid.pl/_fora/mondeo_kolektor/01.jpg
Silnik z układem paliwowym w wersji 1 (tak to nazwijmy).
Tutaj wersja z zaworem EGR sterowanym podciśnieniowo.


http://xpablo.wrzuta.pl/sr/f/35Dhh3BnAiQ/silnik_2.jpg
Silnik z układem paliwowym wersji 2.
Tutaj już wersja z zaworem EGR sterowanym elektrycznie.

Zawór EGR spokojnie daje się odkręcić od kolektora. Kluczyk nasadowy z przedłużką wystarcza. Sam kolektor wyjmuje się trochę ciężko ale daje się wysunąć w prawą stronę. Bardzo śruby przeszkadzają od kolektora hacząc o kanały w głowicy.

Cytat:

Napisał Polarny (Post 1417590)
Jeżeli chodzi o czas, to nie wiem jak autorowi zajęło to 2-3 godziny. Ja spędziłem łącznie 10 godzin.

Czary... Hehe
Za pierwszym razem gdy podejmowałem się tego zadania zajęło mi to 4 godziny... w dwie osoby.
Teraz sam, z czyszczeniem kolektora i zaworu EGR, mieszczę się w 4-5 godzinach. Wiadomo - praktyka czyni... itd. :619:

Co do rozmiaru śrub to zgodzę się z uwagami. Są inne niż podałem i zapomniałem poprawić jak powstawał tekst.

Polarny 20-04-2010 08:10

Odp: Demontaż i czyszczenie kolektora ssącego - opis
 
Ja posiadam jeszcze inną wersję - obrazowo mówiąc połączenie rozwiązań z jednego i drugiego zdjęcia.

Co do czasów, to fakt, że praktyka czyni mistrza, ale nie 2-3 godzinki. Lepiej podać komuś te 6-8 godzin by przygotował sobie dzień, niż utknął w połowie prac (-:


Napisz proszę coś więcej o filtrze odmy. W sensie nie ma go w Mondeo czy jak?

Jeszcze jedno pytanie - czy podczas czyszczenia wymieniasz uszczelki na nowe? Jeżeli tak, to dlaczego?

Edit:
Oto obiecane zdjęcia mojego silnika:
http://img717.imageshack.us/img717/6...4silnik800.jpg

sebapl01 20-04-2010 10:55

Odp: Demontaż i czyszczenie kolektora ssącego - opis
 
Ciekawa sprawa, bo mam wersje silnika z 12/2005 czyli po ostatnim liftingu i sterowanie mojego EGR jest podciśnieniowe!!?? Myślałem, że elektroniczne sterowanie cec***e silniki najnowsze, a tu zdziwienie.
Swoją drogą, to najchętniej bym go całkiem wywalił, ale szkoda mi matki natury ;)

Polarny 29-04-2010 14:57

Odp: Demontaż i czyszczenie kolektora ssącego - opis
 
Zrobiłem 600 km od momentu czyszczenia kolektora. Gdy zaraz po czyszczeniu przejechałem się, zauważyłem różnice jest, ale stwierdziłem, że to autosugestia, a nie rzeczywiste odczucie.

Niedawno pojawiło się możliwość sprawdzenia w praktyce - trasa. Po pierwsze autko faktycznie zaczyną ciągnąć lepiej z niższych obrotów i daje rady do wyższych - aczkolwiek chciałbym, by ciągnął jeszcze ciut wyżej.
Różnica jest naprawdę spora i odczuwalna. Wyprzedzanie powoduje uśmiech na twarzy. W sumie autko zachowuje się jak po chipie - nagle przybywa mocy i momentu (z naciskiem na ten drugi). No i jeszcze jedna ciekawostka - spadło spalanie o około 0.5 - 0.7 litra na 100 km.


Zastanawiam mnie jeden fakt - czy ktoś próbował sprawdzić w jaki stanie jest intercooler? Bo gdzies kiedyś czytałem, że intercooler może być także używany do chłodzenia układu recyrkulacji spalin. Nie wiem jak jest w Mondeo, ale jak tak, to intecooler powinien wyglądać podobnie jak kolektor - mam rację?

jackoba1 29-04-2010 15:10

Odp: Demontaż i czyszczenie kolektora ssącego - opis
 
raczej nie , intercooler powinien byc czysty, rura od recyrkulacji spalin wchodzi bezposrednio w EGR , w intercoolerze bedzie co najwyzej troche oleju wpuszczonego przez odme na turbine.

Polarny 29-04-2010 16:18

Odp: Demontaż i czyszczenie kolektora ssącego - opis
 
Moje pytanie wynika z kilku powodów.
1. Pamiętam, że jak miałem pękniętą rurę idącą od intercooler do ERG, to sypała ona ogromną ilością syfu.
2. Gdy wymieniałem powyższą rurę, to była ona mocno brudna.

Z powyższych dwóch faktów wynika, że jednak nie krąży tam czyste powietrze (nawet gotów jestem pokusić się o stwierdzenie, że nie jest to nawet lekko zanieczyszczone). A skoro tak, to jest szansa by intercooler był zawalony. Intercooler ma za zadanie schładzać powietrze - dzięki temu jego gęstość wzrasta. A jak intercooler jest brudny, to jego sprawność jest znacząco niższa. Oczywiście nie ma co liczyć na spektakularną różnicę (w przypadku gdybym miał rację i byłby on brudny), ale znowu może to być jakiś drobny procent, który zadziała in plus.

Pablo_X 29-04-2010 16:46

Odp: Demontaż i czyszczenie kolektora ssącego - opis
 
W intercoolerze raczej nie ma czego szukać, nawet jeśli jest wilgotyny w środku.
Poszukaj postów na temat odmy. Jest ot podstawowa przyczyna występowania problemów z EGR-em.

Polarny 29-04-2010 22:09

Odp: Demontaż i czyszczenie kolektora ssącego - opis
 
Hmmm, poczytałem, ale tak naprawdę wszędzie szczątkowe informacje i zero konkretnej całości.
Naczytałem sie o filtrach odmy, ale nie wiem czy coś takiego jest w Mondeo - rozumiem, że nie, ale mogę się mylić.

Widziałem natomiast, że wypowiadasz się często w temacie odmy. Może jesteś w stanie zebrać całość w kupę i spłodzić jakiś tekst od A do Z na ten temat. Czyli co jak gdzie, co czyścić, co przeglądać, objawy i skutki?

Oczywiście można próbować to zebrać samemu w całość, ale przyznam, że przesiedziałem chyba z 3h i niby wiem więcej, a nie mogę tego poskładać, bo mam ogromną ilość całej układanki.

repi1 10-05-2010 14:09

Odp: Demontaż i czyszczenie kolektora ssącego - opis
 
Witam.
Małe pytanko. Czy pod kolektorem jest uszczelka? Czy da się ją zdemontować bez uszkodzenia? Ewentualnie ile kosztowałaby nowa? tak pi razy drzwi

sebapl01 10-05-2010 15:39

Odp: Demontaż i czyszczenie kolektora ssącego - opis
 
Cytat:

Napisał repi1 (Post 1433137)
Witam.
Małe pytanko. Czy pod kolektorem jest uszczelka? Czy da się ją zdemontować bez uszkodzenia? Ewentualnie ile kosztowałaby nowa? tak pi razy drzwi

Jest 8 małych uszczelek gumowych pomiędzy głowicą i kolektorem.
Raczej małe jest prawdopodobieństwo ich uszkodzenia podczas demontażu.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:10.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.