Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2000-2007] TDCi Koło dwumasowe - a może jednak nie ?? (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=22365)

major123 12-03-2007 21:28

TDCi Koło dwumasowe - a może jednak nie ??
 
Jestem tu nowy i mam pytanie/problem dot. Mondeo TDCI 2003/135 kkm
Przeczytałem 100 wątków na forum (bardzo ciekawe), ale nie mogłem znaleźć jednoznacznych objawów znanego problemu uszkodzenia koła dwumasowego - jednym drga jak jedzie - innym na wolnych obrotach, czy przy dodawaniu gazu itp.

Otóż u mnie coś ćwierka/świszczy przy wciśniętym sprzęgle (od 2-3 miesięcy), coraz głośniej, a teraz zaczęło jakby lekko łomotać. W czasie jazdy nic się nie dzieje, także na wolnych i niewolnych obrotach wszystko jest ok, dodawanie i ujmowanie gazu także bez objawów.
Efekt tylko przy wciśnięciu sprzęgła. Mechanik oczywiście chce wymieniać komplet części (łożysko+koło dwumasowe+tarcze i docisk) co oznacza wyrok ponad 3tys pln za naprawę. Może szanowni koledzy podpowiedzą czy wyrok jest nieodwołalny ??. Może jednak nie wszystko wymieniać trzeba już i od razu (np. owo nieszczęsne koło którego koszt stanowi 50% naprawy).

Swoją drogą co za sk..w..s..n konstruktor wymyślił to g..w..ne sprzęgło, które nie dość że psuje się wszystkim nagminnie to kosztuje chore pieniądze. Rok temu wymieniłem kompletne sprzęgło w Lanosie (i to w ASO) za 450 pln z robocizną - mondek raptem ze 2 razy droższy a serwis analogicznej części x10 - paranoja.

ILO 12-03-2007 23:34

Niestety - psuje Ci się koło dwumasowe na 110 % Też tak mam, że niby wszystko ok a jak puszczam sprzęgło to jest takie delikatne stuknięcie. Też przestudiowałem forum a w końcu pojechałem do ASO - 77 zł i wyrok koło dwumasowe do wymiany. Koszt koła ok 1750 zł - jeśli zamówię wcześniej to z rabatem dostanę za 1500 zł + wymiana = "powinniśmy się zmieścic w 2000 zł" :612: Na allegro znalazłem ogłoszenia o regeneracji kół za około 600-800 zł ale w to bym się nie bawił bo nowe są za 1000 zł firmy "Luk". Zaczołem szukac mechanika no i znalazłem (znajomy znajomego - więc wody nie lał) za koło powiedział 1000 zł - 2 dni samochód i 250 - 300 za robociznę. Spoko ale zaraz dodał żeby lepiej przy okazji wymienić sprzęgło, docisk i coś tam bo powinno się to razem robic i może paść za jakiś czas więc nie ma sensu płacic 2 razy za tą samą robotę. A w serwisie nic na ten temat nie powiedzieli - pewnie przy wymianie koła doliczyliby swoje - no bo "Panie - trza wymienić i już". Mówi żeby na razie tego nie ruszać i jeździć do końca aż całkiem padnie i wtedy robic !!! Ponoć jak już jest całkiem padaczka to są problemu z rozrusznikiem bo opiłki się tam dostają i utrudniają rozruch. Więc jeżeli sprzęgła nie trzeba będzie ruszać a to dopiero się okaże przy wymianie koła w jakim stopniu jest zużyte to zamkniesz się w kwocie do 1300 zł - natomiast ze sprzęgłem do 1900 zł - też jestem na to wkurzony ale lepsze to niż wydać ponad 3000 w ASO :wpale:

des34 13-03-2007 00:01

koło zamachowe
 
Witaj!
Ja też uważam, że objawy o których piszesz świadczą o zużyciu koła i sprzęła -- niestety też.Ja tę naprawę mam już za sobą/ bolało, oj bolało!!!/Wymieniłem koło i kompletne sprzęgło.Namawiam do kupna tzw.zamienników.Są dobrej jakości a dużo tańsze niż w ASO--oczywiście mowa o normalnych firmach produkujących części.
Jest jeszcze jeden sposób ,aby upewnić się czy koło zamachowe jest zużyte.
Zrób tak: silnik niech "chodzi" sobie na wolnych obrotach i wtedy go wyłącz.
Jeśli w miarę zwalniania obr. przez silnik będzie słychać takie "klap,klap,klap", to w 100% koło. :569:

duch07 13-03-2007 11:50

Cytat:

Napisał major123
Mechanik oczywiście chce wymieniać komplet części (łożysko+koło dwumasowe+tarcze i docisk) co oznacza wyrok ponad 3tys pln za naprawę.

Koledzy mają racje,też uważam że to koniec koła dwumasowego :fcp16
Mechanik Twój ma racje,jak wymieniać to tylko kompletem.

Mi sie udało i wymiane zrobiłem całego kompletu jeszcze w ramach gwarancji.Auto miało wtedy niecałe 100 tyś.km :fcp4

Bodzio 1 13-03-2007 17:05

Koledzy czytam ten post i sie boje, koło dwumasowe i przebieg 100 tys. to cos jest nie tak, ja mam tdci i przebieg 160 tys , fakt ze cos słychac jak łapie sprzęgło ale mam osłone przegubu wew, uszkodzoną i pewnie z braku smaru , na dniach zmieniam. Moze dynamiczna jazda na to wpływa? Czy ktos ma tdci i nie wymienial koła juz wczesniej wspomnianego? :fcp11

major123 14-03-2007 09:08

Re: koło zamachowe
 
Zrób tak: silnik niech "chodzi" sobie na wolnych obrotach i wtedy go wyłącz.
Jeśli w miarę zwalniania obr. przez silnik będzie słychać takie "klap,klap,klap", to w 100% koło.

No i sprawdziłem - nie ma żadnego klap/klap, silnik ze dwa razy szarpnie i gaśnie - tak po prostu i jak zwykle.
Co więcej, opisywane wcześniej łomotanie ustało, a ćwierkanie występuje jeżeli sprzęgło jest wciśnięte do oporu i gdzieś w 60% - inne pośrednie położenia pedału sprzęgła nie generują efektów dźwiękowych. Jak dla mnie - laika to objawy wskazują na łożysko.
Wiem że po rozebraniu sprzęgła należałoby wymienić komplet części żeby mieć spokój na następne 100 kkm, ale ten koszt ...

Pasażer 12-05-2007 10:30

major123,

Czy udało Ci się wyjasnić techniczną przyczyne albo sposób naprawy drgań wyczuwanych na pedale sprzęgła? Będę wdzięczny za wszelkei informacje.

Mam identyczne objawy w nowym 2,2 TDCI. Poprzednim 2,0 TDCI przejechałem 150 000 km i nic podobnego mnie nie spotkało oczywiście poza wymianą sprzęgła koła dwumasowego i skrzyni biegów.

micgor 01-11-2007 18:23

Witam,

Ja właśnie zamówiłem koło dwumasowe oraz komplet sprzęgła.
Podczas jednej z wizyt w ASO konsultant poprosił mnie o wykonanie tego testu z wyłaczaniem. Rzeczywiście kiedy sprzęgło nie jest wciśnięte przy wyłaczaniu silnika słychac takie "klap, klap, klap" lub jak kto woli "turkotanie".
Co ważne niedawno jeździłem prawie nowym mundkiem z wypożyczalni (20 tys km, rocznik 2007). Wykonałem ten test z wyłączaniem i objaw z turkotaniem był jak u mnie ...
Nie wiem więc czy to turkotanie jest 100% wskaźnikiem zużycia koła dwumasowego. U mnie (185 tys. km) doszły już poważne stuki podczas ruszania, objawiają się nie zawsze ale wolę nie czekać do ostatniej chwili bo jeżdżę na trasy po 1000 km i nie chciałbym żeby samochód odmówił mi posłuszeństwa w drodze.

W sobotę mam mieć wymianę u mechanika do którego nie mam zbyt dużego zaufania ... :(
BTW Czy ktos może polecić warsztat w okolicy Poznania ?

W ASO dowiedziałem się, że na żywotność koła wpływają rzeczy takie jak:
- dynamika jazdy
- wyłączanie silnika przy wciśniętym sprzęgle przedłuża jego żywotność - ciekawe..

Dla zainteresowanych tematem podsyłam link na, który natknąłem się w googlach, facet bardzo fajnie opisał to koło dwumasowe i przyczyne stosowania [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

--
M

jacekb234 10-11-2007 17:07

Właśnie dowiedziałem się że szykuje mi siędo wymiany koło dwumasowe Ford modeo 2003 130 km diesel kombi

[ Dodano: 10-11-2007, 17:09 ]
Jak długo mozna zwlekać z wymianą koła dwumasowego i jakie mogą być skutki nie wymienienia?

fordlodz 10-11-2007 21:58

będzie tak napierdzielać że już będziesz miał dość i wymienisz :fcp2


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:06.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.