Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Fotorelacje z napraw (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=163)
-   -   [naprawa] Mondeo Mk3 Czujnik Temperatury Zewnętrznej naprawa (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=87710)

kazimuro 03-01-2010 17:09

Mondeo Mk3 Czujnik Temperatury Zewnętrznej naprawa
 
4 załącznik(i)
Witam!
Postaram się tu opisać naprawę czujnka temperatury zewnętrznej bądź tzw. mrozu.
To co napiszę nie koniecznie musi być odnośnikiem waszego czujnika jest to owoc mojego majsterkowania.
Objawy:
- źle wyświetlana temperatury na zewnątrz mróz -6 a on mi pokazuje +6
- kreski na wyświetlaczu czasem zamiast temperatury

Potrzebne będą:
- Słomka plastikowa do picia
- Zapalniczka
- Sprężone powietrze (takie w spreyu)
- Suszarka
- Cierpliwość trochę sprytu

A więc czujnik ten znajduje się po lewej stronie auta z przodu za dolnym grillem.
1- Wyciągamy przednią prawą lampę
2- Odginamy plastik i wkładamy opis zdjęcie
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] zdj 01
3- Wyciągamy czujnik trzeba się troszkę przyłożyć opis zdjęcie zapadka blaszkę wciska my lekko i mocno ciągniemy twarde plastiki nic się nie stanie!
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] zdj 02
4- Trzeba go wypiąć z złączki wciskając zapadkę z jednej strony i wypychając za pomocą jednej ręki
5- ogólne mycie czujnika i oględziny
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] zdj 03
6- Działamy wodą sprężonym powietrzem suszarka.
7- Zalepiłem go osobiście plastikiem ze stopionej słomki gdyż u mnie były pęknięcia na przewodzie oraz z góry styku
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] zdj 04

Zakładamy jak było. W moim przypadku od razu nie działał, Odczekałem z 15 minut odpalając 3 krotnie silnik i działał. Jak nie będzie działał wymiana!!!!
POZDRAWIAM!!!!

karex 04-01-2010 14:54

Odp: Mondeo Mk3 Czujnik Temperatury Zewnętrznej naprawa
 
Ja tylko dodam od siebie, że jestem leń i zamiast topić słomki mam najtańszy pistolet klejowy (w markecie z zapasem sztyftów do kupienia za kilka kilkanaście złoty). Dość często go używam do napraw. Dobrze izoluje i dobrze zalewa.

Przenoszę do działu fotorelacje z napraw.
Numery zdjęć proszę liczyć od lewej strony.

kazimuro 04-01-2010 16:18

Odp: Mondeo Mk3 Czujnik Temperatury Zewnętrznej naprawa
 
No tak też można :)

sempk5 05-01-2010 15:50

Odp: Mondeo Mk3 Czujnik Temperatury Zewnętrznej naprawa
 
zaje fajna relacja. Brawo i dzięki!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Scaglietti 21-01-2010 18:50

Odp: Mondeo Mk3 Czujnik Temperatury Zewnętrznej naprawa
 
Witam, może przedstawię też moje doświadczenia z czujnikiem temp. zewn. Otóż ostatnio, około tydzień temu zauważyłem, że termometr na zegarach pokazuje o 5 stopni więcej niż było faktycznie na zewnątrz. Korzystając z przedstawionego tutaj opisu i własnego sprytu zrobiłem to nieco inaczej, nie wiem czy łatwiej( głównie sposób dojścia do wtyczki)- chodzi o ot że, zamiast odginać plastiki, po prostu wykręciłem halogen i prrzez powstałą dziurę jest łatwiej wyczepić wtyczkę ze złączki.


Pozdrawiam:lol:

mazip 20-02-2010 11:13

Odp: Mondeo Mk3 Czujnik Temperatury Zewnętrznej naprawa
 
Ja również dziękuje autorowi- pomogło

t_skiba 10-04-2010 21:12

Odp: Mondeo Mk3 Czujnik Temperatury Zewnętrznej naprawa
 
witam!! ja zdejmowalem oslone pod spodem zderzaka( kilka torx'ow ) i dostep super.

kubus1384 18-06-2011 23:55

Odp: Mondeo Mk3 Czujnik Temperatury Zewnętrznej naprawa
 
Dzięki Autorowi dowiedziałem się gdzie czujnik się znajduję:) ale można prościej się tam dostać np. odkręcić sam grill, wsadzić rękę głębiej (bo czujnik widać i już można go odpiąć.
Albo prościej wsunąć się pod samochód i też można go wypiąć:)

Kapsel_lg 19-06-2011 07:37

Odp: Mondeo Mk3 Czujnik Temperatury Zewnętrznej naprawa
 
grill nie jest przykręcany tylko na zatrzaski (trzeba uważać bo łatwo je połamać (i wówczas trzeba będzi ego przykręcić.

tktktk6 11-12-2011 19:05

Odp: Mondeo Mk3 Czujnik Temperatury Zewnętrznej naprawa
 
Witam, mam do wymiany czujnik temp . zewnętrznej, już zakupiłem i chce go wymienić, gdzie on się w końcu znajduje? Lewa czy prawa strona z przodu, bo raz jest napisane z lewej raz z prawej, ze zdjęc wnioskuje że prawa, oczywiście określam strony jako bym siedział za kierownicą tak jak powinno się to robić. Mam autko z 2005 roku po FL, jak najłatwiej do niego się dostac? Wyjmować lampę? gril?? czy może wystarczy wjechać na kanał i od dołu bez żadnego odkręcania lamp czy grilla?? Jak najłatwiej to zrobić?

Kapsel_lg 11-12-2011 20:45

Odp: Mondeo Mk3 Czujnik Temperatury Zewnętrznej naprawa
 
prawa strona, najlepiej kanał ale jak ściągniesz grill też będzie ok.

tktktk6 15-12-2011 04:30

Odp: Mondeo Mk3 Czujnik Temperatury Zewnętrznej naprawa
 
Dzięki, dziś będę szukał:)

tktktk6 16-12-2011 19:43

Odp: Mondeo Mk3 Czujnik Temperatury Zewnętrznej naprawa
 
Chłopaki, podstawiłem auto dziś ,,mechanikom'' podnieśli je do góry na podnośniku i stwierdzili, że nie mogą znaleść czujnika... jest to możliwe? Moge go nie mieć czy zle szukali?? Nie wiedzieli gdzie szukać??? Może ma ktoś fotkę w którym to miejscu jest dokładnie to sam spróbuje się tym zając, odrazu się przyznaję że smykałki do mechanikowania nie mam...:) więc proszę o wskazówki jak dla dziecka:)
Dzięki

Kapsel_lg 16-12-2011 20:07

jeżeli pokazuje ci temperaturę na komputerze to mussisz go mieć

czujnik jest po prawej stronie zderzaka zaraz przy kratce (przynajmniej w kombi).
a tu link: [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

tktktk6 17-12-2011 07:50

Odp: Mondeo Mk3 Czujnik Temperatury Zewnętrznej naprawa
 
Hm pokazywać temp nie pokazuje własnie, dlatego chce wymienić, pokazuje kreski poziome, ewentualnie raz kiedyś pokaże -40 stopni.
No dzięki , sam będę szukał bo zima idzie a to przydatna rzecz..

Kapsel_lg 17-12-2011 10:03

Odp: Mondeo Mk3 Czujnik Temperatury Zewnętrznej naprawa
 
no to masz gdzieś przerwę na połaczeniu czujnika z układem. Zdjęcia masz bo przesłałem link. A wcześniej ci działał?

tktktk6 18-12-2011 11:48

Odp: Mondeo Mk3 Czujnik Temperatury Zewnętrznej naprawa
 
Jak kupiłem auto to już tak było , że nie działał

Kapsel_lg 18-12-2011 12:35

Odp: Mondeo Mk3 Czujnik Temperatury Zewnętrznej naprawa
 
no to widać ktoś go usunął, musisz kupić nowy i zamontować

tktktk6 23-12-2011 20:52

Odp: Mondeo Mk3 Czujnik Temperatury Zewnętrznej naprawa
 
Tylko gdzie go wsadzić? O miejesce dokładnie mi chodzi... :) Bo czujnik już mam zakupiony

icekiller2121 07-09-2012 11:17

Odp: Mondeo Mk3 Czujnik Temperatury Zewnętrznej naprawa
 
Ja również dziękuje autorowi- pomogło tyle z lokalizacją czujnika, u mnie akurat odpadl kabelek troche lutu i git :)

Scur 25-09-2012 20:22

Odp: Mondeo Mk3 Czujnik Temperatury Zewnętrznej naprawa
 
Witam forumowiczów. Oczywiście wielkie dzięki i wielki szacun dla autora.
Mój przypadek wyglądał tak że najpierw zaczął przekłamywać z temperaturami i w momencie gdy było 16oC pokazywał np. -1. :P
Potem przerzucił się tylko na minusowe temperatury - 40, -39
A na sam koniec tylko --- i palące się obydwie gwiazdki. Więc rozebrałem czujnik. Od spodu odkręciłem tą mała osłonkę i wyjąłem halogen. Dostęp od spodu idealny, a dziurą po halogenie wkładałem rękę i robota leciutko szła.
Ale tam prawie urwany kabelek - trzymał się na jednym włosku, więc trzeba było go urwać i lutować. Z racji że na samym brzegu to było to chciałem oskubać ten kabelek, ale tam jest miedziana rurka. Więc obrałem bardziej z boku i przylutowałem do tej "rurki" tak totalnie od boku. Po czym zalałem klejem z tych tubek co się rozgrzewają. I wszystko działa jak trzeba.
Fotka z lutowania - http://fotoo.pl/show.php?img=364686_dsc00062.jpg.html

Więc po prostu polecam dłubać i grzebać, bo po co wydawać zbędną kasę?

lukasz382 15-11-2012 18:31

Odp: Mondeo Mk3 Czujnik Temperatury Zewnętrznej naprawa
 
Witam.Mam mk3 z 2000r.Pokazuje mi temperature zewnetrzna 66 st,celsjusza.Kupilem nowy oryginalny czujnik i nic.Po wypieciu starego czujnika pokazuje mi 44.Trzeba go jakos adoptowac czy sam po wymianie powinien pokazywac wlasciwa temperature????????

Kapsel_lg 15-11-2012 18:52

Odp: Mondeo Mk3 Czujnik Temperatury Zewnętrznej naprawa
 
nic się nie kalibruje, winien pokazwyaż prawidłową. sprawdź czy nie masz uszkodzonej wiązki od złączki dpo komputera. Czy czujnik kupiłeś do swojego modelu?

juve1910 22-01-2013 16:46

Odp: Mondeo Mk3 Czujnik Temperatury Zewnętrznej naprawa
 
Witam kolegów mam pytanie jak odpiąć ten czujnik ,pociągnąć z całej siły? Pytam ponieważ dziadostwo mocno siedzi.

miras1 05-02-2013 11:47

Odp: Mondeo Mk3 Czujnik Temperatury Zewnętrznej naprawa
 
Tak więc czujnik naprawiony.
Został wyjęty z samochodu wymyty pod bieżącą wodą, następnie wysuszony na grzejniku.
Potem uszczelniony silikonem w miejscu wchodzenia weń przewodów.

Śmiga aż miło.:wink:

eclipse 18-02-2013 21:45

Odp: Mondeo Mk3 Czujnik Temperatury Zewnętrznej naprawa
 
Widzę że w S-Max jest taki sam czujnik temperatury ciekawy prosty opis .
Tez nie dokładnie mi wskazuje .

radek1dekiel@wp.pl 29-03-2013 15:30

Odp: Mondeo Mk3 Czujnik Temperatury Zewnętrznej naprawa
 
Witam
Mam problem z ładowaniem.Przy niskich temperaturach świeci się kontrolka.Muszę stanąć i zgasić silnik,wtedy przestaję się świecić i ładuję.Nie raz muszę powtórzyć to kilkakrotnie.Co może być przyczyną?szczotki są ok,regulator napięcia również.Wczoraj padła mi bateria,przekręcając stacyjkę wskazówki zegara przekręciły się w drugą stronę,coś strzeliło,spalił się czujnik temperatury zewnętrznej.
Czy to coś ma wspólnego z temperaturą wewnętrzną?bo dopiero przy 27 stopniach dmucha ciepłe powietrze.

polw78 03-04-2013 20:15

Odp: Mondeo Mk3 Czujnik Temperatury Zewnętrznej naprawa
 
Witam,
u mnie tez czujnik padł -Ford Smax- czujnik steruje nagrzewnicą więc dopiero w ustawieniu HI-max wieje ciepłe powietrze. W tej chwili pokazuje same kreski poziome lub 27 oraz 60C :) a i załącza się kontrolka pomaranczowa silnika.
Spróbuję naprawić samemu, jeżeli się nie uda to gdzie najtaniej nabyć taki czujnik?

przemo0018 28-10-2013 18:16

Odp: Mondeo Mk3 Czujnik Temperatury Zewnętrznej naprawa
 
Czy w mondeo mk3 czujnik temperatury zewnętrznej odpowiada za coś poza wskazywaniem temperatury na zewnątrz???
Np za ogrzewanie auta lub coś w tym stylu??

t_skiba 07-11-2013 10:38

Ma wplyw na dzialanie klimatyzacji. Ponizej 5*C klima sie nie zalaczy.

lukasz382 11-12-2013 19:35

Odp: Mondeo Mk3 Czujnik Temperatury Zewnętrznej naprawa
 
Witam.Mam mondeo z 2000 roku,1.8,benzyna z lpg,Czy wie ktoś możne,co możne buc przyczyna błędnego wyświetlania temp.zewnętrznej?Mianowice cały czas wyświetla mi 66 st.Celsjusza,po wypięciu czujnika pokazuje 39 stopni,klimatronic raz grzeje,raz dmucha zimnym powietrzem.Jak ktoś wie to proszę o pomoc,co jest nie tak????????

toomekk6 05-04-2014 14:36

Odp: Mondeo Mk3 Czujnik Temperatury Zewnętrznej naprawa
 
Prawdopodobnie czujnik temp zewn do wymiany.

Ogólnie to czujnik ten odpowiada też za pracę podgrzewacza cieczy chłodzącej. Poniżej 5 stopni Celcjusza włącza się podgrzewacz.

Pozdrawiam :)

struzior 09-07-2014 13:11

Odp: Mondeo Mk3 Czujnik Temperatury Zewnętrznej naprawa
 
Temat widzę bardzo stary ale jednak ogromnie przydatny robiłem to przed chwilą i działa dzięki za pomoc :)

kamilek30 26-07-2014 15:52

Odp: Mondeo Mk3 Czujnik Temperatury Zewnętrznej naprawa
 
był problem ale już ni ma, sorki za topic

Mateoo 31-07-2014 12:15

Odp: Mondeo Mk3 Czujnik Temperatury Zewnętrznej naprawa
 
Gdyby ktoś potrzebował sprawny czujnik do mondeo mk3 to pisać na priv, leży w garażu, a mondziaka już dawno ni ma.

fazzi 08-08-2014 16:58

Odp: Mondeo Mk3 Czujnik Temperatury Zewnętrznej naprawa
 
Witam,
Z powodu dziwnego zachowania wskazań temperatury postanowiłem sprawdzić czujnik. Przeczytałem ten wątek jak i kilka innych i uzbrojony w wiedzę przystąpiłem do wyjęcia czujnika.... którego nie ma.
Oto dowód:
http://naforum.zapodaj.net/thumbs/75085e21c9b1.jpg

Zacząłem więc szukać gniazda bo może się odpiął i dynda na przewodzie, ale też go nie ma:
http://naforum.zapodaj.net/thumbs/cf970429b8cd.jpg
(Zaślepione gniazdo do przeciwmgłowych, po przeciwnej stronie, znalazłem bez problemu.)

Jedyna szara wtyczka w okolicy jaką znalazłem jest na zdjęciu poniżej. Jednak przewód znika gdzieś za kolektorem dolotowym.
http://naforum.zapodaj.net/thumbs/8b4407e83b2d.jpg

I tu pytania:
1. Gdzie jest czujnik???
2. Gdzie powinno być gniazdo, wiązka i gdzie powinna dalej iść???
Najciekawsze że wskazania temperatury są. Nieco dziwne bo np. zaniżone o kilka stopni i co ciekawe po włączeniu klimatyzacji temperatura się obniża.

A przy okazji może ktoś wie co to za czujnik pod zamkiem maski:
http://naforum.zapodaj.net/thumbs/579f1aef7324.jpg

Z góry dzięki za pomoc!
Auto - Mondeo MK III 2005 1.8 125KM (po lifcie).

IamPIamP 20-10-2014 17:15

Odp: Mondeo Mk3 Czujnik Temperatury Zewnętrznej naprawa
 
Witam wszystkich, proszę o odpowiedź w ktorym miejscu powinien byc przyczepiony czujnik? W moim mondku byl "zamocowany" pod gumową rurą EGR, na tym plastyku, ktory kolega kazimuro odginal zeby wsadzic rękę. Podejrzewam, ze nie jest to wlasciwe dla niego miejsce, więc gdzie powinien byc zamontowany?

krzyskolobrzeg 20-10-2014 20:29

Odp: Mondeo Mk3 Czujnik Temperatury Zewnętrznej naprawa
 
Cytat:

Napisał IamPIamP (Post 2287038)
Witam wszystkich, proszę o odpowiedź w ktorym miejscu powinien byc przyczepiony czujnik? W moim mondku byl "zamocowany" pod gumową rurą EGR, na tym plastyku, ktory kolega kazimuro odginal zeby wsadzic rękę. Podejrzewam, ze nie jest to wlasciwe dla niego miejsce, więc gdzie powinien byc zamontowany?

kolego jak wyglada wtyczka tego czujnika??? mi tez sie pala snieżynki i kreski mam zagladam do czujnika a go nima jest kostka szeroka z drucikiem na zabezpieczenie czy to ta kostkaza halogenem pasazera

IamPIamP 21-10-2014 05:40

Odp: Mondeo Mk3 Czujnik Temperatury Zewnętrznej naprawa
 
QUOTE=krzyskolobrzeg;2287169]kolego jak wyglada wtyczka tego czujnika??? mi tez sie pala snieżynki i kreski mam zagladam do czujnika a go nima jest kostka szeroka z drucikiem na zabezpieczenie czy to ta kostkaza halogenem pasazera[/QUOTE]


Podejrzewam, ze u mnie nie była w oryginalnym miejscu. Znajdowała się pod refkektorem pasażera, pomiedzy nadkolem a zespołem koła pasowego. Musiałem dosyć głęboko sięgnąć żeby ją namacac. Moja kostka była szara i dość wąska, wchodzą w nią dwa kabelki, które idą do czujnika. Na boku wtyczki jest zapinka, którą trzeba wcisnąć i wtedy wysunac wtyczke z gniazdka. Całość (wtyczka, kabelki i czujnik) ma jakieś 15cm do 20 cm długości.

Z całą pewnością czujnik zamontowalem w zlym miejscu, dzisiaj o 7ej rano pokazal 25st przy rozgrzanym silniku, teraz (7.30) pokazuje 20st.

Wysuszony, zaklejony, zamontowany....działa :D

Klocek7 28-10-2014 19:16

Odp: Mondeo Mk3 Czujnik Temperatury Zewnętrznej naprawa
 
Może w lokalizacji albo do-montażu tegoż czujnika pomoże ten link:

- [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Chyba już wiadomo, gdzie ... ? :)


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:53.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.