Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Transit (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=101)
-   -   [Transit 2000-2006] Klimatyzacja dwustrefowa - jak sprawdzić czy działa poprawnie? (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=280628)

Wicek 08-05-2018 20:23

Klimatyzacja dwustrefowa - jak sprawdzić czy działa poprawnie?
 
Dzień dobry. Mój busik wyposażony jest w klimatyzację dwustrefową. Niby wszystko działa jak należy, to jednak mam wątpliwości co do wydajności klimatyzacji... Otóż, po jej włączeniu/załączeniu z przednich nawiewów leci schłodzone powietrze - choć super-szału nie ma. Natomiast z otworów zasilanych wentylatorem/chłodnicą z tyłu nie czuć, że powietrze jest choćby minimalnie schładzane. Przynajmniej mam tak "na starcie" lub postoju (w czasie jazdy ciężko zostawić kierownicę i przejść się do tyłu :P )
Czy można w prosty sposób sprawdzić czy klima rzeczywiście działa poprawnie?
Czy z tyłu przy chłodnicy/nagrzewnicy można "organoleptycznie" :P stwierdzić/pomacać któreś przewody, które winny być zimne? Jest jakiś schemat/zdjęcie - które?

Nadmienię, że:
- układ w zeszłym roku był nabijany - nie było tylko okazji sprawdzić, czy hula jak powinien :(
- wentylatory przód/tył załączają się i pracują bez zarzutu (dmuchają we wszystkich zakresach)
- sprężarka załącza się "książkowo" w przypadku nawiewu na szybę (automatycznie) oraz przy "zielonym światełku" :P
-

wojtekjanus 08-05-2018 20:54

Odp: Klimatyzacja dwustrefowa - jak sprawdzić czy działa poprawnie?
 
Czy na pewno masz klimę z tyłu? Nie wszystkie tylne nagrzewnice mają klimę (parownik).
Jeżeli pod autem po stronie kierowcy idą na tył cztery przewody (dwa do ogrzewania - gorące kiedy silnik jest nagrzany, oraz dwa do klimatyzacji) - to masz klimę z tyłu. Jeżeli jednak masz tylko dwa przewody - to nie masz klimy.

Ja z siedzenia kierowcy jestem w stanie podstawić rękę pod środkowy sufitowy nawiew i sprawdzić, czy leci chłodne powietrze. Oczywiście klapki tego nawiewu w suficie muszą być otwarte.

Gałka temperatury w suficie musi być skręcona w lewo do oporu, jeżeli nie jest, to do zimnego powietrza z parownika klimy dodawane jest ciepłe powietrze z nagrzewnicy.

Klimatyzacja tylna ma na stałe podłączony parownik, równolegle do przedniego.

Wentylator zawsze dmucha powietrze przez nagrzewnicę i parownik. To czy nagrzewnica grzeje i jak mocno - decyduje zawór wodny na wejściu do nagrzewnicy, sterowany elektronicznie sygnałem PWM. To czy parownik schładza powietrze - decyduje włączenie sprężarki.
Jedyne ruchome klapy w tylnym zespole służą wyłącznie do przełączenia kierunku nawiewu z górnego zimnego, na dolny ciepły.

Schemat klimy znajdziesz pod linkami w wątku [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

np ten: [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Wicek 08-05-2018 21:07

Odp: Klimatyzacja dwustrefowa - jak sprawdzić czy działa poprawnie?
 
Dziękuję za szybką odpowiedź.
Wygląda na to, że klima dwustrefowa jednak jest - mam 4 przewody do tyłu...:razz: Jutro sprawdzę wszystko raz jeszcze. Łącznie ze stanem czynnika :)

Raz jeszcze wielkie dziękuję :)

mariusz1978 08-05-2018 21:19

Odp: Klimatyzacja dwustrefowa - jak sprawdzić czy działa poprawnie?
 
podłącze się pod temat klimy , po zimie nie chłodzi ...całą zimę jeździłem z włączoną klimatyzacją .....osuszanie powietrza i szyb :) teraz jak już jest cieplej czuję że nie chłodzi
byłem w warsztacie po drodze z pracy tak na szybko , chciałem dobić klimię , mechanik podłączył zaciski i na manometrach wyszło zerowe ciśnienie , zalecił sprawdzić szczelność....musze to zrobić ale za bardzo nie mam jak odstawić auta, codziennie potrzebny :) , na kompie nie ma żadnych błędów odnośnie klimy.

czy na przewodach są jakieś newralgiczne miejsca gdzie może być nieszczelność , czy bez wpuszczenia kontrastu tego nie sprawdzę ?

wojtekjanus 08-05-2018 21:46

Odp: Klimatyzacja dwustrefowa - jak sprawdzić czy działa poprawnie?
 
Cytat:

Napisał mariusz1978 (Post 2976488)
czy na przewodach są jakieś newralgiczne miejsca gdzie może być nieszczelność

Nie wiadomo nigdy gdzie powstała nieszczelność - przewody w Transicie są fatalnie zabezpieczone. Ja co roku miałem ten problem, coraz to inne fragmenty układu nosiłem do spawacza aluminium, ale każdy przed założeniem owijałem taśmą samowulkanizującą. W końcu wszystko było owinięte i był jakiś czas spokój. Tej wiosny padła sprężarka (hałasowała), zmieniałem więc także osuszacz. Po wyjęciu starego okazało się, że pod obejmą skorodował i puszczał powolutku czynnik.
Musisz przejść cały proces sprawdzania, jeżeli nie puszcza oring na jakiejś złączce, to masz jednak praktycznie cały dzień z głowy...

Cytat:

Napisał Wicek (Post 2976473)
Jutro sprawdzę wszystko raz jeszcze. Łącznie ze stanem czynnika

Hm... jeżeli sprężarka załącza się, to musi być czynnik w układzie - bez czynnika nie załączyłaby się.
Ale sprężarka może też być zmielona w środku - pracuje, ale nie pompuje (bo pisałeś, że klima także z przodu słabo chłodzi). Podłączenie maszyny do napełniania pokaże, czy sprężarka spręża prawidłowo czynnik.

Jest dużo możliwości awarii - np uszkodzony zawór wodny nagrzewnicy, puszcza trochę gorącego płynu do nagrzewnicy i podgrzewa powietrze z tyłu.

mariusz1978 21-05-2018 20:46

Odp: Klimatyzacja dwustrefowa - jak sprawdzić czy działa poprawnie?
 
1 załącznik(i)
znalazłem u siebie wyciek na klimie , z tego co wiem do transita wchodzi 740g czynnika, u mnie było 60 . klima nabita razem z kontrastem i już po tygodniu widać gdzie cieknie . Wojtek to jest do naprawy czy do wymiany ??

wojtekjanus 21-05-2018 22:30

Odp: Klimatyzacja dwustrefowa - jak sprawdzić czy działa poprawnie?
 
Cytat:

Napisał mariusz1978 (Post 2982234)
Wojtek to jest do naprawy czy do wymiany ??

Jeżeli nieszczelność jest na łączeniu - to problem jest w wymianie oringu za 3 zł.
Jeżeli jest pęknięcie przewodu aluminiowego - to się to spawa - jedyny kłopot, że trzeba wytargać przewód i zawieść do spawacza. Niektórzy zaawansowani "klimatolodzy" :) spawają przewody alu sami na miejscu.

mariusz1978 25-05-2018 05:35

Odp: Klimatyzacja dwustrefowa - jak sprawdzić czy działa poprawnie?
 
Wojtku masz może nr katalogowy na ten Oring . Ewentualnie znasz jego wymiary?

wojtekjanus 25-05-2018 08:10

Odp: Klimatyzacja dwustrefowa - jak sprawdzić czy działa poprawnie?
 
W klimie jest zawsze kilka różnych złączek, każda może mieć inny oring. Gość który zajmuje się klimą ma zazwyczaj pudło z przegródkami, a w nim ze dwadzieścia różnych oringów - patrząc na stary dobiera nowy.
W handlu oringami też często oferowane są zestawy oringów w pudełku - to nie są duże koszty.

Nr katalogowy uszczelki klimy znalazłem, ale czy to jest taki - nie mam pojęcia.4105339 (-W701460-S100)
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Ja bym się zdał na zawodowego specjalistę od klimy...

mariusz1978 25-05-2018 21:19

Odp: Klimatyzacja dwustrefowa - jak sprawdzić czy działa poprawnie?
 
Cytat:

Napisał wojtekjanus (Post 2983760)
W klimie jest zawsze kilka różnych złączek, każda może mieć inny oring. Gość który zajmuje się klimą ma zazwyczaj pudło z przegródkami, a w nim ze dwadzieścia różnych oringów - patrząc na stary dobiera nowy.
W handlu oringami też często oferowane są zestawy oringów w pudełku - to nie są duże koszty.

Nr katalogowy uszczelki klimy znalazłem, ale czy to jest taki - nie mam pojęcia.4105339 (-W701460-S100)
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Ja bym się zdał na zawodowego specjalistę od klimy...

podjechalem dziś na serwis gdzie wpuszczali mi kontrast do klimy , pokazałem gdzie jest nieszczelność . gość powiedział 250 zł jestem umówiony na środę :)


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:20.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.