Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Focus (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=94)
-   -   [Focus 2008-2011] Brak płynności w zakresie 800-1500 obrotów, szarpanie, falowanie (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=320019)

Flow 06-05-2021 17:46

Brak płynności w zakresie 800-1500 obrotów, szarpanie, falowanie
 
Witam wszystkich. Pacjent to Focus 08 1.8 tdci 115km. Przebieg 200. Świeżo kupiony dla żony i … problem pojawia się na luzie i na 1 biegu. Dodając gazu obroty od razu wskakują na 1500. Próbując ustawić obroty ok. 1000 trzeba się namęczyć bo albo spadają do 800, albo skaczą na 1500, jak już uda się zejść w okolice 1000, to zaczynają rytmicznie podskakiwać :/ od 1000 do ok. 1300 z powrotem 1000 i tak w kółko. Jadąc na jedynce schodząc obrotami poniżej 1300 samochodem zaczyna szarpać. Reszta zakresu płynnie bez żadnego problemu. Auto po wymianie oleju i filtrów (powietrza, paliwa i oleju). Ma moc w całym zakresie, nie kopci, odpala na dotyk. Odpinałem przepływomierz - to samo. Zaślepiłem egr, auto zrobiło się trochę żywsze, ale mocniej telepie przy gaszeniu (poduszki są do wymiany, ale nie chcę robić póki nie ogarnę tych obrotów). Nie ma żadnych błędów. Jedyne co zwróciło uwagę mechanika to że pedał gazu pracuje płynie bez żadnych skoków, ale wciskając go 1% to od razu skok na 1500 obrotów. Będę wdzięczny za każdą sugestię.

Flow 15-05-2021 17:12

Odp: Brak płynności w zakresie 800-1500 obrotów, szarpanie, falowanie
 
Jeszcze 2 "objawy"
- jak silnik jest na ssaniu to falowanie nie występuje, a obroty w zakresie 800-1500 da się "wyczuć" tzn nie pracują płynnie ale da się ustawić np 1000 czy 1200 obrotów, co prawda delikatny ruch pedału to skok o 200-300 obrotów, ale nie od razu na 1500.
- popuszczając sprzęgło (ruszając samym sprzęgłem) obroty potrafią podskoczyć o ok 300, tak jak by się przydusiło silnik, chociaż ruszam powoli koła ledwo się toczą a wskazówka obrotomierza tkwi w miejscu (ok 800 obr). Ten skok obrotów wygląda identycznie jak to falowanie z poprzedniego postu, pomiędzy 1-1,3 tyś obrotów.

karol19761976 15-05-2021 19:00

Odp: Brak płynności w zakresie 800-1500 obrotów, szarpanie, falowanie
 
Pedał gazu sprawdzałeś ? , nie wiem jak w twoim modelu bo ja w fusion mam w pedale gazu potencjometr i mogą ścieżki być już uszkodzone ? dochodzi do pedału wtyczka , Wtryski też sprawdzałeś ?

Vultar 16-05-2021 09:20

Odp: Brak płynności w zakresie 800-1500 obrotów, szarpanie, falowanie
 
Przyjrzał bym się jeszcze przepustnicy, nie tylko czy jest zabrudzona ale też czy chodzi płynnie.
Warto kupić kabel viaken do forda i wtedy sam możesz sprawdzić błędy i parametry pracy samochodu.
Zaślepkę do EGRa masz pełną czy z dziurą w środku, odłącz go na chwilę i zobacz jak się zachowuje samochód.

Flow 16-05-2021 16:09

Odp: Brak płynności w zakresie 800-1500 obrotów, szarpanie, falowanie
 
Dzięki za sugestie. Szczerze mówiąc nie jestem biegły w mechanice, ale uczę się na bieżąco ;) Pedał gazu wyjąłem, rozebrałem, wyczyściłem ... to chyba "nowszy model" bo nie ma w nim stykających się ścieżek, więc nie ma co się wycierać. Sprawdziłem przy okazji czujnik w pedale sprzęgła (to zwykła krańcówka), działa. Mechanik sprawdzał działanie pedału gazu i działa podobno płynnie. Do wtrysków jeszcze nie doszedłem, zaczynam od rzeczy które mogę sprawdzić/wymienić samodzielnie, ale mam je na uwadze - jak wyczerpie inne (czytaj tańsze:P) opcje.
Od przepustnicy chciałem zacząć, ale jej nie znalazłem :/ Sprawdziłem wszystko od filtra powietrza do kolektora i teraz zatrybiłem że jest "zintegrowana" z kolektorem i egr. Rozbiorę, wyczyszczę, sprawdzę jedno i drugie. Egr zaślepiłem pełną blachą. Wydaje mi się że sprawdzałem jak chodzi silnik z odłączonym, ale sprawdzę jeszcze wszystko przy przepustnicy. Dzięki za sugestie z kablem. Auto było podpinane i testowane 2 razy. Jak nie będzie innych sugestii to zamówię kabel i zacznę zgłębiać temat wtrysków ;)

Vultar 16-05-2021 18:05

Odp: Brak płynności w zakresie 800-1500 obrotów, szarpanie, falowanie
 
Tylko nie kupuj zwykłego Elma, oprócz viakena mam jeszcze Elma na bluetooth i nie pokazuje wszystkich błędów. Ostatnio był temat zegarów i z niego wychodzi, że najczęściej problem występuje w 1.8 TDCi, zaczyna się od błędów U czyli komunikacji które viaken + forscan (darmowy program) pokaże Tobie.

hindus 16-05-2021 18:09

Odp: Brak płynności w zakresie 800-1500 obrotów, szarpanie, falowanie
 
1.8 TDCI pewnie najmocniej drży i luty najszybciej pękają :P

karol19761976 16-05-2021 18:47

Odp: Brak płynności w zakresie 800-1500 obrotów, szarpanie, falowanie
 
Cytat:

Napisał Flow (Post 3343411)
Dzięki za sugestie. Szczerze mówiąc nie jestem biegły w mechanice, ale uczę się na bieżąco ;) Pedał gazu wyjąłem, rozebrałem, wyczyściłem ... to chyba "nowszy model" bo nie ma w nim stykających się ścieżek, więc nie ma co się wycierać. Sprawdziłem przy okazji czujnik w pedale sprzęgła (to zwykła krańcówka), działa. Mechanik sprawdzał działanie pedału gazu i działa podobno płynnie. Do wtrysków jeszcze nie doszedłem, zaczynam od rzeczy które mogę sprawdzić/wymienić samodzielnie, ale mam je na uwadze - jak wyczerpie inne (czytaj tańsze:P) opcje.
Od przepustnicy chciałem zacząć, ale jej nie znalazłem :/ Sprawdziłem wszystko od filtra powietrza do kolektora i teraz zatrybiłem że jest "zintegrowana" z kolektorem i egr. Rozbiorę, wyczyszczę, sprawdzę jedno i drugie. Egr zaślepiłem pełną blachą. Wydaje mi się że sprawdzałem jak chodzi silnik z odłączonym, ale sprawdzę jeszcze wszystko przy przepustnicy. Dzięki za sugestie z kablem. Auto było podpinane i testowane 2 razy. Jak nie będzie innych sugestii to zamówię kabel i zacznę zgłębiać temat wtrysków ;)

Wtryski - sprawdż testem przelewowym najprościej czy nie leją . Jaka tam pompa i wtryski siedzą ? jakiego producenta ? Bo z danych silnika wynika że Simensa ?

Flow 17-05-2021 12:06

Odp: Brak płynności w zakresie 800-1500 obrotów, szarpanie, falowanie
 
Cytat:

Napisał hindus (Post 3343433)
1.8 TDCI pewnie najmocniej drży i luty najszybciej pękają :P

Kultura pracy tego silnika jest na poziomie ursusa - to fakt :P Jak przesiadam się do mondeo 2.0 tdci to mam wrażenie że jadę elektrykiem :D

Bump: karol19761976 Temat pompy i wtrysków to dla mnie czarna magia, ale poszukam wątków o teście przelewowym a po robocie zajrzę pod maskę i postaram się wyczytać "co tam siedzi".

Flow 17-05-2021 20:43

Odp: Brak płynności w zakresie 800-1500 obrotów, szarpanie, falowanie
 
Pompa to Continental 4M5Q9B395AF, a na wtyczce na wtryskach Siemens.
Zdjąłem tą "narośl" na kolektorze i okazała się być tylko napędem egr więc ten silnik chyba nie ma przepustnicy ?!

Podsumowując, problemu z obrotami nie udało się rozwiązać ani nawet zdiagnozować. Dalsze poszukiwania to kosztowna loteria w stylu "a może to, a może tamto?" ...
Rozwiązałem za to problem "kultury pracy" 1.8 tdci. Kosztowało mnie to wymianę poduszek silnika - samemu pod chmurką bez problemu, oraz 2 puszki liqui moly diesel spulung, jedna do baku, druga odłączając węże paliwowe. Efekt rewelacja, cisza, zero drgań.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:07.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.