Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2007-2014] montaż lamp xenonowych (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=198508)

JHB 05-02-2014 22:02

montaż lamp xenonowych
 
Witam.
Obecnie w moim mk4 Titanium posiadam zwykłe najzwyklejsze lampy halogenowe. Chciałbym zamiast nich włożyć lampy xenonowe. Temat ten już chodzi mi po głowie od jakiegoś czasu, a jako że bardzo często jeżdżę w nocy po trasach gdzie w ogóle nie ma świateł, to myślę że lampy xenonowe były by dobrym rozwiązaniem.
Chciałbym od razu zaznaczyć że nie interesują mnie jakieś dziwne przeróbki obecnych lamp, na zasadzie dołożenia chińskich "xenonów". Chce zamienić lampy wraz ze wszystkimi tego konsekwencjami (automatyczne poziomowanie i spryskiwacze). Tyle tylko że chce to zrobić sam. Ale niestety nie do końca wiem czy mam wszystkie elementy do tego potrzebne.

Więc zacznijmy od tego co już wiem...
do wykonania tej podmianki na pewno potrzebuje:
  1. Reflektory xenonowe
  2. spryskiwacze prawy i lewy
  3. czujnik poziomu tył i przód
z tego co jeszcze wyczytałem potrzebny jest też jakiś moduł (znajduje się za schowkiem podobno obok modułu BT) ale tego nie jestem pewny. Czy na pewno go potrzebuje a jeżeli tak to jaki to moduł, jakaś nazwa albo numer. Bo niestety na znanym portalu aukcyjnym szukałem modułu świateł do mk4 pod różnymi hasłami, ale niestety nic nie znalazłem.

Dodatkowo mam jeszcze kilka pytań:
  1. Czy muszę wymieniać cały zderzak żeby zamontować spryskiwacze?
  2. jak zamontować czujniki poziomu?
odnośnie czujników to z kilku bardzo niejasnych rysunków wywnioskowałem że znajdują się po lewej stronie przy zawieszeniu. Ale niestety nie wiem jak je dokładnie zamontować (w którym miejscu) i tutaj był bym bardzo wdzięczny za jakieś wskazówki albo jakieś zdjęcia gdzie widać by było gdzie dokładnie jest umiejscowiony ten moduł.

Zapewne problemem też będzie wiązka, bo raczej na pewno jej nie mam aby podłączyć te czujniki i spryskiwacze. Ale właśnie chciałbym zebrać całą listę potrzebnych elementów które potrzebuje aby taką przeróbkę zrobić.

No i jeszcze na koniec ostatnie pytanie: Czy po złożeniu już tego wszystkiego do kupy trzeba będzie coś dodatkowo uaktywnić w komputerze? Nie ukrywam że chciałbym się*z tym wszystkim zamknąć w granicach 3000zł +/- parę złotych. Ale chyba warto wydać nawet więcej ze względu na bezpieczeństwo.

Jak tylko uzyskam wszystkie potrzebne informację*oraz skompletuje wszystkie części, zamieszczę dokładny opis (fotorelację) z montażu.

JHB 07-02-2014 20:07

Odp: montaż lamp xenonowych
 
A wiec mam juz kilka elementów i kilka pytań wiecej...
Mam juz obie lampy. Prawą i lewą. Mam tez komplet spryskiwaczy do lamp...nie znalazłem nigdzie jednak tych dekielkow na spryskiwacze w moim kolorze... Nowe dostępne sa tylko białe... Czyli będę musiał je chyba po prostu polakierować gdzieś. Pytanie mam jeszcze co do spryskiwaczy. Czy potrzebny jest jakiś dodatkowy zbiornik na płyn do nich? Bo pełno jest zbiorników dodatkowych ale do mk3. Czy w mk4 spryskiwacze lamp korzystają z tego samego zbiornika co reszta spryskiwaczy? No i jeszcze pompka. Czy potrzebuje jakąś dodatkową pompkę do tych spryskiwaczy? Czy po prostu podłączan sie do tej co jest?

Bede bardzo wdzięczny za odpowiedz na te pytania i te wcześniejsze.

mm32 07-02-2014 20:41

Odp: montaż lamp xenonowych
 
Jest dodatkowa pompka do spryskiwaczy reflektorów(jakby co to mam na sprzedaż).Zbiorniki w mondeo mk4 z xenonami i bez są dokładnie takie same.Jak masz jeszcze jakieś pytania to pisz,chętnie odpowiem.

kuba0005 07-02-2014 20:46

Odp: montaż lamp xenonowych
 
Do spryskiwaczy przednich możesz zamontować trójnik na wąż przedniej szyby i razem z przednią szybą będą działały spryskiwacze.Wyjdzie taniej a efekt ten sam.

mm32 07-02-2014 20:46

Odp: montaż lamp xenonowych
 
Zderzak może zostać ten sam,od spodu są kreseczki jak należy wyciąć otwory na spryskiwacze.Po zainstalowaniu wszystkiego trzeba przy pomocy ELMConciga pozaznaczać kilka opcji.

Cytat:

Napisał kuba0005 (Post 2155353)
Do spryskiwaczy przednich możesz zamontować trójnik na wąż przedniej szyby i razem z przednią szybą będą działały spryskiwacze.Wyjdzie taniej a efekt ten sam.

To raczej nie ma sensu bo przy każdym spryskaniu szyby bedą działały spryski lamp-po co?Kolejna sprawa to pompka sprysków lamp daje dużo wieksze ciśnienie niż ta od spryskiwacza szyby.

franczesko 07-02-2014 21:54

Odp: montaż lamp xenonowych
 
Cytat:

Napisał kuba0005 (Post 2155353)
Do spryskiwaczy przednich możesz zamontować trójnik na wąż przedniej szyby i razem z przednią szybą będą działały spryskiwacze.Wyjdzie taniej a efekt ten sam.

Raczej nie ten sam..

Przecież według Twojego rozwiązania przy każdorazowym czyszczeniu szyby będą czyszczone reflektory. Przy obecnej pogodzie 5L płynu wystarczy na 100km..

tedi_k 07-02-2014 22:28

Odp: montaż lamp xenonowych
 
Cytat:

Napisał kuba0005 (Post 2155353)
Do spryskiwaczy przednich możesz zamontować trójnik na wąż przedniej szyby i razem z przednią szybą będą działały spryskiwacze.Wyjdzie taniej a efekt ten sam.

W ogóle nie będzie efektu. Spryskiwacze wysuwane są hydraulicznie (ciśnieniem płynu spryskiwaczy) a więc potrzebują pompki wysokiego ciśnienia. Na trójniku w ogóle się nie wysuną i niczego nie spryskają.:one:

JHB 08-02-2014 12:07

Odp: montaż lamp xenonowych
 
OK dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi...
Czyli reasumując:
Pompka jest potrzebna dodatkowa wysokociśnieniowa -OK
Do montażu spryskiwaczy nie muszę zmieniać całego przodu - OK
Nie ma dodatkowego zbiornika do płynu. Czyli trójnik wstawiam przed pompką zwykłą i dokładam drugą pompkę która będzie pompowała nie za każdym razem kiedy spryskam szybę... OK. Tylko pytanie gdzie elektrycznie podłączyć tą pompkę?

mm32 08-02-2014 14:03

Odp: montaż lamp xenonowych
 
1 załącznik(i)
Oto schemat:

JHB 08-02-2014 14:13

Odp: montaż lamp xenonowych
 
czy dobrze rozumiem że wystarczy wpiąć go do 5 zacisku przekaźnika R10?
dodatkowego modułu który tym steruje nie potrzebuje?

mm32 08-02-2014 14:18

Odp: montaż lamp xenonowych
 
Dokładnie tak,sterowaniem zajmie się moduł SJB :)
Musisz jeszcze sprawdzić ,czy masz przewód,który idzie na sterowanie tego przekaźnika ze skrzynki SJB.

JHB 08-02-2014 20:43

Odp: montaż lamp xenonowych
 
Dziękuje za odpowiedzi...
Dzieki pomocy kolegi mm32 bede miał dodatkowo pompkę do spryskiwaczy i jeden z czujników...

Teraz zostaje tylko drugi czujnik. I można składać całość... Ale chyba jeszcze został do kupienia ten moduł sterujący do świateł... Niestety nie mam pojęcia gdzie go znaleźć a raczej pod jakim numerem... Niby na Allegro jeden znalazłem ale jest on do focusa i nie wiem czy bedzie sie on nadawał do Mondeo.

Szczerze mówiąc przydały by mi sie zdjęcia w których dokładnie miejscach sa te czujniki przy wahaczach...

mm32 08-02-2014 21:04

Odp: montaż lamp xenonowych
 
1 załącznik(i)
Postaram się na jutro pstryknąć zdjęcia czujników.
Moduł wygląda tak:

JHB 09-02-2014 06:52

Odp: montaż lamp xenonowych
 
Ten moduł jest za schowkiem? Prawda? A dał bys radę w jakiś sposób przeczytać jakiś part number albo cos takiego? Bo nie wiem czy moge jakikolwiek zastosować czy do Mondeo musze dokładniej poszukać...

mm32 09-02-2014 06:58

Odp: montaż lamp xenonowych
 
Mój ma numer 7S71-13K031-BE,jest nad schowkiem w okolicach modułu BT/VC.Pasuje tylko od mondeo mk4

JHB 09-02-2014 09:40

Odp: montaż lamp xenonowych
 
no to czeka mnie teraz polowanie na taki moduł. O ile całą resztę w miarę łatwo dokupić, to moduł ciężko znaleźć. No i jeszcze pytanie co z wiązką do tego, pewnie też będę musiał się naszukać.

bartoszek 09-02-2014 09:55

Odp: montaż lamp xenonowych
 
JHB W kwestii malowania dekielków - kup sobie w ford sklepie lakier w spary`u. Są sprzedawane razem z lakierami bezbarwnymi. Kosztują grosze, a jak ci zostanie to do ewentualnych zaprawek się przyda.

mm32 09-02-2014 10:19

Odp: montaż lamp xenonowych
 
Jeśli chodzi o moduł to rok temu jak mocno interesowałem się tematem na allegro było kilka sztuk w cenie około 150zł,teraz jak szukałem to nie znalazłem ani jednego,biednemu zawsze wiatr w oczy :(.

JHB 09-02-2014 10:41

Odp: montaż lamp xenonowych
 
z dekielkami właśnie tak myślałem żeby zrobić, nie wiedziałem że oficjalnie można kupić taki spray fordowski.... bardzo fajnie... Dzięki... mam nadzieje że wyglądać to będzie dobrze.


jeszcze jedno śmieszne pytanie... skąd wziąć nazwę koloru jaki posiadam? bo tak na oko to może być magnum grey, sea grey albo jeszcze jakiś inny...

bartoszek 09-02-2014 11:14

Odp: montaż lamp xenonowych
 
Z VIn`u w etisie, podaj VIN podam ci kolor :)

JHB 09-02-2014 11:58

Odp: montaż lamp xenonowych
 
znalazłem w internecie, że jest ta etykietce przy drzwiach pasażera napisane... Znalazłem etykietkę i po odczytaniu koloru wychodzi że mam kolor SEA GREY.

bartoszek 09-02-2014 12:11

Odp: montaż lamp xenonowych
 
W takim razie:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Ewentualnie coś takiego, ale to jest w pędzelku więc raczej nie pomalujesz takiej powierzchni:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

A dekielki, możesz kupić również w tym sklepie:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

JHB 09-02-2014 12:28

Odp: montaż lamp xenonowych
 
No to zamawiam...
W takim razie mam już prawie wszystko...
2 lampy są
2 spryskiwacze są
pompka do spryskiwaczy będzie
jeden czujnik będzie
dekielki i farba będą...

więc zostaje tylko do kupienia jeden czujnik i ten nieszczęsny moduł do sterowania...
no i wiązka...

mm32 11-02-2014 14:55

Odp: montaż lamp xenonowych
 
2 załącznik(i)
Zgodnie z obietnicą zamieszczam fotki czujników.Na pomorzu cały czas pada ,także zdjęcia są takie sobie-bardziej orientacyjne.

JHB 11-02-2014 21:06

Odp: montaż lamp xenonowych
 
Dzieki wielkie :) bardzo mi sie to wszystko przyda... No i wyglada na to ze mam juz komplet części. W większości dzieki forumowiczom, za co bardzo dziękuje :)
  • lampy Ok
  • czujniki poziomu OK
  • spryskiwacze OK
  • pompka spryskiwaczy OK
  • dekielki +lakier OK
  • moduł sterowania OK
  • wiązki OK

Znalazłem nawet wszystkie potrzebne schematy... Nie wiem jeszcze tylko którędy i jak puszczone sa oryginalnie wiązki ale sadze ze akurat z tym nie powinno byc większych problemów... Teraz niestety przy sobie nie mam tych materiałów wiec zamieszczę wszystko pózniej... A na koniec zamieszczę fotorelacja z montażu... Postaram sie jak najbardziej szczegółowo.

A tak btw zapomniałem jeszcze o jednej części. O przełączniku świateł :) przeciez teraz juz nie bede potrzebował ręcznego sterowania światłami.

bartoszek 11-02-2014 21:44

Odp: montaż lamp xenonowych
 
Słuszna uwaga z tym przełącznikiem. Ja osobiście zrobiłbym dokumentację, która się przyda przy sprzedaży auta, żeby ktoś nie pomyślał, że to rozbitek i dlatego xenony dołożone - bo innych nie było :)

p.saw 11-02-2014 21:58

Odp: montaż lamp xenonowych
 
JHB, jestem pod wrażeniem Twojej determinacji. Sam myślałem o wymianie na ksenony, ale zarzuciłem temat ze względu na koszty. Teraz z nieskrywanym zainteresowaniem czytam ten wątek. Trzymam kciuki. Szczegółowa fotorelacja wraz z kosztami i wskazówkami źródeł pozyskania części będą z pewnością bardzo cenne.
:one:

CERES 12-02-2014 21:11

Odp: montaż lamp xenonowych
 
Kolega smaka narobił na xenony.
Ja już spryski mam.
Zobaczymy jak się operacja powiedzie, i może też zrobię upgrade ale tylko na oryginałach a nie na CH.R.L.

mm32 12-02-2014 21:15

Odp: montaż lamp xenonowych
 
Cytat:

Napisał CERES (Post 2158559)
Kolega smaka narobił na xenony

Tu nie ma sie co oblizywać,tylko trzeba działać,roboty trochę jest ,ale za to jaka satysfakcja...

JHB 13-02-2014 19:50

Odp: montaż lamp xenonowych
 
1 załącznik(i)
dziś przy okazji wymiany żarówki pozwoliłem sobie zerknąć trochę pod lampę... i zastanawiam się nad jedną rzeczą... mianowicie zauważyłem że w spryskiwaczu mam wystające gniazdo na wtyczkę, chyba od czujnika poziomu.. w załączniku zaznaczone czerwonym kółkiem...
zastanawiam się*czy jest możliwość podłączenia tego czujnika, bo przyznam że ułatwiło by mi to trochę życie gdybym wiedział że mi się kończy płyn... bo nie lubię takich niemiłych niespodzianek na środku autostrady.

Pytanie tylko czy to aby na pewno jest właśnie czujnik poziomu.

mm32 13-02-2014 19:53

Odp: montaż lamp xenonowych
 
Tak to jest czujnik od poziomu płynu i u Ciebie nie jest podłączony ?A auto jest po jakimś dzwonie/naprawie ?

JHB 13-02-2014 20:07

Odp: montaż lamp xenonowych
 
nie jestem pierwszym właścicielem, ale dzwona raczej nie miał. W ASO forda który zajmuje naprawianiem powypadkowym mówili mi że nic nie było robione... może gdzieś tam wisi luźno po prostu ta wtyczka? nie wiem... musiał bym głębiej poszukać a nie bardzo miałem dojście...

mm32 13-02-2014 20:15

Odp: montaż lamp xenonowych
 
Nie sądzę,żeby Ford dawał tak sobie czujnik i go nie podłączał.dobrze poszukaj pewnie wtyczka gdzieś tam jest.

JHB 13-02-2014 20:20

Odp: montaż lamp xenonowych
 
W poniedziałek odstawiam samochód do warsztatu. Będą mi wymieniać błotnik i zderzak po stłuczce więc może wtedy zerknę czy tam coś może wisi...

JHB 19-02-2014 20:28

Odp: montaż lamp xenonowych
 
samochodzik odebrałem już z warsztatu. Niestety nie miałem okazji zerknąć czy coś tam wisi, więc będę musiał poszukać sam.

szkoda ze nie powiedziałem w warsztacie żeby mi założyli zderzak już przystosowany pod spryskiwacze, miałbym mniej roboty, ale trudno. Jakoś sobie dam radę.

Przeglądając internet znalazłem kilka ciekawych rzeczy. Na pewnym forum zza wschodniej granicy znalazłem wątek odnośnie domontowania lamp xenonowych.
niestety rosyjskiego nie znam więc wnioskuje tylko z obrazków i z tłumaczenia z google translate. Ale jak wiadomo pozostawia ono wiele do życzenia. No ale wywnioskowałem tyle że przeszczep się udał i lampy świecą bez żadnych problemów.
Chyba że ktoś jest mi w stanie sensownie to przetłumaczyć bo ja nie gawari pa ruski. [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
jest tam kilka ciekawych rysunków z wiązkami... wie ktoś skąd takie rysunki można wziąć? może było by pokazane którędy wiązki idą do czujników na wahaczach.

JHB 03-03-2014 08:36

Wszystkie elementy potrzebne już przyszły... Zastanawiam się jeszcze czy wymieniać zupełnie całą wiązkę która jest za kokpitem... Czy jakos moze wyciąć z niej potrzebne elementy i poprowadzić obok... Wiadomo ze ładniej było by wymienić całą wiązkę. Ale chyba sporo z tym zachodu. A dołożyć będzie chyba łatwiej i chyba mimo wszystko bezpieczniej... Tak czy siak termin prac nad lampami mi sie troche przesunął... Ale jak tylko będę już na chodzie to się do tego zabiorę... Ale to nie wczesniej jak za kilka miesięcy.
Postaram się na bieżąco uzupełniać wątek jeśli cos sie zmieni.

kamil7934 04-03-2014 16:20

Odp: montaż lamp xenonowych
 
Witam

Proszę o rade. Posiadam forda mondeo mk4 titanium s.Po ostatniej kolizji postanowiłem wymienić lampy soczewkowe na xenony.Zamontowałem lampy, zderzak ze spryskami, czujniki poziomowania, moduł świateł xenon.Mimo to światła nadal nie świecą.Od mechanika dowiedziałem się, że należy wymienić także moduł BSI.Tu pojawia się pytanie.Jaki numer modułu jest mi potrzebny????
Jeżeli ktoś wie proszę o info.

mm32 04-03-2014 16:31

Odp: montaż lamp xenonowych
 
Nie sądze,by trzeba było wymieniać BSI,dla pewności podaj jaki teraz masz zainstalowany.W centralnej konfiguracji BSI uaktywniałeś xenony ? Bo na pewno trzeba.

tedi_k 04-03-2014 19:57

Odp: montaż lamp xenonowych
 
Cytat:

Napisał kamil7934 (Post 2170795)
... Jeżeli ktoś wie proszę o info.

Dokładnie - trzeba aktywować. W razie czego służę pomocą (jak nikt bliżej nie poradzi).

kot_79 05-03-2014 18:09

Odp: montaż lamp xenonowych
 
Panowie, prośba o informację czy warto kupować lampy kseononwe Osram Xenarc (takie mam od nowości) ale to kosztuje 200PLN/sztuka czy może jakieś zwykłe najtańsze bo różnicy pomiędzy nimi nie ma?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:56.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.