Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Fiesta (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=99)
-   -   [Fiesta 2001-2008] ST150 - silnik pije sporo oleju (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=287604)

kaczor1984 21-10-2018 19:03

ST150 - silnik pije sporo oleju
 
Witam,

Kupiłem w 2016r Fiestę ST z rocznika 2005. Samochód ma zamontowany gaz (bez nawilżania czy jak to się nazywa). Jeżdżę nim ale samochód przepala sporo oleju (na oko z 1l/1000 km).
W tym roku na przeglądzie diagnosta mnie za to uwalił (za dużo węglowodorów czy czegoś takiego w spalinach).
Więc mogłem albo remontować silnik albo wymienić na inny. Remont jak gdziekolwiek dzwoniłem to wychodziło że kosztowałby mnie 5-6k zł. Więc koniec końców zdecydowałem się na wymianę silnika.
Tyle że się okazało że 'nowy' silnik przepala mniej więcej tyle co poprzedni.
Po tym fakcie zrobiłem jeszcze płukankę silnika w nadziei że może mu się poprawi.
Niestety nic się nie poprawiło.

Co w tym wypadku mogę zrobić z silnikiem ? Jakieś doświadczenia z takimi silnikami (skoro ja trafiłem już na 2-gi taki to moze jest to popularna ich dolegliwość) ?
Jakim ew. olejem go zalewać (najpierw jeździłem na Mobilu Super 3000 5W30. Po płukance mechanik zalał go Valvoline-em Max Live 10W40. Czy jakiś olej może pomóc ?

Jaryska 21-10-2018 19:29

Odp: ST150 - silnik pije sporo oleju
 
Nie ma znaczenia, jaki olej.
Jeżeli wymiana silnika, to niewypał, więc tylko pozostał remont silnika, i niestety koszty.

Mik3 21-10-2018 21:26

Odp: ST150 - silnik pije sporo oleju
 
Fiesta ST150 nie ma przypadkiem silnika 2.0 Duratec HE? Tam ubytek oleju powodują na ogół zapieczone pierścienie olejowe i remont kosztuje 1/3, może 1/2 podanej kwoty.

damianisko5 22-10-2018 07:55

Odp: ST150 - silnik pije sporo oleju
 
"silnik pije sporo oleju" - jakiś spragniony jest. Silnik raczej spala olej lub ma wycieki. Tylko generalny remont coś zmieni. Pierścienie, prowadnice zaworów, zawory, głowica, uszczelniacze zaworów, niekiedy tłoki i tuleje. Kosztowna sprawa, w większości przypadków nieopłacalna.

kaczor1984 22-10-2018 17:27

Odp: ST150 - silnik pije sporo oleju
 
Cytat:

Napisał Mik3 (Post 3044994)
Fiesta ST150 nie ma przypadkiem silnika 2.0 Duratec HE? Tam ubytek oleju powodują na ogół zapieczone pierścienie olejowe i remont kosztuje 1/3, może 1/2 podanej kwoty.

Tak, ma.

Cytat:

Napisał damianisko5 (Post 3045066)
"silnik pije sporo oleju" - jakiś spragniony jest. Silnik raczej spala olej lub ma wycieki. Tylko generalny remont coś zmieni. Pierścienie, prowadnice zaworów, zawory, głowica, uszczelniacze zaworów, niekiedy tłoki i tuleje. Kosztowna sprawa, w większości przypadków nieopłacalna.

A jeśli go wyremontuję to co powoduje zapiekanie się pierścieni? Jak można się przed tym ew. ustrzec ?

RyszardaTrzeciaWaza 22-10-2018 17:40

Odp: ST150 - silnik pije sporo oleju
 
Wymieniaj olej co 10kkm lub raz do roku, rób przy tym płukankę, olej koniecznie musi być 5w-30. Nie pałuj zimnego silnika.
Jeżeli jeździsz krótkie dystanse, zanim olej osiągnie nominalną temperaturę pracy, gasisz auto, to są to cieżkie warunki w których pracuje olej. Silnik nie jest przez to odpowoednio smarowany, odkłada się nagar. Wtedy trzeba skrócić interwał wymiany. Ot cała tajemnica ;-)

damianisko5 22-10-2018 17:47

Odp: ST150 - silnik pije sporo oleju
 
Tak jak napisał Ryszard -tylko dobry olej /specyfikacja Forda/ i zachowanie jak opisał wyżej. Dodam, że moja Fiesta w mieści nie spala oleju /oleju nie ubywa/. Na autostradach i poza miastem już dość sporo. Dolewam i nic nie zamierzam z tym robić. Olej 5w30.

kaczor1984 22-10-2018 20:00

Odp: ST150 - silnik pije sporo oleju
 
Cytat:

Napisał RyszardaTrzeciaWaza (Post 3045290)
Wymieniaj olej co 10kkm lub raz do roku, rób przy tym płukankę, olej koniecznie musi być 5w-30. Nie pałuj zimnego silnika.
Jeżeli jeździsz krótkie dystanse, zanim olej osiągnie nominalną temperaturę pracy, gasisz auto, to są to cieżkie warunki w których pracuje olej. Silnik nie jest przez to odpowoednio smarowany, odkłada się nagar. Wtedy trzeba skrócić interwał wymiany. Ot cała tajemnica ;-)

Dzięki za precyzyjne wyjaśnienie.

Cytat:

Napisał damianisko5 (Post 3045293)
Tak jak napisał Ryszard -tylko dobry olej /specyfikacja Forda/ i zachowanie jak opisał wyżej. Dodam, że moja Fiesta w mieści nie spala oleju /oleju nie ubywa/. Na autostradach i poza miastem już dość sporo. Dolewam i nic nie zamierzam z tym robić. Olej 5w30.

A jest jakiś polecany ? Czy powinienem wrócić do Mobila 5W30 ?

damianisko5 23-10-2018 07:49

Odp: ST150 - silnik pije sporo oleju
 
Polecany przez Forumowiczów - Formula F/Valvoline. Z wyższej półki Millers/Motul. Sam musisz zdecydować, na co wydać kasę, te dwa ostatnie, drogie.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:33.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.