Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Focus (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=94)
-   -   [Focus 2011-2014] check engine - aktualizcja oprogramowania 1,6 105PS (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=294084)

zajci 12-07-2018 12:28

check engine - aktualizcja oprogramowania 1,6 105PS
 
Cześć,

Chciałem się podpytać o opinię kolegów z większym doświadczeniem. Moja wiedza jest dość skromna na temat budowy silnika, układu paliwowego, układu wydechowego itp.
Posiadam auto FORD Focus Mk3 Hatchback (DYB) 1.6 Ti 105 KM. Od kilku miesięcy mam problem ponieważ po przejechaniu około 150km pojawia mi się "check engine" z błędem P0420. I tutaj pojawia się nie mały problem ponieważ katalizator jest umieszczony w kolektorze.

Na początku w jednym z okolicznych warsztatów zaproponowano mi emulator mechaniczny z informacją, że działa on w 70% przypadków - koszt nie był duży więc się zdecydowałem. Jednak to nie pomogło.

Szukałem warsztatu w okolicach Torunia, który mógłby wymienić mi katalizator w rozsądnej cenie i pomógłby pozbyć się problemu, jednak jest to Euro 5 i podobno nie ma dobrych zamienników - tak przedstawiono mi sytuację. W zamian zaproponowano mi kontakt do osoby, która mogła by mi ten błąd usunąć elektronicznie za odpłatnością.

I tutaj pada pytanie, ponieważ nie pomógł emulator mechaniczny to czy skłaniać się ku rozwiązaniu:

1. elektroniczne wyeliminowanie błędu "check engine" ? - koszt 500zł,

2. szukać nadal zakładu, który będzie w stanie wymienić katalizator na jakiś dobry zamiennik ? - koszt 1000-1500zł

Również mam do was pytanie odnoszące się do punktu 1, czy po jakimś czasie gdy katalizator może zacząć się kruszyć może spowodować jakieś większe usterki/koszty ?

Szukałem na wielu forach problemu z katalizatorem odnoszącym się do tego modelu jednak bez skutku. Wybrałem ten silnik ze względu na prostą budowę i małe koszty eksploatacji. Na razie katalizator jest pierwszą większą bolączką tego modelu.

Łukasz

miery 12-07-2018 15:05

Odp: Co zrobić z katalizatorem ?
 
Co zrobić? Wymienić.
Jakieś tam zmiany w komputerze nie rozwiązują problemu.
Póki co możesz jeździć nawet bez katalizatora, nie wiadomo kiedy rządzący zafundują nam jakieś zmiany. I wtedy pojedziesz odkręcić to co zmieniłeś w komputerze i zamontować katalizator.
Jeśli ci check przeszkadza zdemontuj żarówkę ;)
Silnikowi nic się nie stanie, spalanie może się zmienić nieznacznie.

edmun 12-07-2018 15:07

Odp: Co zrobić z katalizatorem ?
 
Autor tematu nie zauważył że wątek o błędzie "Sprawnośc katalizatora poniżej oczekiwań, Sonda 1 Bank 1" P0420 jest na forum już przynajmniej 7 razy :)
Należy przede wszystkim sprawdzić czy to faktycznie katalizator jest do wymiany/regeneracji, czy czasami nie wystarczy wymienić świec lub sondy przed katalizatorem.

malw13 27-03-2019 13:03

check engine - aktualizcja oprogramowania 1,6
 
Witam,

Nie znalazłam podobnego wątku, a mam problem. Posiadam forda focusa z 2013 r. 105 km, 1,6 benzyna. Jakiś czas temu pokazał się błąd check engine, po zatankowaniu dobrego paliwa lampka gasła i tak w kółko, ostatnio po zaświeceniu po jakimś czasie jazdy auto zaczęło "mulić" traci moc i jazda jest męcząca, pojechaliśmy do mechanika, wyskakiwały 4 błędy, wymieniono świece, przewody oraz cewkę, niestety nic nie pomogło, mechanik rozkłada ręce, wspomina o tym, aby zrobić aktualizacja czy reset oprogramowania, czy to pomoże? Czy ktoś miał podobny przypadek? Pozdrawiam.

misiek63 27-03-2019 13:13

Odp: Problem check engine - aktualizcja oprogramowania
 
Często pada sonda lambda w tych silnikach.
Po wymianie należy zaktualizować soft pcm (?)- było o tym sporo na forum.

sancho2010 27-03-2019 13:23

Odp: Problem check engine - aktualizcja oprogramowania
 
Znalazlem coś takiego w sieci:
"świecąca się kontrolka są związane z problemami ze sterownikiem (złe czasy wtrysków paliwa). Naprawa polega na przeprogramowaniu, naprawie lub wymianie sterownika silnika. Czasem uszkodzeniu ulegają też sondy lambda."
oraz

"Wersja 1.6 EB

Objawy: paląca się kontrolka silnika – błędy o zbyt wysokim ciśnieniu doładowania, nieprawidłowa praca.

Diagnoza: zatarta ośka układu sterującego zaworem upustowym turbosprężarki. Uszkodzenie teoretycznie niewielkie, ale nie nadaje się do naprawy – trzeba wymienić całą turbosprężarkę."

Ja mam podobny problem, świeci mi się kontrolka ale na szczęście to wszystko.
Nie wpływa to na jazdę.
Poniżej link do artykułu z którego wziąłem te informacje.
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]


Jak uda Ci się rozwiązać problem daj znać

malw13 27-03-2019 13:55

Odp: Problem check engine - aktualizcja oprogramowania
 
U nas pierwszy raz zaświeciła się jakieś 2 lata temu, ale po zalaniu dobrego paliwa znikała, później znowu się pojawiała i tak w kółko, aż do piątku 22 marca 2019 r. od tego czasu autem nie da się jeździć, muli, szarpie, trzęsie na luzie, w między czasie byliśmy z tą lampką u mechanika, ale powiedział, że te samochody mają czujniki mega czułe i pewnie to wina paliwa skasował błąd i jakiś czas było ok. Mechanik u którego byliśmy teraz to właśnie wspominał o sterownikach itd. że mechanicznie jest ok, ale wina komputera i oprogramowania :/.

edmun 27-03-2019 16:39

Odp: Problem check engine - aktualizcja oprogramowania
 
Cytat:

Napisał sancho2010 (Post 3110923)
"Wersja 1.6 EB

Objawy: paląca się kontrolka silnika – błędy o zbyt wysokim ciśnieniu doładowania, nieprawidłowa praca.

Diagnoza: zatarta ośka układu sterującego zaworem upustowym turbosprężarki. Uszkodzenie teoretycznie niewielkie, ale nie nadaje się do naprawy – trzeba wymienić całą turbosprężarkę."

Ja mam podobny problem, świeci mi się kontrolka ale na szczęście to wszystko.

Nie rozumiem czemu opisujesz inny błąd, jeszcze od turbo, dla osoby która jeździ autem bez turbo...
Przecież jedno z drugim nie ma nic do rzeczy.

malw13 28-03-2019 07:10

Odp: check engine - aktualizcja oprogramowania
 
Czy oprócz ASO, ktoś takie oprogramowanie/soft jest w stanie mi wgrać? Czy mamy wcześniej wymienić jeszcze sondę czy zrobić tą aktualizację i zobaczyć jaki będzie efekt? Dodam, że wcześniej średnie spalanie było na poziomie 7,5, teraz komputer pokazuje ponad 10 :/.

lukaszooo 28-03-2019 08:37

Odp: check engine - aktualizcja oprogramowania
 
Aktualizacje zrobi kazdy kto ma IDS lub UCDS, aso jest do tego nie potrzebne.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:01.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.