Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2014- ] Spalanie vs maks. zasięg (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=311446)

peju 26-07-2020 19:20

Spalanie vs maks. zasięg
 
Silnik diesla który posiadam jest niby ekonomiczny ale coś nie pokrywa mi się to z maksymalnym zasięgiem wyświetlającym się po zatankowaniu do pełna.

Moje wczesniejsze auto Audi A4 - diesel 1.9 115KM z 2015r uchodzil niby za oszczedny ale spalanie tego auta w ostatnich latach nie nalezalo do imponujacych bo bylo to 7.5 do 8.5l na autostradzie przy 145km/h. Teraz przy tej predkosci nowy mondeo pokazuje mi 5.5 do 6.5l/100km i wartosci spalania ktore mialem w audi, tutaj pokazuja mi sie przy 160-170km/h. Mozna by rzec bajka, dopoki dzis nie zobaczylem maksymalnego zasiegu po zatankowaniu do pelna. Wynosil on ok 750km. No ni jak ma sie to do danych np tutaj:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
Zasięg (autostrada) 1340 km

Sadzilem ze bedzie ok 1000km ale 700 z hakiem?

No wiec ruszam w drogę. Resetuje srednie spalanie. Jade autostrada w tempomacie ze stala predkoscia ok 169-170km/h. Spalanie chwilowe waha sie 7.5 do 8.5l. Po przejechaniu 150km ubylo mi 1/4 baku czyli ok 15l. Srednie spalanie na tym odcinku komputer pokazywal 7.5l. Ale skoro zżarło mi 15l paliwa to znaczy ze spalanie bylo 10l/100km! Czy to mozliwe zeby przeklamanie bylo az 2.5l ? W dakszej drodze zwolnilem do 159-160km/h i juz troche odczyty spalania i zasiegu zaczely sie robic bardziej wiarygodne i z kolejnym 1/4 baku pokonalem 200km. Po dojechaniu do celu, 450km autostradą zostało mi w baku paliwa na 350km.

Powiedzcie mi ze nie zwariowalem i jest wszystko w porzadku a te 1300km zasiegu z tej tabelki to chyba tyczy sie drogi krajowej przy 90-100km/h. 1000km zasiegu mialem w swoim audi gdy zatankowalem do pelna po jezdzie wlasnie takimi drogami z predkoscia 90-100km/h (pojemnosc baku tam tez byla ok 60l).

sabaciontko 26-07-2020 19:39

Odp: Spalanie vs maks. zasięg
 
Statystyka . Licznik pokazuje przewidywany przebieg na podstawie ostatniej trasy i uśrednia spalanie. Nijak ma się to do terażniejszego spalania. Jeżeli jeżdzę 120km/h expresówką to bak wystarcza mi na 1000 km . Uważam że jest to zadowalający dla mnie wynik.

Hansolo 26-07-2020 19:39

Odp: Spalanie vs maks. zasięg
 
Jak ktoś zrobi 1300 km to mu postawię dobrą rudą i zatankuję do pełna. Zrobić 1000 km się da / ostatnio zrobiłem/ ale 1300 to fantasmagoria. Twoje 750 km przy grubszej jeździe to jak najbardziej normalna sprawa.

der 26-07-2020 20:24

Odp: Spalanie vs maks. zasięg
 
Ostatnio zrobiłem 1200 km na baku. Woziłem delikatne towary + drogi raczej nie za szybkie wiec jazda na eko
Myślę że 1300 do osiągnięcia, ale to raczej męczarnia nie jazda

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

peju 26-07-2020 20:45

Odp: Spalanie vs maks. zasięg
 
No ale tam było wyraźnie 1300km na autostradzie, nie drogi lokalne do 90km/h. A jak ktos podaje autostrada to raczej ma na mysli predkosci 120-140km/h.

No i jak tu jest kalkulowane to srednie spalanie? W audi mialem dwa srednie spalania. jedno calosciowe od momentu zakupu auta i nie mozna bylo tego zresetowac. drugi resetowalo sie z kazdym odpalaniem silnika oraz mozna je bylo zresetowac w dowolnym momencie jazdy.

W fordzie widze jest innaczej. mam po prostu srednie spalanie i tyle, nie resetuje sie po odpaleniu silnika ale mozna je zresetowac w dowolnym momencie. jesli tego nie zrobimy to jest tak jakby bylo liczone przez dlugi okres czasu, nawet od zakupu auta. kiedy 2tyg temu kupilem mondeo mial spalanie srednie 6.5l przez caly czas - jazdy po miescie i krotkie trasy. nic wskazanie sie nie zmienilo. kiedy przejechalem trase autostrada 450km z predkoscia 170km/h, wskazanie zmienilo sie na 6.6l. Dopiero w miescie gdzie dojechalem, zresetowalem wskazanie i od tej pory przez 2 dni krotkich tras po miescie spalanie srednie ustabilizowalo sie na 8l/100km. I dzis wlasnie przed powrotem - czyli znow te 450km autostrada, znow zresetowalem auta, zatankowalem do pelna i po przejechaniu calosci z predkoscia 160km/h dojechalem do celu ze srednim spalaniem 7.1l oraz wskazaniem zasiegu max 750km o ktorych wspomnialem. podejrzewam, ze gdy mialem srednie 6.5l i gdybym tego nie resetowal to max zasieg mogloby pokazac cos ok 1000km ale droga powrtona by to szybko zweryfikowala i tych kilometrow zaczeloby mi duzo szybciej ubywac. nie wiem czy to tak wlasnie dziala czy rzeczywiscie trzeba tym autem jezdzic max 120km aby nie narzekac na spalanie czy przejechany dystans.

Hansolo 27-07-2020 09:53

Odp: Spalanie vs maks. zasięg
 
@[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] Tu mowa o Mk5 gdzie zbiornik paliwa jest mniejszy. Chyba że jeździłeś właśnie mk5. W mk4 jest 70 litrów i da się dobić więcej,a w MK5 63 litry . @[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] Dokładnie nie wiem jak przelicza algorytm , ale jeśli zrobisz zbiornik przy mocnej jeździe to w/g tego zostanie przeliczony zasięg i będzie niewielki. W trakcie spokojnej jazdy ten zasięg będzie wzrastał , albo malał wolniej niż wskazywałyby przejechane kilometry. W menu serwisowym o ile się nie mylę jest coś takiego jak RAFE - wartość podawana w litrach /100 km i chyba ona pasuje do zasięgu . Może ktoś Ci to jaśniej napisze, bo mi coś świta , ale od dawna nie bawię się autem, tylko serwisuję i jeżdżę. Napisz jaki masz licznik, albo cyknij fotkę to Ci napiszemy. Średnie spalania u mnie są dwa Komp1 , Komp2 , a nawet 3 bo dodatkowo można skasować tam gdzie zużycie/średnia prędkość/wykres spalania. Wszystko dowolnie kasowalne.

Fiesta Mk8 ST Line 27-07-2020 13:11

Odp: Spalanie vs maks. zasięg
 
Według mnie ilość pokazywana do końca zasięgu jest akurat w tym samochodzie sensownie obliczana. On co jakiś czas przelicza na podstawie bieżącego spalania, nie wiem co ile dokładnie koryguje, ale dość często. Np. ostatnio robiłem trasę gdzie nie dało się zbytnio poszaleć i średnia oscylowała w granicach 5,3l/100km. Po zatankowaniu do pełna pokazał mi 1100 km zasięgu. Wyjechałem na miasto, gdzie spalanie, wiadomo, jest nieco wyższe i zasięg za chwile spadł do ok 800km, pokręciłem się po mieście i wyjechałem znów na trasę, za chwile miałem 960km zasięgu. Dla mnie to ma sens.
A co do spalania, mnie najmniej udało się zrobić na trasie Tarnów - Wiedeń - Tarnów, gdzie po Wiedniu nabiłem ok 30km reszta trasa (w wiekszości autostrada), jechałem w miarę przepisowo (do 150 wg licznika w PL i do 140 wg licznika Czechy i Austria, drogi pozostałe + 10 od dozwolonej), 3 osoby, bagaże full bagażnik, trasa raczej pusta. Przejechałem w sumie na jednym baku 1140km, dojechałem na głębokiej rezerwie z zerowym zasięgiem i weszło 60l z groszami. Co ciekawe komputer pokazał że spaliłem więcej niż w rzeczywistości... Pewnie da się zrobić mniej, ale trzeba by wlec się w idealnych warunkach 120km/h, wtedy te mityczne 1300km na baku jest do zrobienia. Ale to nie na moje nerwy, nawet dla dobrej rudej i baku paliwa :)

der 27-07-2020 13:47

Odp: Spalanie vs maks. zasięg
 
Nie, właśnie mk4. I był zatankowany na maxa aż nieco wyszło górą [emoji57]

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

Matych 27-07-2020 16:03

Odp: Spalanie vs maks. zasięg
 
On przelicza to na bieżąco jak jadę 170 autostradą to zmienia szybko wartość a potem zjeżdzam na krajówkę i jadę spokojnie powoli np 70 to to nie ubywa km z zasięgu,kieruje się to własnym algorytmem i koryguje po ponownym odpaleniu.

kaan1 27-07-2020 20:45

Odp: Spalanie vs maks. zasięg
 
Cytat:

Napisał peju (Post 3269582)
No ale tam było wyraźnie 1300km na autostradzie, nie drogi lokalne do 90km/h. A jak ktos podaje autostrada to raczej ma na mysli predkosci 120-140km/h.

Ale na Autocentrum zasięg wyliczany jest teoretycznie ze spalania podawanego przez producenta. Jak wiadomo spalanie w rzeczywistości jest wyższe (i tak jest z większością aut - dane producenta są naciągane - mierzone w warunkach llaboratoryjnych nie do otworzenia na drodze). I wskazanie chwilowe w MOndeo też w nowym aucie jest z reguły zaniżane o 10%. To poprawia się zmianą współczynnika. Wtedy też spalanie średnie zaczyna się pokrywac z tym z dystrybutora.

Powyżej tysiąca można przejechać jadąc zwykłymi drogami - najlepiej w tempie TIRów (90 km/h) - przynajmniej w kombi - ma chyba mniejszy bal niż liftback.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:43.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.