Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2000-2007] TDCI brak wspomagania + (być może) przegrzanie (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=248226)

Qubi 27-07-2016 02:59

TDCI brak wspomagania + (być może) przegrzanie
 
Witajcie koledzy.

Dzisiaj spotkała mnie dość przykra przygoda - pierwszy raz od wielu lat samochód "nawalił" mi w trasie. Jadąc ekspresówką, dość grzecznie w pewnym momencie zrobiłem "zasłonę dymną" na trasie, po kilku chwilach (jakiś kilometr, dwa) szukając zjazdu czy zatoczki zorientowałem się, że temperatura silnika gwałtownie rośnie. Stanąłem więc na poboczu, zgasiłem. Potem przez blisko 2 godziny krótkimi skokami (żeby nie przegrzać) zjechałem do najbliższego miasteczka (jakieś 5km). Tam auto póki co stoi, bo zabrał mnie kolega do domu (będzie się śmiał pewnie długo...)

Nie miałem pojęcia, że w mondeo pompa wspomagania i wody ma ze sobą coś wspólnego. Dowiedziałem się przed chwilą, a jest to o tyle ważne, że od jakiegoś czasu (ze 2kkm) coraz bardziej wspomaganie dawało znać o sobie - głośna praca i lekkie "zacięcia" kierownicy.

I teraz jest tak. Wspomagania brak całkiem, chłodzenia też. Silnik "idzie na czerwone" w kilkadziesiąt sekund. Czyli obiegu wody brak. Co zatem kupić waszym zdaniem? Czy winna jest tylko pompa wspomagania, że nie daje napędu dalej? Czy lepiej kupić "używany" zestaw "woda+wspomaganie"? Da się je łatwo rozdzielić? Nie znam jeszcze zbyt dobrze rozwiązań technicznych w fordach, więc proszę o radę.

Aha, czy 2.0 TDCI jest bardzo czuły na przegrzanie? Starałem się nie dopuszczać do czerwonego pola, ale na początku jak "puścił zasłonę" chwilę trwało, zanim zorientowałem się, co się dzieje. I kawałek na przegrzanym przejechałem... Będzie do roboty uszczelka/głowica czy mam szanse się obronić pompą?

Z góry dzięki za rady, jutro załatwiam holownik by przywieść "paskudę" do domu.

P.S. Jak wygląda sprawa z dostępem do tej pompy? Trzeba "pół auta rozebrać" czy średnio zdolny mechanik da sobie radę? Bo może nie warto załatwiać lawety tylko poszukać kogoś na miejscu jeśli naprawa jest prosta?

dziku999 27-07-2016 07:20

Odp: TDCI brak wspomagania + (być może) przegrzanie
 
Obie te pompy działają na jednym pasku. Zobacz no czy przypadkiem się pasek nie skończył. U mnie było podobnie - najpierw wspomaganie nie domagało, potem wysiadło w ogóle. Jadę do warsztatu, mechanior maskę do góry, osłonę z silnika zdjął a tam pasek się skurczył o połowę szerokości - najwyraźniej jakiś śmieć się tam dostał, rozciął pasek i doprowadził do problemu. Wymiana paska pomogła.

Zanim więc był wołał lawetę to raczej bym poszukał kogoś na miejscu niech zerknie. Bo jak to tylko pasek to w moim przypadku to było jakieś 250 zł z robotą z tego co pamiętam.

Qubi 27-07-2016 09:45

Odp: TDCI brak wspomagania + (być może) przegrzanie
 
Dzięki za podpowiedź, ale to już sprawdziłem wczoraj na miejscu - pasek jest cały i wszystkie kółka się kręcą przy pracującym silniku. Jadę za chwilę do auta i faktycznie poszukam jakiegoś sensownego mechanika na miejscu. Bo pewnie laweta do domu będzie kosztować tyle, co mechanik na miejscu. Będę relacjonował postępy.

dziku999 27-07-2016 10:56

Odp: TDCI brak wspomagania + (być może) przegrzanie
 
Cytat:

Napisał Qubi (Post 2632934)
Dzięki za podpowiedź, ale to już sprawdziłem wczoraj na miejscu - pasek jest cały i wszystkie kółka się kręcą przy pracującym silniku. Jadę za chwilę do auta i faktycznie poszukam jakiegoś sensownego mechanika na miejscu. Bo pewnie laweta do domu będzie kosztować tyle, co mechanik na miejscu. Będę relacjonował postępy.

Ale patrzyłeś na który pasek? Ja się przy okazji tej awarii dowiedziałem że TDCi ma 2 paski!! Jeden to ten co widać z prawej strony - ten z nieszczęsnym dla TDCi kołem pasowym. Drugi uwidacznia się po zdjęciu górnej pokrywy silnika.

Psilocke 27-07-2016 12:05

Odp: TDCI brak wspomagania + (być może) przegrzanie
 
Pompa napędzana jest paskiem między silnikiem a akumulatorem.
Jego umiejscowienie jest nieszczególnie udane ponieważ łatwo o jego uszkodzenie.
W twoim przypadku zapewne stanęła pompa wspomagania i zatrzymała cały bałagan.

Qubi 27-07-2016 21:46

Odp: TDCI brak wspomagania + (być może) przegrzanie
 
Dziku oraz Psilocke, macie absolutną rację. Nie przyszło mi do głowy, że mogą być dwa paski, i to po dwóch stronach... Ale w sumie Ford słynie z takich dziwnych wynalazków (np. rozrząd w 4.0 V6 SOHC).

Okazalo się więc, że pompa wspomagania stanęła dęba. Tak na sztywno. Fordzik został więc u mechanika na miejscuz, kupiłem już nową pompę i czekam, co się okaże po zamontowaniu. Mam nadzieję, że nie przegrzał się na tyle, aby oberwala głowica lub uszczelka.

Dam znać jak się rozwinie sytuacja. Dzięki za pomoc koledzy!


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:11.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.