Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Sprzęt Audio/CB/GPS (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=98)
-   -   [Focus 2008-2011] Poradnik: Jak znaleźć i wyeliminowć przyczyny zakłóceń radia (FM) (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=237910)

Wayne 31-01-2016 00:14

Poradnik: Jak znaleźć i wyeliminowć przyczyny zakłóceń radia (FM)
 
Witam.
Chciałbym się podzielić poradą na powyższy temat.
Jakiś czas temu zauważyłem, że radio na zakresie FM (ogólnie chyba każdy na tych falach słucha) po wyjeździe parę kilometrów za miasto zaczyna trzeszczeć, a po parunastu kilometrach gubi całkowicie fale i nie może nic znaleźć oprócz radia maryja. Szumy i słabszy sygnał pojawiał się też w mieście przy niektórych inteligentnych sygnalizacjach świetlnych, jak i przy wysokich budynkach.
Bawiłem się z tym długo. Sprawdzałem wtyczki, kable, łączenia anteny na dachu.
Powód okazał się bardziej prosty, ale do tego trzeba było czasu.
Przyczyną okazały się zakłócające zasilacze w zapalniczce od telefonów i od rejestratora samochodowego. O ile telefon w samochodzie ładuję bardzo rzadko, to rejestrator jest zasilany przez cały czas. Do rejestratora zrobiłem inny zasilacz (samoróbka) na stabilatorze napięcia 5V, ale i tak to pomogło tylko o drobinę i nie było zadowalającego efektu. Okazało się, że i sama kamerka "ostro sieje".
Teraz konkrety.
Nie trzeba jeździć samochodem za miasto, żeby to sprawdzić. :)
Żeby sprawdzić jak zakłócają urządzenia z zapalniczki, należy je odłączyć, włączyć radio na byle jaką stację, ustawić radio na tryb strojenia manualnego i przestawić zakres o pół jednostki, lub (w przypadku silnego sygnału FM) o cały - w górę lub w dół - nie ma różnicy. W efekcie otrzymamy niedostrojony zakres i słyszalną stację z szumem. Tak ustawione radio zostawiamy i włączamy urządzenia z zasilaczami do zapalniczek. W ten sposób przekonamy się co tak "sieje". Gdy po włączeniu stacja przestanie być słyszalna lub bardziej szumi oznacza, że to właśnie urządzenie nam zakłóca. Tak samo było u mnie.

Jak pisałem wyżej, ładowarką telefonu sobie głowy nie zawracałem, ale wokół uchwytu rejestratora owinąłem przewód zasilający 7-8 razy tworząc pętlę indukcyjną i teraz test radia nie reaguje na włączony rejestrator. Można też eksperymentować i inaczej układać przewód. Różnica powinna być słyszalna w szumach radia. Dodam, że wcześniej zmieniałem kable zasilające od ładowarki z filtrami i sam też zakładałem ferryt, bez rezultatu.

Mam nadzieję, że komuś się to przyda. W razie pytań, pisać. :)

tomi002 31-01-2016 09:29

Odp: Poradnik: Zanikające stacje FM za miastem
 
Trzeba znaleźć zasilacz, który nie zakłóca radia. To nie jest łatwe bo większość chińskiego badziewia zakłóca. Na forum w dziale z nawigacjami wrzuciłem kiedyś nazwę mojego zasilacza. W końcu znalazłem taki co mi nie zakłóca radia.Trzeba szukać na zasadzie prób i błędów bo z tymi zasilaczami to loteria.

Bogdan1963 31-01-2016 10:24

Odp: Poradnik: Zanikające stacje FM za miastem
 
Też miałem z tym problem. Przy dalszych wyjazdach radio wysiadało, bo jak się później okazało, wpinałem zasilanie nawigacji. Gniazdo zapalniczki jest bardzo blisko radia, więc wpływ ładowarki jest duży. W moim Galaxym zamontowałem z tyłu przy fotelu kierowcy zestaw 3 gniazd dla dzieciarni. Teraz tam wpinam zasilanie nawigacji plus ładowanie kilku komórek i nic nie zakłóca.

Wayne 31-01-2016 11:28

Odp: Poradnik: Zanikające stacje FM za miastem
 
Cytat:

Napisał Bogdan1963 (Post 2527143)
W moim Galaxym zamontowałem z tyłu przy fotelu kierowcy zestaw 3 gniazd dla dzieciarni

na to nie wpadłem, żeby zasilacze oddalić, chociaż mam gniazdo zapalniczki w bagażniku :)

Antej 31-01-2016 20:29

Odp: Poradnik: Zanikające stacje FM za miastem
 
To samo odkryła u nas w aucie moja żona, a byłem już po przekładce radia.

-Mam rejestrator przy lusterku wstecznym, więc kabel zasilający był poprowadzony po krawędzi szyby przedniej.
-Zmiana ładowarki bardzo pomogła (przelutowałem kabel do innej ładowarki) ale szumy zostały.
-Zmiana poprowadzenia kabla pomaga, ale i tak ostatecznie kabel antenowy i rejestrator przy lusterku spotykają się i szumy zostają.
-oddalanie ładowarki niewiele pomaga

-Szumy wzmaga rejestrator jako odbiornik, sama ładowarka z innym odbiornikiem nie jest tak agresywna.
-Ostatecznie (najskuteczniejsze rozwiązanie) mam założoną przetwornicę step down i krótki kabel do rejestratora (wszystko podpięte do lampki wnętrza i tak poukładane pod podsufitką żeby było jak najdalej od mocowania anteny radia i przewodu antenowego). W takim układzie rejestrator startuje sam z nagrywaniem jak tylko otworzę auto i gaśnie razem z odcięciem zasilania przez GEM (u mnie po 30minutach).

Wayne 31-01-2016 20:35

Odp: Poradnik: Zanikające stacje FM za miastem
 
Cytat:

Napisał Antej (Post 2527544)
... i krótki kabel do rejestratora (wszystko podpięte do lampki wnętrza i tak poukładane pod podsufitką żeby było jak najdalej od mocowania anteny radia i przewodu antenowego)

Faktycznie, najlepiej dać krótki kabel między zasilaczem a rejestratorem, tylko, że ja znalazłem 12V po stacyjce i rejestrator włącza się automatycznie.

Antej masz zasilanie do kamery cały czas?

Antej 31-01-2016 20:37

Odp: Poradnik: Zanikające stacje FM za miastem
 
Tak jak napisałem, zasilanie pojawia się po odryglowaniu zamków i znika 30minut po zamknięciu auta.

Wayne 31-01-2016 20:42

Odp: Poradnik: Zanikające stacje FM za miastem
 
No tak, w sumie fajnie. Nagrywa jeszcze 30 minut po wyjściu z auta. Więc jak idziesz do sklepu, a coś by się działo przed samochodem to masz nagrane :) , a podczas dłuższego postoju samo się wyłączy - sprytne :) Chyba sobie i żonie przerobie

edmun 01-02-2016 10:15

Odp: Poradnik: Zanikające stacje FM za miastem
 
Czy jest to podłączenie że do kamery wciąż jest doprowadzany prąd przez pół godziny po zaryglowaniu? (obstawiam ten sam prąd co podświetla wyświetlacz na desce z przebiegiem) czy kamerka leci na własnym akumulatorze przez te 30 minut ?

Antej 01-02-2016 10:57

Odp: Poradnik: Zanikające stacje FM za miastem
 
Napisalem przecież
Cytat:

Napisał Antej (Post 2527544)
rejestrator startuje sam z nagrywaniem jak tylko otworzę auto i gaśnie razem z odcięciem zasilania przez GEM (u mnie po 30minutach).



Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:17.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.