Witam
W związku z intensywnymi poszukiwaniami informacji na temat termostatu w silnikach DURATEC, w końcu natrafiłem na sensowny opis i chciałem podzielić się tą wiedzą z zainteresowanymi tym zagadnieniem:
Cytat:
|
W silnikach benzynowych o pojemności 1,8 i 2,0 praca układu chłodzenia jest sterowana przez elektroniczny moduł silnika z wykorzystaniem charakterystyk zakodowanych w jego pamięci. W porównaniu z ?klasycznym? układem chłodzenia rozwiązanie takie umożliwia polepszenie współczynnika sprawności termodynamicznej silnika oraz zoptymalizowanie momentu obrotowego, zużycia paliwa i emisji szkodliwych substancji. Aby układ mógł być sterowany przez moduł silnika, musi być w nim zamontowany specjalny, elektrycznie podgrzewany termostat. Moduł sterujący silnika określa na podstawie zakodowanych charakterystyk optymalną temperaturę cieczy chłodzącej dla danych warunków pracy silnika. Jeżeli na przykład silnik pracuje z pełnym obciążeniem, termostat jest podgrzewany, co powoduje jego szersze otwarcie. Skutkiem tego jest spadek temperatury cieczy chłodzącej i intensywniejsze chłodzenie komór spalania. Spadek temperatury w komorach spalania umożliwia przestawienie chwili zapłonu w kierunku ?wcześniej?, a przez to zwiększenie momentu obrotowego.
|
Mądrzejszych ode mnie chciałem przy okazji zapytać, czy można jakoś sensownie sprawdzić działanie takiego termostatu. Zakup nowego w oryginalne to wydatek rzędu 300-350zł - w ASO 400zł (podróbki są około 100zł tańsze, czyli w sumie też drogie) + ew. koszty wymiany, ale to akurat zamierzam zrobić sam. Zastanawiam się, czy poprzez standardową diagnostykę silnika możliwe jest wykrycie takiej usterki (na diagnostykę i tak wkrótce się wybieram, bo samochód niedawno kupiłem i chciałem sprawdzić parę rzeczy). Zastanawia mnie również, czy odłączenie tego "podgrzewacza" spowoduje, że termostat będzie działał jak "klasyczny" termostat, bo ten podgrzewacz i tak pełni tylko funkcję dodatkową opisaną powyżej. Jeżeli bowiem gdzieś szwankuje elektronika i ten termostat jest ciągle bez potrzeby podgrzewany, to może bez potrzeby za szybko się otwierać i wpływać na niedogrzanie silnika. Na 100% nie mam jeszcze pewności odnośnie sprawności mojego termostatu bo za często robię krótkie trasy i normalne że w takich sytuacjach z temperaturą silnika kiepsko, ale mam wrażenie że coś nie do końca jest jak być powinno.