a miałem skończyć ale dobra.
mgła powstaje poprzez uderzanie wykorbień o lustro oleju w misce olejowej. Rozróżniamy trzy rodzaje smarowania: grawitacyjne, ciśnieniowe i mgłą olejową.
Ciśnieniowe to takie gdzie medium smarujące doprowadzane jest pod ciśnieniem w miejsce gdzie występuje tarcie (np panewka wał korbowy)
grawitacyjne to takie gdy panewka miała od góry dziurę a człowieczek lał do niej rozpuszczony łój
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. na przykład stare młyny
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. bądź każdy inny sposób dostarczenia medium smarnego grawitacyjnie.
no i jeszcze mgła czyli rozdrobnione unoszące się w atmosferze kropelki czegoś co smaruje, osiadające na powierzchniach które mają być smarowane. Przykład: szybko i śrdnio obrotowe silniki spalinowe silniki spalinowe - smarowanie gładzi tulei cylindrowych!!!
A co do Twoich wywodów matematycznych to przykład inny
Wodzikowy silnik wolnoobrotowy wielkiej mocy. średnica cylindra 1m (słownie jeden metr).
na jeden cykl pracy (jeden wtrysk) spala więcej niż szklankę paliwa. ilość dostarczonego lubrykatora to kilka gram na cykl. Chcesz się czepić gramów?? czemu tak dużo?? a temu, że paliwo jest strasznej jakości. Zastygnie to można kroić nożem w kostki. Zawiera siarkę i inne ciekawe rzeczy. Powstałe kwasy przedewszystkim siarkowe trzeba zneutralizować i tą funkcję przejmuje również lubrykant. Dostarcza się go więc tak dużo jak to tylko możliwe ale na tyle mało, żeby nie zaczął koksować między pierścieniami. Gdy silnik przechodzi na "normalne" paliwo ilość lubrykanta jest kilka czy kilkanaście razy mniejsza czyli ilość niezbędna do zapewnienia tarcia płynnego między parą pierścień tuleja. (nie znam szczegółów - to są tak specyficzne informacje że i tak trzeba ja zdobywać z manuali, nie trzeba się tego uczyć na pamięć)
Nie ma więc co dodawać, weź sobie kroplomierz, spuść kroplę oleju na gładziutką blachę i sprawdź jak dużą powierzchnię będziesz w stanie tym natłuścić. Spuść sobie na próg i zobacz jak długo będziesz się na tym ślizgał.