View Single Post
Stary 15-08-2010, 15:36   #1
mkonieczny
ford::advanced
 
Avatar mkonieczny
 
Zarejestrowany: 24-04-2009
Skąd: WLKP
Model: VW Passat B5FL
Silnik: 1.9TDI 130KM
Rocznik: 2001
Postów: 228
Domyślnie [Mondeo MKI] Wymiana uszkodzonego elektrycznego podnośnika szyb

Witam serdecznie,
jako, że miesiąc temu kupiłem zonie auto: Ford Mondeo MK1, w którym pęknięta była linka od elektrycznego podnoszenia/opuszczania szyb wziąłem się za naprawę.
Na Alledrogo kupiłem elektryczny podnośnik szyby LEWY OD KIEROWCY no i wziąłem się za wymianę.
Poniżej opisze dokładnie co zrobiłem i udokumentuję to zdjęciami - na pewno komuś się przyda!

1. Demontaż tapicerki

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Na powyższym zdjęciu zaznaczyłem miejsca, gdzie należy odkręcić śrubki.
Najwięcej problemu sprawiło wyjęcie zaślepki na osłonce od lusterka manualnego - no ale.. dałem rade - malutki, płaski śrubokręt i po problemie.
Po odkręceniu śrubki trzymającej osłonkę klapki należy klamkę lekko otworzyć i wóczas możemy wyjąc ten plastik.
Po odkręceniu wszystkich śrub zaznaczonych na zdjęciu należy tapicerkę podnieśc od dołu do gory i wtedy nam wyjdzie.

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

2. SCIĄGAMY PIANKOWĄ MATĘ WYGŁUSZAJĄCA DRZWI

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Po zdjęciu tapicerki wyłania nam się piankowa mata wygłuszająca która przyklejona jest na klej do szyb (albo coś bardzo podobnego równie elastycznego i mocnego). Odkręcamy głośnik, odpinamy i odkładamy go na bok, wyjmujemy tez to żółte styropianowe wypełnienie głośników, które jest z lewej strony drzwi (ja wyjąłem to zanim zrobiłem foto)
Odrywając mate wygłuszająca najlepiej posłużyć się lekko nożykiem, żeby jej nie podrzec - mi nie do końca się to udało, no ale..

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Powyżej foto, jak wyglądają drzwi już bez tego piankowego wygłuszenia.

3. DEMONTAŻ PODNOŚNIKA

Demontaz podnośnika zaczynamy od opuszczenia szyby (rękoma z obu stron, robimy to delikatnie, żeby szyba nie spadła i nie potrzaskała się) do momentu az ukażą się 2 śruby 8mm w otworach (do ich odkręcenia koniecznie jest klucz nasadowy 8mm z przedłużką), odkręcamy śruby i podnosimy szybe do góry przyklejając ją z obu stron do drzwi (w przeciwnym wypadku szyba opadnie i pęknie - a po co to nam Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. )

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Następnie odkręcamy śruby (równiez kluczem 8mm - najlepiej nasadowym bo są dośc mocno skręcone) - najpierw te 4 z lewej ( 2 do gory i 2 na dole) to one trzymają prowadnicę, a następnie te 3 z prawej (tworzące trujkąt) to one trzymają silniczek. Po ich odkręceniu wyjmujemy oba elementy i odlączamy wtyczkę od silniczka, która jest odpowiedzialna za sterowanie podnoszeniem szyby.

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

W moim starym podnosniku pękła linka

Ostatnio edytowane przez TOMAS ; 15-08-2010 o 18:18
mkonieczny jest offline   Odpowiedź z Cytatem