Szarpanie i dławienie przy zmianie biegów na zimnym silniku.
Witam,
znalazłem podobny post na forum, jednak nie do końca - dlatego zdecydowałem się na nowy temat i tym samym swój pierwszy wpis.
Silnik 1.3, endura, benzyna.
Od pewnego czasu, przy zmianie biegu - głównie z 1 na 2, i z 2 na 3 - dosłownie rzuca/szarpie samochodem. Jedynym sposobem na opanowanie sytuacji jest wciśnięcie sprzęgła, dodanie gazu i przy wyższych obrotach delikatnie odpuszczenie sprzęgła - wtedy zazwyczaj załapuje. W przeciwnym wypadku mam wrażenie jak gdyby silnik się dławił lub nie dostawał benzyny (wrażenie moje może być mylne, niemniej szarpie samochodem i zupełnie traci moc).
Problem występuje głównie na zimnym silniku. Po rozgrzaniu zmniejsza się lub całkowicie ustępuje. Ponadto mam wrażenie ogólnego spadku mocy.
Nie wiem czy może to mieć w tym przypadku znaczenie, ale jakiś czas temu z uwagi na wchodzenie na wysokie obroty przy zmianie biegów postanowiłem przeczyścić zawór bocznikowy powietrza (silnik krokowy). Po ponownym przykręceniu auto gasło - zawór zablokował się pozycji odcinającej dopływ powietrza. Skończyło się na wymianie. Krótko po tym pojawił się opisywany przeze mnie problem - choć, być może nie jest on powiązany.
Bardzo proszę o sugestie - pomoże mi to rozmawiać z mechanikiem i może nie dam się naciągnąć na niepotrzebne naprawy.
Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za pomoc.
|