Cytat:
|
Napisał TOM59 Zobacz post Mnie zaskoczyło właśnie to że żarzenie następowało na dużej prędkości , a co zatem idzie duże obroty , więc alternator kręci się mocno. No właśnie ironią tutaj jest to, że im większe jest napięcie ładowania, tym większa jest różnica napięć pomiędzy alternatorem i tablicą zegarów.
|
Tutaj często jest pies pogrzebany.
Świeci się - wtedy źle bardzo lub żarzy się przy zbyt dobrym napięciu ładowania - np już przy 16,5 voltach. tak się dzieje w większości zamienników "regulatora napięcia".
Jeżeli napięcie (bez świateł) dochodzi u Ciebie do 15 volt bądź czujny. Jeżeli przekracza - wymień regulator.
Fizycznie jest to dość proste - wzrostem napięcia obwodu o stałych parametrach zwiększamy generowany "prąd" bo opory maleją.
Tak się "produkuje" najprostsze prostowniki bez układu elektronicznego.
UWAGA! przypomniałem sobie dziwny przypadek z "maluchem" - kontrolka napięcia żarzyła się krótko a następnie zapaliła się dziwnie jasno !??
Zmierzone napięcie ładowania oscylowało pomiędzy 20 a 35 volt.
Przyczyną był prawie całkowicie przetarty przewód (+) od alternatora.
Regulator więc zwiększał napięcie próbując w ten sposób "przepchnąć" więcej prądu przez ostatki drutu.
Warto może przy okazji sprawdzić jakość połączeń i stan przewodu ładowania.