View Single Post
Stary 18-12-2012, 20:18   #6
grodek75
ford::advanced
 
Avatar grodek75
 
Zarejestrowany: 07-08-2011
Skąd: Warszawa Żoliborz
Model: Mondeo Mk4 GoldX/Nissan Micra K11
Silnik: 2,3l Duratec HE 161KM Automat AWF21/1.4 16V 82KM Automat CVT
Rocznik: 2008/2001
Postów: 294
Domyślnie Re: Odp: skrzynia CVT w c-maxsie 1,6 tdci 109km -komunikat: usterka skrzyni biegów

Cytat:
Napisał Bartek_Lublin Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Witam wszystkich.
Mam obecnie taki sam problem jaki miał Adi - czy jest w stanie ktoś mi pomóc?

Pzdr
Kolego, główna usterka tych skrzyń to wadliwie zaprojektowane sprzęgło hydrokinetyczne. To ono jest głównym powodem problemów z tą skrzynią, która sama w sobie wbrew obiegowym opiniom nie jest zła (pracuje min. w Mini i nikt na nią nie narzeka, ale tam nie ma tego konkretnego, cholernego sprzęgła). Wracając jednak do tematu - przede wszystkim nie jeździj dalej z tą usterką w nadziei, że "się rozchodzi". Jedyne co mozesz w ten sposób osiągnąć to załatwić jeszcze komputer skrzyni razem z mechatroniką (o ile już nie padł). Należy wymienić sprzęgło, komputer, jeżeli jest padnięty to niestety też. Oprócz tego oczywiście nowy płyn (bo nie jest to olej), filtr i uszczelnienia. Po kilkuset kilometrach samochód podnieść, zdjąć osłony i sprawdzić czy nie ma wycieków.
I skrzynia będzie dalej działać.
Jak przeżyłem to samo i nie taki diabeł straszny jak go malują, pod warunkiem że trafisz na mechanika który coś o tym wie, a nie partacza.
Nie daj się zbyć, że wystarczy wymienić płyn i filtr, wgrać nowy soft, etc.
To jest typowa usterka i nie potrzeba tu wyważać otwartych drzwi.
Jest kilka warsztatów, które specjalizują się w naprawach tych skrzyń.
Popytaj w Midparts, LiiCar k/Poznania, na Allegro ogłasza się też firma z okolic Myślenic (wklep "Ford CVT"). Jest też Auto Józefów, ale o nich są różne opinie. Ja nie miałem z nimi do czynienia, więc nie będę oceniał, ale opinie są skrajnie różne. Gdzieś widziałem też dobrą opinię o firmie Dec Auto-Mat z Parysewa z okolic Garwolina, a to chyba Twoje okolice.
też podobno zna się na CVT. I nastaw się psychicznie, że naprawa to koszt 4-7tys. PLN w zależności od rozmiaru szkód które juz nastąpiły. Proponuję abyś pogadał z ludźmi z LiiCar, twierdzą że modyfikują to sprzęglo tak że usterka nie występuje.
I jeszcze na koniec kilka zasad eksploatacji tej skrzyni (niby dotyczy to większości automatów, ale ten konkretny jest bardzo wrażliwy więc...):
- po odpaleniu daj jej minutę - dwie na rozgrzanie się zanim ruszysz, niezależnie od tego czy to lato czy zima;
- po załączeniu biegu trzeba poczekać aż auto lekko szarpnie, czyli skrzynia się załączy na odpowiednim biegu i dopiero gaz;
- zapomij o szybkich zmianiach biegu z D na R i odwrotnie - ta skrzynia MUSI najpierw zmienić kierunek pracy paska i MUSI mieć na to chwilę!
- wymiana płynu i filtra nie rzadziej niż co 60k km (Nie słuchaj serwisu, że jest bezobsługowa. Jest ale do momentu aż padnie. Nawet ETIS każe wymieniać płyn co 60k km co serwisy przemilczają).
- no i standartowo nie machać wajchą bez potrzeby.
Pozdrawiam,
T.

Ostatnio edytowane przez grodek75 ; 18-12-2012 o 20:41
grodek75 jest offline   Odpowiedź z Cytatem