View Single Post
Stary 13-06-2014, 10:10   #16
Cien77
ford::average
 
Zarejestrowany: 24-02-2009
Model: Focus I i II; Fiesta; Mazda Tribute aka Ford Escape, Maveric
Silnik: 2,0 ZETEC; 1,6 ZETEC i 1,6 Ti-VCT; ecoboost 1.0 100KM
Rocznik: 2003, 2004, 2008 i 2014
Postów: 189
Domyślnie Odp: Ford Maverick napęd jest dołączany ręcznie czy elektronicznie czy jak ?

Ja tam nie wiem co człowiek z ASO Forda pisze?
Mam Mazdę Tribute, czyli bliźniak Forda i w mojej z 2003 roku jest sprzęgło wielopłytkowe spinające na sztywno. Sprzęgło wiskotyczne też należy do wielopłytkowych, ale ma inną konstrukcję. W starszych Escape i Tribute (w europejskim Maverick chyba też, ale nie znalazłem informacji), jest tak zwane sprzęgło Rotary Blade Coupling. Można je pomylić z wiskotycznym bo też jest wypełnione płynem hydraulicznym. Jednakże działa całkiem inaczej, w automacie przy wykryciu różnic prędkości obrotowej przedniej i tylnej osi następuje załączenie i płyn hydrauliczny po prostu zapina mokre sprzęgło wielopłytkowe. Jeśli włączymy 4x4 przyciskiem to wtedy sprzęgło zapinane jest elektromagnetycznie. Sprzęgło wiskotyczne też jest wielopłytkowe, ale w odróżnieniu od RBC to płyn hydrauliczny/wiskotyczny znajdujący się pomiędzy płytkami przenosi napęd. W RBC płyn tylko zapina płytki razem. Wiskotyczne to stosowany w Fordach i Mazdach Control Trac II.
Cien77 jest offline   Odpowiedź z Cytatem