Cytat:
Cześć, jestem nowy na forum bo kupiłem po raz pierwszy w życiu Forda C-max 1.6 TDCI szukam info co warto spr w silniku aby uniknąć kosztownych niespodzianek.
Może ktoś podpowie gdzie warto kupować części, oleje do tej maszyny.
Pozdrawiam. RP
|
silnik dość wrażliwy i skomplikowany
- pierwsze rozrząd
- olej ( nie polecam pomysłów mechaniorów - silnik nie lubi zmian na oleje zwane jako lepsze dla starszych jednostek )
- dolot powietrza - ważna sprawność bo najeździsz się po mechaniorach a wymieną ci wtryski, turbo, pompę i egr
- elektryka - silnik najeżony czujnikami ( bardzo dużą wiedze na temat tego silnika mają peugotowcy - polecam ich forum )
mechanicznie zaawansowana konstrukcja aby działał jak należy wymaga
- smarowanie wymiana oleju 10kkm
- smarowanie paliwo ( jak się okazuje nie lubi premium wynalazków bo ropa za sucha - poleca się dolewać olej 2t do pił kosiarek itp do ropy - ja dolewam )
- smarowanie turbosprężarki - przewód olejowy z sitkiem kontrola bo jest przyczyna awarii turbo
- powietrze - filtr wymiana min raz w roku, każda dziura w obiegu powietrza ma odbicie w awarii silnika - nawet czarny dym a mechanior chce już zabierać się za wtryski
- wtryski - kontrola szczelności
- elektronika - każda usterka powoduje dodatkowe błędy
- filtr cząstek - jesli masz to polecam wycieczki na trasie
osobiście użytkuję rok - zmieniłem olej po płukaniu na motul dla forda ( praca bardziej miękka )